שתף קטע נבחר

ירושלים, והסבלנות של אל-ג'זירה

ד"ר מרדכי קידר בחן את הסבלנות של רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה, כאשר אמר בראיון בשידור חי: "ירושלים אינה נזכרת בקוראן". במצרים, כנסיית מריבה אחת הוציאה את השד העדתי מהקבוק וגרמה למהומות בין נוצרים קופטים למוסלמים

אפשר להניח שאת יום ירושלים, שחל השבוע, לא ישכח לזמן רב המנחה הבכיר של "אל-ג'זירה", ג'מאל ריאן. בעקבות הדיווחים על הכוונה לבנות בירושלים יחידות דיור באזור החורג מהקו הירוק, החליטו ברשת החדשות הקטארית לקיים באותו הלילה ראיון עם ד"ר מרדכי קידר מהחוג למזרח תיכון באוניברסיטת בר אילן.

 

 

ריאן פתח בשאלה שנראתה לו ברורה: "מר מרדכי, האם החלטה זו היא בבחינת נעיצת מסמרים נוספים בארון הקבורה של המשא ומתן הישראלי-פלסטיני?". הוא לא ציפה לתשובתו של המומחה הישראלי.

 

"למען האמת אינני מבין את הדברים הללו", פתח קידר, "האם על ישראל לבקש רשות מגורם כלשהו בעולם? זו בירתנו מזה 3,000 שנה. היינו שם עוד בתקופה בה אבותיכם נהגו לשתות יין, לקבור את בנותיהם בעודן בחיים ולהתפלל לאלילים (כינוי לתקופת ה"ג'אהליה" ששררה בחצי האי ערב טרם בוא האיסלאם - ר.נ.). אם כך, מדוע עלינו לדבר על כך? זו העיר שלנו מזה 3,00 שנה ולנצח נצחים".

 

ריאן ההמום לא ויתר: "סליחה מר מרדכי! אם אתה רוצה לדבר על ההיסטוריה אז בוא ונדבר גם על הקוראן. אינך יכול להתכחש לקיומה של ירושלים בקוראן! אני מבקש ממך להימנע מביטויים אשר פוגעים בערבים ובמוסלמים. בוא ונישאר בבקשה בנושא שלנו".

 

קידר: "ירושלים אינה נזכרת בקוראן". 

 

ריאן רתח וסינן את תחילתו של פסוק בקוראן המתייחס לפי האמונה המוסלמית לירושלים.

 

קידר המשיך והתעקש: "ירושלים אינה נזכרת בקוראן ולו פעם אחת".

 

ירושלים היא של היהודים, נקודה!

ריאן: "בוא ונדבר על פוליטיקה, בבקשה. האם ההחלטה הזאת אינה נוגדת את מפת הדרכים אשר קובעת שישראל תפסיק לבנות התנחלויות בירושלים?".

 

קידר: "מפת הדרכים אינה נוגעת לירושלים. ירושלים מחוץ למשא ומתן. ירושלים היא של היהודים, נקודה! לא ניתן לדבר על ירושלים בשום צורה. אתם חוזרים לסוגיה הזאת פעם אחר פעם, אולם ירושלים אינה נזכרת במפת הדרכים. אחי, לך וקרא את מפת הדרכים".

 

ריאן ניסה להתעשת ולתקוף מכיוון אחר ואמר: "בקצב הזה, ירושלים עוד תכלול את כל הגדה המערבית, הלא כן?".

 

קידר: "אחי, ישראל אינה עוסקת בדירות שמקימה קטאר בחצי האי הקטארי. מה אתם רוצים מירושלים? ירושלים היא עירנו לנצח נצחים ואין לאיש, לא מאל-ג'זירה ולא משום מקום אחר עניין בירושלים. ירושלים היא עיר ליהודים בלבד ואין לאיש קשר אליה".

 

הראיון נמשך עוד דקות ספורות באותם הטונים עד שנסתיים מבלי שריאן הודה לקידר בסופו. מעניין לציין כי הסיסמה שמתהדרת בה "אל-ג'זירה" מיום הקמתה היא "הדעה - והדעה שמנגד". נראה כי מזה זמן רב לא עמדה הסיסמה הזו למבחן בולט ומפתיע כל כך.

