שתף קטע נבחר

קריאה ראשונה: לפלסטינים יהיה קשה יותר לתבוע

הממשלה ביקשה להרחיב את מונח ה"פעולה המלחמתית" המעניק פטור מאחריות המדינה לנזקים שנגרמו גם כתוצאה מפעולות שעשה צה"ל בשטחים. השר פרידמן: "הצורך בחוק נובע מהשינויים שחלו במצב בשטח מאז יישום תוכנית ההתנתקות ומהחלטת בית המשפט העליון"

לפלסטינים שנפגעו ביהודה ושומרון בפעולות צה"ל יהיה הרבה יותר קשה לתבוע את מדינת ישראל - כך עולה מתיקון "חוק הנזיקין האזרחיים", שאישרה הערב (יום ג') הכנסת בקריאה ראשונה.

 

הצעת הממשלה מרחיבה את הגדרת ה"פעולה המלחמתית" שמעניקה פטור מאחריות המדינה לנזקים שנגרמו גם כתוצאה מפעולות שעשה צה"ל בשטחים למניעת מעשי טרור. עד כה הפטור מאחריות של המדינה הוגבל - בנוסף לפעולות מלחמה גם לפעולות לחימה בטרור, במעשי איבה ובהתקוממות.

 

החוק חל על שטחים שהממשלה הכריזה בצו, שהם מוגדרים כאזורים או שטחי מדינת אויב. עם זאת החוק פתוח לקבלת תביעות בבתי משפט ישראלים - אבל נקבע בו בתיקון המוצע כי בנסיבות שבהן הגיבה המדינה על תביעת פיצויים אזרחיים כי המעשה שנעשה על ידי צה"ל הוא פעולה מלחמתית - בית המשפט ידון בטענה זו כטענה מקדמית לפני כל דיון בעצם תביעת הפיצויים. כלומר, בית המשפט יצטרך לקבוע אם הפעולה אכן נופלת בהגדרת החוק של "פעולה מלחמתית".

 

ח"כ ברכה: פרידמן ממלא את תפקיד השטן

 

בנוסף מציעה הממשלה להרחיב את הסעיף בחוק המוצע שקובע כי המדינה איננה אחראית לנזק שנגרם לנתין של מדינת אויב גם על תושבי אותו שטח שמחוץ לישראל עליו הכריזה הממשלה בצו כשטח אויב. גם על כך יצטרך בית המשפט להכריע בדיון מקדמי אם הוא מוסמך לדון בתביעה ובמקרה שתוטל האחריות על המדינה ייקבע סכום הפיצויים המגיע לנפגע בהתאם למקום מושבו. הצעת החוק עברה לטיפול ועדת החוקה, חוק ומשפט להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

 

"שינויים בשל העליון והמצב בשטח"

שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, אמר בדיון בכנסת: הצורך בחוק נובע מהשינויים שחלו במצב העובדתי והמשפטי בשטח מאז תום יישום תוכנית ההתנתקות ומהחלטת בית המשפט העליון, שקבעה כי הסעיף המדובר בחוק הנזיקים האזרחיים הוא בלתי חוקתי בהיותו בלתי מידתי".

 

פרידמן הסביר, כי החוק המוצע משנה את הגדרת המונח "פעולה מלחמתית", כך שתכלול גם פעולה מניעתית, גם במקרים שהיא בתחומי המדינה ומוגדרת כפעולה שיטורית-אכיפתית באופיה. לדברי פרידמן, יש לדון בסוגיית "פעולה מלחמתית" בראשית כל דיון בנושא - אם מצא בית המשפט שהמעשה שבשלו נתבעה המדינה הוא אכן פעולה מלחמתית, ידחה את התביעה נגד המדינה. עוד טען פרידמן, כי אם הנפגע איננו ישראלי "ייקבע סכום הפיצוי המגיע לנפגע בהתאם למקום מושבו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התפרעות בשכם. ארכיון
צילום: רויטרס
השר פרידמן. היו שינויים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים