שתף קטע נבחר

אייל רגב: תקווה זהירה לסיום מהיר של הפרשה

כלי תקשורת ערביים מדווחים על עסקה קרובה בין ישראל לחיזבאללה, במסגרתה יוחזרו לישראל אלדד רגב ואהוד גולדווסר. ראש הממשלה צפוי להיפגש עם בני משפחתו של רון ארד, אך טרם נקבעה פגישה עם משפחות רגב וגולדווסר

"יש לנו תקווה זהירה שהפרשה תיגמר כמה שיותר מהר" - כך אמר הבוקר (יום ב') ל-ynet אייל רגב, אחיו של החייל החטוף אלדד, בעקבות הפרסומים בתקשורת הערבית על כך שעסקת חילופי השבויים עשויה להתקיים בשבוע הבא. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדיווחים וגורמים מדיניים רשמיים הבהירו שלא לייחוס, כי "בירושלים אנו ממתינים להתפתחויות. הכדור בידי חיזבאללה".

 

צבי רגב, אביו של אלדד, אמר כי לפני כמה שבועות עידכן עופר דקל את משפחות החטופים שלפי הערכתו, בזמן הקרוב צפויה התקדמות במשא ומתן לשחרור החיילים החטופים. "הוא לא הזכיר את קונטאר או פרטים אחרים, אלא רק אמר שצפויה התקדמות. אני שומר על אופטימיות ומקווה שהבנים יחזרו בריאים ושלמים במהרה", אמר.

 

העיתון "אל-אחבאר" דיווח כי העסקה צפויה להתקיים "מרחק ימים אחדים" או "עסקה שתבוצע ביום שישי או ראשון הקרובים". העיתון "א-ספיר" דיווח כי העסקה תתבצע בין ה-20 ל-25 בחודש. אייל רגב הבהיר כי אין בידי המשפחה מידע חדש על אחיו.

 

שלמה גולדווסר, אביו של החייל החטוף אודי, אמר ל-ynet כי "אני לא מעז לתלות בשלב זה תקוות גדולות יותר מאשר מפעמים קודמות". לדבריו, ידוע לו שדקל נמצא באירופה לצורך קידום הסדר שחרורם של הבנים החטופים, אולם אין זה מסעו הראשון בנושא. 

 

השליח המיוחד של ראש הממשלה לשחרור הנעדרים והשבויים, עופר דקל, יצא אתמול לחו"ל. על-פי הערכה, שלא זכתה לאישור רשמי, הוא נפגש עם המתווך הגרמני גרהארד קונארד, כדי לקבל את תשובת חיזבאללה לעסקה. עם זאת, ראש הממשלה לא קבע פגישות עם בני משפחות הרן, גולדווסר ורגב - אלא רק עם בני משפחתו של הנווט השבוי, רון ארד - פגישה שתתקיים מחר.

 

לפי ההצעה הישראלית, שנמסרה למתווך לפני כמה שבועות והוגדרה כ"הצעה האחרונה", יוחזרו החיילים החטופים אלדד רגב ואהוד גולדווסר לישראל, ובתמורה יוחזרו ללבנון סמיר קונטאר וארבעה אסירים לבנונים נוספים.

 

אם מצרפים לדיווחים בכלי תקשורת ערביים את שלוש הצהרות של מנהיגי חיזבאללה, נביל קאוק, נעים קסאם והמזכ"ל חסן נסאראללה, נראה שהמועד קרוב. נתון נוסף המעיד על התקרבות השלמת העסקה הוא החזרת מרגל חיזבאללה ניסים נאסר ללבנון בתחילת החודש, וקבלת ארון רקמות חללי צה"ל במעבר נקורה באמצעות הצלב האדום באותו יום.

 

פגישה עם משפחות רגב וגולדווסר לא בלו"ז

בלשכת ראש הממשלה בירושלים לא מספקים פרטים על התקדמות העסקה להחזרת שני החטופים. אולם, ניתן להסיק שישנה התקדמות מסויימת, בשל זימון בני משפחתו של הנווט השבוי זה 22 שנים, רון ארד - לפגישה עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט ביום שלישי. ההערכה היא שאולמרט מבקש להודיע לבני המשפחה שעל פי כל הסימנים חיזבאללה לא יכול לספק מידע נוסף על הנווט שנלקח בשבי באוקטובר 1986. לכן בוחנת ישראל את שחרור סמיר קונטאר, רוצח בני משפחת הרן ושוטר בנהריה בשנת 1979, שהיה קלף מיקוח בתמורה למידע על ארד, בעסקה שתביא הביתה את רגב וגולדווסר.

 

פגישה עם הרן ומשפחות חיילי המילואים החטופים, רגב וגלודווסר, אינה מופיעה בלוח הזמנים של ראש הממשלה לימים הקרובים. עובדה זו עשויה להעיד על כך שעסקת חילופי השבויים לא הבשילה עד תום. עם זאת, על פי כל הסימנים האחרים, חלה התקדמות לא מעטה במגעים מול חיזבאללה.

 

אלא שעסקה כזאת, יש להניח, לא תתבצע בלי שראש הממשלה ישוחח עם בני משפחות הרן, רגב וגולדווסר. סמדר הרן שכלה בפיגוע בו רצח סמיר קונטאר את בעלה דן ואת בתה עינת בפיגוע בנהריה ב-22 באפריל 1979. בתה יעל, בת שנתיים, נחנקה למוות בעת שהסתתרה עם אמה בעלית הגג. בחילופי האש על חוף הים נהרג השוטר אליהו שחר ז"ל. עמיתו לפיגוע של קונטאר, שנלכד עימו בליל הדמים ההוא, שוחרר בעסקת ג'יבריל ב-1986. במקרה של עסקה לשחרור רגב וגולדווסר בתמורה לקונטאר, סביר להניח שאולמרט יבקש לדבר עם סמדר הרן ולהסביר לה את מניעיו.

 

בתוך כך הביעה משפחתו של קונטאר אופטימיות כלפי הסיכויים לשחרורו בימים הקרובים. "כל הסממנים עד כה חיוביים ולפיכך אנו אופטימיים". אמר אחיו, בסאם קונטאר. "המשפחה לא קיבלה עד כה הודעה משום גורם לגבי מועד שחרורו הצפוי".

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 705 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אהוד גולדווסר
רון ארד
מומלצים