שתף קטע נבחר

בסוף החודש: Windows XP יורדת מהמדפים

ב-30 ביוני הקרוב יופסק השיווק של Windows XP, בהתקנה על המחשב או בנפרד. יצרניות המחשבים עדיין יציעו שדרוג לאחור (Downgrade), ויספקו XP למי שיקנה מחשב זול ודל חומרה

ב-20 ביוני 2008 תפסיק מיקרוסופט לשווק את Windows XP, שתוחלף כליל ב-Windows Vista - מערכת הפעלה האחרונה מבית ענקית התוכנה, זאת לאחר דחייה של חמישה חודשים. רשמית, החל מסוף החודש, לא ניתן יהיה לרכוש את מערכת ההפעלה הישנה, לא בקמעונאות ולא עם מחשב חדש. השינוי חל גם על חנויות המרכיבות ומוכרות מחשבים לא ממותגים, לפי דרישות הלקוח.

 

לפי דיווח PCWorld, פרט למספר מצומצם של מחשבים (ביניהם מחשבים זולים), הנמכרים עם XP בגירסת OEM, מערכת ההפעלה הוותיקה יורדת מהמדפים. לטענת מיקרוסופט, קיימת עדיין דרישה ל-XP, במיוחד עבור מחשבים המשווקים בעולם השלישי, שאינם עונים על דרישות החומרה המחמירות של Vista.

 

בספטמבר האחרון הודיעה מיקרוסופט על תוכניתה להמשיך למכור את Windows XP עד סוף יוני 2008, הארכה של חמישה חודשים מעבר למועד בו תיכננה החברה להפסיק את שיווק XP ולהציע Windows Vista בלבד. זאת על רקע ביקורת הולכת וגוברת על מגוון בעיות ב-Vista, והכרזות של יצרניות החומרה השונות לפיהן ישווקו מחשבים עם אפשרות שדרוג לאחור (downgrade) ל-XP. מאז הספיקה מיקרוסופט לתקן חלק מהבעיות בחבילת העדכונים SP1 ל-Vista.

 

מותה של XP

Windows XP הושקה לראשונה באוקטובר 2001, והיא נחשבת ליציבה ביותר מבין מערכות ההפעלה של מיקרוסופט למחשבים אישיים ולמשתמשים ביתיים, אחרי שהוטלאה בשלוש חבילות שירות (service pack) משמעותיות במהלך שנות קיומה. בזכות העיכובים החוזרים והנשנים בהשקת Vista, והמוניטין הבעייתי שצברה בחודשים הראשונים אחרי השקתה, הוארכו חייה של XP.

 

מספר יצרניות מחשבים, ביניהן Asus (יצרנית ה-EeePC, מחשב אולטרה-נייד), כבר הודיעה כי תמשיך לשווק את XP בגירסת OEM. גם חברות HP ו-Dell עדיין מאפשרות ללקוחות לרכוש את המחשב עם Vista ולשדרג מטה (downgrade) ל-XP באמצעות דיסק נלווה למחשב.

 

התמיכה של מיקרוסופט ב-XP תימשך עד 14 ביוני 2009, והיא תכלול עדכוני אבטחה שוטפים, תיקוני באגים ועדכונים אוטומטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים