שתף קטע נבחר

קריאה ראשונה: לא ייבחר מי שביקר במדינת אויב

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק האוסרת על מי שביקר במדינת אויב ללא היתר להתמודד בבחירות לכנסת. למרות שהממשלה החליטה בעבר לתמוך בחוק, נמנעו ראש הממשלה ושר האוצר בהצבעה. ח"כ אדלשטיין: "במצבו הפוליטי מנסה אולמרט להיאחז בכל שביב של תמיכה, וקורץ אפילו לסיעות לא ציוניות"

האם אולמרט מנסה לקרוץ לקולות הערבים? מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (יום ג') בקריאה ראשונה הצעת החוק הקובעת, כי מי שיבקר במדינת אויב ללא היתר לא יוכל להיבחר לכנסת. 63 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, 16 התנגדו ו-3 נמנעו, ביניהם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר האוצר, רוני בר-און.

 

אולמרט ובר-און נמנעו למרות שהממשלה החליטה בעבר לתמוך בחוק. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת זבולון אורלב ואסתרינה טרטמן. לדברי ח"כ טרטמן: "סוף סוף הכנסת אמרה את מה שרוב הציבור בישראל מייחל לו. עם החוק הזה אנו מתחילים תהליך של השבת הכבוד העצמי והחוסן הלאומי של העם והמדינה".

 

לטענת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) הצבעת ראש הממשלה נובעת משיקולים פוליטיים. "במצבו הפוליטי המיואש של ראש הממשלה, מנסה אולמרט להיאחז בכל שביב של תמיכה וקורץ אפילו לסיעות לא ציוניות בתקווה שיעזרו לו לשרוד עוד ימים מספר. מפתיע שבעוד שרוב סיעת קדימה תמכה בהצעת החוק, ראש הממשלה נמנע. כנראה שאפילו בתוך קדימה הוא כבר לא מחפש תומכים".

 

יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, שהיה הראשון להגיש את הצעת חוק זמן קצר לאחר ש"התפוצצה" פרשת עזמי בשארה, אמר לאחר אישור הצעת החוק בקריאה ראשונה: "הצעת החוק הזו נועדה להבטיח את נאמנותם של חברי הכנסת במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לדבריו, "כל ביקור של איש פוליטי במדינת אויב יש לו רק פרשנות אחת: והיא תמיכה במדינת אויב, תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל ותמיכה בארגון טרור. וכל מי שיש ספק יוכל להשתכנע ממקרה עזמי בשארה שהתברר כיום כי הוא נתפש על בגידה וריגול שהתחילו בביקור במדינות אויב".

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) טען בעקבות הצבעה קודמת, כי מדובר בהצעת חוק גזענית: "מצעד התועבה של אישור חוקים גזעניים בכנסת הגיע לאחד משיאיו עם אישור חוק זה בהסכמת הקואליציה".

 

לאחר אישור החוק בהצבעה טרומית, אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) כי "אמרתי שפני הכנסת כפני אתרינה, כנסתרינה.זאת הצעת חוק פופולסטית ומקארטיסטית. זאת הצעה אנטי דמוקרטית במהותה שלא תעמוד במבחן בג"ץ כי אין קשר בין הזכות לבחור ולהיבחר לבין ביקור במדינה כלשהי, לרבות אלה שישראל מנהלת איתם מגעים להסכם שלום". לדברי טיבי, "חברי כנסת מושחתים רוצים כנסת ללא ערבים". עמיתו לסיעה, טאלב א-סנע, אמר: "מדובר בהצעת חוק חשוכה, המהווה רדיפה פוליטית ומראה לאיזו תת-רמה הידרדרה הכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "ביקור במדינת אויב - תמיכה בה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
טרטמן. "משיבים את הכבוד העצמי"
צילום: דודי ועקנין
צילום: דניאל בר און - ג'יני
אולמרט. התכבד בהימנעות
צילום: דניאל בר און - ג'יני
לא לביקור בדמשק
צילום: רון בן ישי
מומלצים