שתף קטע נבחר

העבודה: מעדיפים יציבות, נערכים גם לבחירות

סיעת העבודה הודיעה בתום ישיבתה כי היא "מעדיפה יציבות שלטונית על פני בחירות". השר אהוד ברק אמר עם זאת, כי "כפי שהדברים מסתמנים כרגע, נצטרף להצעה לפיזור הכנסת בקריאה טרומית ב-25 ביוני". מול ברק התייצבו מתנגדי מהלך הקדמת הבחירות - מתן וילנאי, עמיר פרץ, יולי תמיר, יורם מרציאנו, ראלב מג'אדלה ושכיב שנאן

עוד איום מכיוונו של ברק: בתום ישיבה שנמשכה מספר שעות, החליטה הבוקר (יום ה') סיעת העבודה כי היא "מעדיפה יציבות שלטונית על פני בחירות". עם זאת, "אם קדימה לא תנקוט בצעדים אפקטיביים, סיעת העבודה תתמוך בהצעת החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית ב-25 ביוני".

 

יו"ר מפלגת העבודה, השר אהוד ברק, אמר בפתח הישיבה כי "כפי שהדברים מסתמנים כרגע, נצטרף או למעשה נוביל את ההצעה לפיזור הכנסת ב-25 ביוני". לדברי ברק, "אנחנו מעדיפים לראות יציבות, אבל אם המציאות תחייב - אין מה לחשוש מהליכה לבחירות".

 

בעניין אולמרט, אמר ברק: "כבר הצגתי את עמדתנו. יש לנושא הזה מימד תפקודי וערכי. ההחלטה מוטלת בפני ראש הממשלה. אנחנו מעדיפים יציבת שלטונית. אם תוכל לקום ממשלה לרוחנו, נשקול לשלב ידיים. אם יתברר שלא, נוביל לבחירות. אין טעם שנקבל החלטות מחייבות עד שלא נשמע את הצד השני".

 

בנושא עזה, אמר ברק כי "כמי שהשתתף בהרבה מלחמות והוביל ונשים ויחידות למלחמה, אני יודע שחובתנו העליונה לפני שאנחנו נותנים פקודה היא לבחון את כל האפשרויות ולמצות את הסיכוי להגיע אל התוצאות מבלי להזדקק להפעלה הכוללת של צה"ל. אני חוזר ואומר עם זה, שיש לנו מחויבות כהנהגה להחזיר את השקט והביטחון אחרי שבע שנים לישובי עוטף עזה, אנחנו נעשה את זה - וקודם לכן נבחן את האפשרות להגיע לרגיעה".

 

עוד אמר בנושא זה: "אחריותנו להביא שקט לשדרות ואשקלון, אחרי שבע שנים, ונביא שקט וביטחון. צה"ל חזק ומוכן, ואם יקבל הוראה - הוא יפעל". 

 

פרץ: הממשלה תיפול התקציב, לא טלנסקי 

מול ברק התייצבו מתנגדי מהלך הקדמת הבחירות - מתן וילנאי, עמיר פרץ, יולי תמיר, יורם מרציאנו, ראלב מג'אדלה ושכיב שנאן. עמיר פרץ העריך כי הבחירות יהיו במאי, "כי התקציב הזה לא יעבור. שום קוסם שיבוא לא יכול להעביר את תקציב המדינה. הצעד של אהוד במסיבת העיתונאים היה צעד נכון, אבל בוא לא נלך עם זה רחוק מדי. בואו לא נידרדר, כי זה יכול להוביל לקריסת מערכות ולעצירת תהליכים שונים. בואו לא נחטט יותר מדי בסיפור הזה של אולמרט, כי הציבור מבין טוב מאוד את מה שקורה".

 

מקורבו, ח"כ יורם מרציאנו, אמר לברק: ''הצלחת במהלך אך אסור להוביל לבחירות". סגנו של ברק, מתן וילנאי, אמר בישיבת הסיעה כי "מעבר לכל, אנחנו מפלגה שיש לה אחריות וצריך לנהוג בשכל ישר".

 

השר בן-אליעזר אמר כי ''הממשלה הזו לא מתפקדת ולא מסוגלת לקבל החלטות. לדוגמה אתמול, בקבינט רוב השרים היו כל הזמן בחוץ בדיון כה חשוב". אופיר פינס ושלי יחימוביץ' הביעו תמיכה במהלך הקדמת הבחירות. פינס אמר כי "אסור לנו למצמץ, כי אם אנחנו נתפס כמי שחוזרים בנו, זה יפגע בנו אנושות. אולמרט לא יכול להיות ראש ממשלה. נקודה". יחימוביץ' אמרה כי "אולמרט הוא ראש הממשלה הכי מושחת שהיה פה אי פעם, ואסור לנו לתת לו להמשיך ולנהל את המדינה". 

 

דבריו של ברק, מגיעים למרות הדיווחים לפיהם אולמרט הסכים לקיים פריימריז לראשות קדימה. אולמרט, נועד אתמול עם יו"ר הוועדה לענייני מפלגה בקדימה, צחי הנגבי, ועם יו"ר הסיעה, אלי אפללו. השלושה דנו באפשרות להניע את הפריימריז במפלגה, כדי לבחור את מנהיגהּ או מנהיגתהּ. בפגישה הוא נתן "אור ירוק" לתחילת המהלך הפוליטי.

 

אנשיו של אולמרט רמזו לאחר קבלת ההחלטה כי הוא טרם הכריע בשאלה האם יתמודד בפריימריז. עם זאת, גורמים בכירים בקדימה המקורבים לראש הממשלה העריכו כי הוא הגיע להבנה שהקריירה הפוליטית שלו נגמרה וכי הוא לא יתמודד.

  

אהוד ברק הצהיר לפני כשבועיים, כי אולמרט יצטרך לעזוב את תפקידו, בשל חקרית מעטפות הכסף. "אני לא חושב שראש הממשלה יכול לנהל במקביל את הממשלה ולנהל את הנושא האישי שלו", אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת.


פורסם לראשונה 12/06/2008 08:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק וכבל בישיבת הסיעה
צילום: ירון ברנר
לא לפרוש עכשיו. פרץ
צילום: ירון ברנר
לא ממהרת לעזוב. תמיר
צילום: ירון ברנר
מומלצים