שתף קטע נבחר

בימ"ש בארה"ב: זכותם של עצירי גואנטנמו לערער

בית המשפט העליון פסק בפעם השלישית כי החשודים בטרור המוחזקים במתקן שבמפרץ קובה, יוכלו לערער לבתי משפט אזרחיים על מעצרם המנהלי. בפעמיים הקודמות שינה ממשל בוש את החוק כך שניתן יהיה להמשיך להחזיק בעצירים מבלי כל צורך בהגשת כתבי אישום או בהצדקת החשדות נגדם

בית המשפט העליון בארה"ב פסק היום (ה') כי עצירים המוחזקים במתקן גואנטנמו שבמפרץ קובה בחשד לפעילות טרור, יוכלו לערער לבית משפט אזרחיים על מעצרם המנהלי. ההחלטה, שהתקבלה ברוב של חמישה תומכים לעומת ארבעה מתנגדים, קובעת כי לעצירים עומדת "הזכות החוקתית" לפנות לבית דין בבקשה שהממשל יצדיק את מעצרם המתמשך.

 

מדובר בפעם השלישית שממשל בוש נכשל משפטית בהצדקת התקנות המתירות לצבא ארה"ב להחזיק חשודים בטרור במעצר מנהלי ללא כל צורך בהגשת כתבי אישום או בפירוט החשדות כלפיהם. בפעמיים הקודמות תיקן הממשל האמריקני והקונגרס, אשר נשלט אז על ידי הרפובליקנים, את חוק כך שניתן יהיה להמשיך במצב הקיים.

 

בדומה לשתי הפסיקות הקודמות, לא ברור אם הפסיקה הנוכחית תוביל לקיום שימועים לעצירי גואנטנמו, שחלקם מוחזקים מנהלית יותר משש שנים. כ-270 עצירים הנמצאים בבית הכלא מוגדרים על ידי צבא ארה"ב כ"לוחמי אוייב" וחשודים במעורבות בפעילות טרור או בקשרים לארגון אל-קאעידה ולטליבאן.

 

לפני כשלושה חודשים הודיע הצבא האמריקני כי העצירים בגואנטנמו יורשו לשוחח בטלפון עם יקיריהם. עדיין לא ידוע מתי תיכנס ההחלטה לתוקף. לפני כן, טען משרד ההגנה האמריקני כי האסירים לא מורשים לשוחח בטלפון עם בני משפחותיהם מסיבות ביטחוניות. רק במקרים חריגים, כגון מוות במשפחה, הורשו האסירים לשוחח עם יקיריהם. פרט לכך, מתקשרים העצירים עם העולם רק באמצעות עורכי דינם והתכתבויות בדואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחנה גואנטנמו (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים