שתף קטע נבחר

ברכה: פרידמן ממלא את תפקיד השטן

חברי כנסת וארגונים ערביים מחו על-כך שהכנסת אישרה את התיקון לחוק, שמקשה על פלסטינים לתבוע את ישראל. בארגון עדאלה אמרו: "הצעת החוק הזו מאיימת לצרף את ישראל לרשימת המדינות המצורעות". ח"כ ברכה: "שר המשפטים ממלא את תפקיד השטן שבא להצדיק פגיעה בחפים מפשע"

מוחים: ארגון "עדאלה", האגודה לזכויות האזרח וח"כים ערבים מתחו הערב (יום ג') ביקורת חריפה על ההצעה לתיקון חוק הנזיקין האזרחי, לפיו לפלסטינים שנפגעו ביהודה ושומרון בפעולות צה"ל יהיה הרבה יותר קשה לתבוע את מדינת ישראל.

 

הארגונים טוענים כי ההצעה שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת, מקשה יותר על הפלסטינים מאשר התיקון אותו פסל בג"ץ לפני כשנתיים. "הצעת החוק מנוגדת לשכל הישר ולעקרונות המשפט הישראלי והבינלאומי", הם טוענים.

 

בארגון עדאלה אמרו ל-ynet כי "הצעת החוק הזו מאיימת לצרף את ישראל לרשימת המדינות המצורעות, אשר מערכת המשפט שלהן אינה מגנה על זכויות אדם. התוצאה עלולה להיות מבול של תביעות בחו"ל נגד חיילים וקצינים בצבא הישראלי. ההצעה עלולה לפגוע גם באזרחי המדינה, שכן החוק יאפשר לשר הביטחון להכריז גם על אזורים בתוך ישראל כ'אזורי מלחמה', ובכך למנוע גם מתושביהם אשר נפגעו מפעולות כוחות הביטחון את האפשרות להגיש תביעה כנגד פעולותיהם".

 

בנוסף טוענים הארגונים כי בהעדר אפשרות להגיש תביעות, תפגע גם האפשרות לבדיקה של מקרה התעללות, גניבה ופגיעה ברכוש מצד חיילים או גורמים אחרים בכוחות הביטחון,

 

כבר לפני תשעה חודשים, כשהוגשה טיוטת החוק, פנו עו"ד חסן ג'ברין מעדאלה, יוסי וולפסון מהמוקד להגנת הפרט, ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח במכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה לפני כחצי שנה. "החוק דנן הוא יציר מתועב. תכליתו הוא ביטול פסיקתו של בית המשפט העליון, האם המטרה היא להעניק לרשות המבצעת ולכוחות הביטחון מעמד על חוקי ולפטור אותם מביקורתם של בתי המשפט בישראל? ומאחריותם למעשיהם".

 

גם חברי כנסת מהסיעות הערביות וממרצ זעמו על אישור ההחלטה בקריאה ראשונה. ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) אמר במליאת הכנסת: "הצעת החוק הזו היא הצעת חוק האכזריות וההתאכזרות. ממשלת ישראל, בעצם עמידתה מאחורי חוק כזה והגשתו, שר המשפטים שהיה אמור להיות אמון על המערכת המשפטית ועל ערכי הצדק, שמגיש הצעת חוק כזו - היא ממשלה והוא שר משפטים כושלים, חסרי חוש מינימלי של אנושיות, של צדק. שר המשפטים ממלא את התפקיד של השטן שבא כדי להצדיק פגיעה בילדים וחפים מפשע".

 

ח"כ ואסל טהא (בל"ד) אמר: "ההצעה הזו מכוונת נגד הנהגת הציבור הערבי וחברי הכנסת הערבים. זה עוד צעד של דה-לגיטימציה נגד הציבור הערבי כולו". ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הוסיפה: "זהו עוד מהלך של שר המשפטים לצמצום סמכויות בג"ץ ולעקיפת הפסיקה שקבעה כי החוק אינו דמוקרטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרות סדר בשכם. ארכיון
צילום: רויטרס
ח"כ ברכה. הצעת חוק אכזרית
מתוך אתר הכנסת
מומלצים