 

הגדר וכנסיית המריבה

רק זה היה חסר לנשיא מצרים, חוסני מובארק. שבועות ספורים אחרי שהצליח להתמודד עם המתיחות סביב משבר המזון בארצו וכבר מבחן חדש-ישן דופק לו בדלת - מתח עדתי בין נוצרים למוסלמים. מתיחות בין נוצרים-קופטים, המהווים כעשירית מאוכלוסיית מצרים, לבין המוסלמים הסונים אינה דבר חדש אלא תופעה שצצה מדי פעם.

 

הבעיה היא שרצף תקריות בימים האחרונים הספיק כדי לגרום לכ-300 קופטים להתאסף באחד מכפרי הדרום ביום ראשון האחרון ולדרוש ממובארק להגן על בטחונם האישי. הפרשה הגיעה לכותרות הראשיות במצרים, מה שלא מסב נחת למובארק.  


נזיר קופטי שנפצע בהתקלות עם מוסלמים (צילום: רויטרס)

 

ראשיתה של המתיחות הנוכחית היא בחלקת אדמה קטנה שכבר גבתה הרוג, פצועים ועצורים בשבוע האחרון. ראשי הכנסיה הקופטית הקטנה באחד הכפרים הקטנים במחוז אל-מיניא, בדרומה של מצרים, רצו לתחום את כנסייתם בגדר. הבעיה היא שהגדר היתה אמורה להיבנות על שטח שחקלאים מוסלמיים טוענים כי הוא בבעלותם.

 

הצדדים נכנסו להתדיינות משפטית שבתומה, לפני כחודשיים, קיבלה הכנסיה את הרשות לבנות גדר וזו אכן החלה בעבודות. מה שקרה אחר-כך כבר הצית את הסכסוך. "כשישים תושבי הכפר המוסלמי הסמוך הגיעו עם שחר חמושים לפחות בעשרים רובים ואף במקלות", סיפר האב דומאדיוס מהכנסיה.

 

"הופתענו לשמוע ירי של אש כבדה באוויר. הם השתלטו על הדחפור והתפצלו לכמה חוליות: הם הרסו שני חדרים, שהכמרים השתמשו בהם והעלו באש שלושה חדרים נוספים. התוקפים פצעו ארבעה אנשי כמורה וחטפו שלושה מהם, ששוחררו לאחר מכן", הוא הוסיף. בתקרית נהרג גם אדם מוסלמי אחד. לדברי דומאדיוס, מדובר בהתקפה ה-18 על הכנסיה בשבע השנים האחרונות.

 

רק תקרית פלילית

ביום למחרת יצאו הנוצרים הקופטים, להפגין בסמוך לאחת הכנסיות במחוז אל-מיניא. ההפגנה הדרדרה לעימות עם כוחות המשטרה ושבעה מהנוצרים נפצעו. לא עבר זמן רב וכבר דווח על תקרית אחרת, לפי הדיווחים במצרים, חטפו שני אחים מוסלמים צעיר קופטי בן 23 מהכפר דפש שבדרום המדינה. הרקע לאירוע היה ככל הנראה פלילי.

 

המוסלמים חשדו כי הצעיר הנוצרי פרץ לאחד מבתיהם וגנב משם חפצים. בתגובה השניים דקרו אותו מספר פעמים ונמלטו. ברגעיו האחרונים סיפר הצעיר, איבראהים מילאד איבראהים, מי הם הדוקרים, מה שסייע לכוחות הביטחון ללכוד אותם.

 

משטרת מצרים ובעקבותיה העיתונות מיהרו להבהיר כי מדובר ב"מקרה פלילי ולא עדתי" - במצרים לא רוצים לשדר מסר לפיו במדינה מתקיים מאבק בין דתות. למרות זאת הרוחות רחוקות מלהירגע. "המועצה הלאומית לזכויות האדם" במצרים, כבר דרשה לאבטח את בתי התפילה והמוקמות הקדושים במדינה.

 

אחד הצעירים הקופטים שהפגינו, בדרישה לשמור על שלומם, סיפר בדיחה שחורה שמעידה בדיחה על מהותו של הסיפור כולו: "אנו דורשים מאמיר קטאר וראש ממשלתה למהר ולהתערב בנעשה וזאת לאור הצלחתם בפתרון המשבר בלבנון". האנלוגיה של הצעיר ברורה – המתח העדתי עבר מלבנון למצרים וצריך לטפל במשבר כפי שטיפלו בלבנון. הנשיא מובארק לבטח לא שמח לשמוע את ההשוואה, גם אם היא אינה נכונה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראיון שלא ישכח. אל-ג'זירה
המהומות שמטרידות את מובארק. פצוע קופטי
צילום: רויטרס
מומלצים