שתף קטע נבחר

אחרי החלטת הקבינט: עמוס גלעד יוצא לקהיר

ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון יגיע למצרים עם תשובת ישראל להצעה לרגיעה. הוא יבהיר עמדת ישראל, כפי שהתקבלה בקבינט המדיני-ביטחוני, לפיה ישראל עומדת על תביעותיה לכלול את שחרור גלעד שליט בשלב הסופי של העסקה. עוד יעלה בדיון הצורך בעצירת ההברחות ממצרים לעזה, והפסקת אש מוחלטת

ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס גלעד, צפוי לצאת היום (ה') לקהיר, כדי להמשיך בדיונים עם בכירים מצרים אודות הסכם הרגיעה מול החמאס והארגונים הפלסטינים האחרים ברצועת עזה.

 

זעם בדרום על הקבינט: "הפוליטיקאים מפחדים"

 

גלעד, המנהל זה זמן את המגעים בנושא מול שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, יעביר לצד המצרי את עמדת ישראל, כפי שהתקבלה בקבינט המדיני-ביטחוני. הוא צפוי להבהיר למצרים שישראל עומדת על תביעותיה לכלול את שחרור גלעד שליט בשלב הסופי של העסקה. כמו כן, יבהיר שישראל מצפה לעצירת ההברחות ממצרים לעזה, כמו גם הפסקת אש מוחלטת.

 

גלעד צפוי לחזור ולהגדיר את הקווים האדומים שקבע המטבחון בראשות ראש הממשלה, ובהשתתפות שרת החוץ ושר הביטחון. אותם קווים אדומים נקבעו לראשונה על ידי השלושה ערב ביקור סולימאן בישראל, לפני כשלושה שבועות.

 

עקרונות אלה קובעים שישראל תובעת את שחרור שליט כחלק מהעסקה. כמו כן הם קובעים שהחמאס וגרורותיו יפסיקו את ההתעצמות, ובתוכה הברחת אמל"ח, מחבלים וכסף המשמש את הטרור. כמו כן הם מטילים אחריות על מצרים לפעול לעצירת ההברחות. אולם, הקביעה המשמעותית ביותר כמובן, הוא השגת שקט מוחלט בגזרת הדרום. כל אחד מנושאים אלה מהווה בעיני ישראל קו אדום, שחצייתו - משמעה הפרת הפסקת האש, ומתן לגיטימציה לישראל לפעול להגנת אזרחיה.

 

החשש התפוגג - הרגיעה מתקדמת

יציאת גלעד לקהיר מפיגה חשש מצרי, לפיו המשבר הפוליטי בישראל - ובעיקר מאבק הכוחות בין אהוד ברק לאהוד אולמרט - יביא לפגיעה בדיוני הרגיעה. גורם פלסטיני המעורב במגעים סיפר ל-ynet כי הפלסטינים שמעו מן הצד המצרי שאולמרט שוקל להעביר ללשכתו את הטיפול בעניין הרגיעה במקומו של עמוס גלעד.

  

גורמים מצריים ופלסטינים אמרו ל-ynet כי הרגיעה, למרות המחלוקות והמאבקים, תגיע בסופו של דבר, שכן היא ממשיכה להיות אינטרס הן של החמאס והן של ישראל. "השאלה היא כיצד משמרים אותה ולא כיצד משיגים אותה,

 כי בסופו של דבר היא כן תושג", אמר ל-ynet גורם המעורב במגעים. הוא הביע תקווה שהסכמה שכזו תישמר לאורך זמן.

  

ההנחה בירושלים, שאותה יעביר גלעד למצרים, שמדובר במתווה בין שני שלבים עיקריים: בשלב הראשון תתחיל הפסקת אש הדדית, ובה תיכלל האפשרות לפתיחת המעברים לרצועת עזה. בשלב השני ייפתח מעבר רפיח, בתמורה לקידום משמעותי בהליכים לשחרור החייל גלעד שליט. שלב זה יהיה סבוך יותר ותיתכן בו מעורבות של הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן והאיחוד האירופי, לניהול המעבר, כך לפחות רוצה ישראל.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 718 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. בדרך לקהיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים