שתף קטע נבחר

לקראת עסקה: ישראל מחכה לתשובות נסראללה

בירושלים מעריכים כי בניגוד לדיווחים האופטימיים בתקשורת הערבית, עסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה לא תושלם בסוף השבוע. שליחו של ראש הממשלה לשחרור השבויים, עופר דקל, שוהה בחו"ל ומחכה לתשובות נסראללה בסוגיית שחרור מספר קטן של אסירים פלסטינים, מועד העסקה ושלביה. משפחת ארד לא תגיע לפגישה עם אולמרט

עסקת חילופי השבויים מחכה לתשובות חיזבאללה: שליח ראש הממשלה לשחרור השבויים והנעדרים, עופר דקל, שוהה בחו"ל, ומחכה לתשובותיו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בשלוש נקודות: סוגיית שחרור מספר קטן של אסירים פלסטינים, מועד העסקה ושלביה. בלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הגיבו אמש (יום ב') לפרסום בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר", לפיו העסקה לחילופי שבויים תתבצע "בשישי או בראשון הקרובים", והעריכו כי העסקה לא תושלם עד אז.

  

ראש הממשלה אמור היה להיפגש מחר עם בני משפחתו של הנווט השבוי רון ארד, ולעדכן שחיזבאללה

לא יביא מידע חדש, אך בני משפחת ארד אינם מתכוונים להופיע לפגישה.

 

התפנית במגעים בין ישראל לחיזבאללה התרחשה כאשר ישראל הודיעה שתכריז על החטופים כחללים שמקום קבורתם לא נודע, ואז תאפשר עסקה רק תמורת גופות. לפני כמה שבועות קיבלה ממשלת ישראל החלטה עקרונית הנוגעת לעסקה. באמצעות המתווך הגרמני הוצגו לחיזבאללה שתי חלופות. 

 
  • האחת - עסקה שתבוצע בשלב אחד, במסגרתה ישוחררו שישה לבנונים הכלואים בישראל (כולל סמיר קונטאר) ועשר גופות של אנשי חיזבאללה תמורת גולדווסר ורגב וסיכום מפורט של כל מה שחיזבאללה יודע על גורלו של רון ארד. למתווך הגרמני נאמר מפורשות שלא יהיה שחרור של פלסטינים, ירדנים או סורים הכלואים בישראל כפי שדורש נסראללה. ישראל, כך הובהר, גם לא תסכים להעביר תמורה נפרדת עבור מידע על גורלם של החטופים הישראלים.

 

  • בחלופה האחרת שהוצגה למתווך הגרמני, היה גלום איום: ישראל תכריז על גולדווסר ורגב כעל חללים שמקום קבורתם לא נודע. מעמדם יהיה דומה למעמדם של נעדרי הקרב בסולטן יעקוב. עקב זאת תפסיק ממשלת ישראל לשאת ולתת על חילופי שבויים, ובמקום זאת יחל מו"מ על חילופי גופות חללים שנפלו משני הצדדים.
 

נסראללה הבין שממשלת ישראל רצינית בכוונתה להכריז על גולדווסר ורגב כעל חללים. אם לא ימהר להחליט, נסראללה חשש שהוא עלול להפסיד גם את הסיכוי להחזיר את שבויי ארגונו ואת סמיר קונטאר הביתה - ובכך לזכות בנקודות זכות רבות בדעת הקהל הלבנונית, הזועמת על המהלך האלים שנקט חיזבאללה לפני כמה שבועות.

 

שחרור סמיר קונטאר יקר במיוחד ללבו של נסראללה, משום שהוא רוצה להוכיח לדרוזים שאיתם הוא נמצא בעימות קשה כי הוא מסוגל לשחרר את בן עדתם. לא ג'ונבלאט מנהיג הרוב הדרוזי ויריב מושבע של מזכ"ל חיזבאללה - אלא הוא, נסראללה, משחרר את הדרוזי הכלוא בישראל. כמו כן חשוב לנסראללה להוכיח לאנשי הפלג הדרוזי האופוזיציוני התומכים בו כי התייצבותם לצדו משתלמת ומשרתת את עדתם. מסיבות אלה הסכים כנראה נסראללה עקרונית, ואף הודיע על כך למתווך הגרמני, כי הוא מוכן לעיסקה על-פי מתווה החלופה הראשונה שהציעה ישראל.

 

לא הכל סוכם

לא כל פרטי העיסקה סוכמו עדיין. אין עדיין מועד ואין עדיין הסכמה על הליך חילופי השבויים. נושאים אלה נידונים כעת בין נציג ישראל, עופר דקל, לבין המתווך הגרמני המדבר עם נציגיו של נסראללה. רק כאשר יחזור דקל לישראל בעוד כמה ימים, יתברר אם יש עסקה או שנסראללה החליט שוב, כפי שעשה בעבר, לפרום את התפרים כדי לחדש את הלחץ על הממשלה ולסחוט עוד ויתור קטן.

 

בנוגע לסוגיית רון ארד, אמר אמש (יום ב') יושב ראש עמותת "לחופש נולד", אליעד שרגא, ל-ynet כי "לא היתה שגיאה שלא נעשתה. זוהי שגיאה נוספת, חיזבאללה ניצחה אותנו ביג טיים. הוציאו לנו קלפי מיקוח מהיד, חטפו חייל ועוד חייל ועוד חייל ועכשיו לא נשאר לנו כלום". שרגא הדגיש: "הבטחות צריך לקיים. כשערכו את עסקת השבויים הקודמת החזירו את דיראני ועובייד, קלפי המיקוח הכי רלבנטיים לרון ארד. בשביל להכשיר את השרץ ניתנה הבטחה על ידי אריאל שרון ושר הביטחון מופז לשלב ב' לעסקה - מידע על ארד תמורת סמיר קונטאר. ארבע שנים עברו, אין מידע על רון ארד, וקונטאר הולך הביתה".

 

בתגובה לדיווחים האופטימיים בעיתונות הערבית על העסקה המתקרבת, אמר ל-ynet אייל רגב,

 אחיו של החייל החטוף אלדד, ש"יש לנו תקווה זהירה שהפרשה תיגמר כמה שיותר מהר".

 

בתחילת החודש השתחרר האסיר הלבנוני, נסים נאסר, מכלא ניצן ברמלה והוחזר ללבנון. עם שחרורו, העביר חיזבאללה ארון ובו שרידי גופותיהם של חללים ממלחמת לבנון השנייה. ההערכות לפני שחרורו של נאסר היו כי השחרור התבצע ככל הנראה כחלק עסקה עתידית שבמסגרתה יוחזרו לישראל רגב וגולדווסר ואילו לבנון תקבל שישה אסירים, בהם קונטאר.

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 706 ימים.


פורסם לראשונה 16/06/2008 22:43

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ורונן מדזיני
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד גולדווסר
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום: AFP
מחכים לתשובה. נסראללה
צילום: AFP
קונטאר. קיבל הוראה לארוז?
מומלצים