שתף קטע נבחר

קליפורניה: עשרות זוגות חד מיניים נישאו כחוק

תורים ארוכים השתרכו מחוץ לעיריות ברחבי קליפורניה, עם כניסתה לתוקף של ההחלטה לאפשר מתן רישיונות נישואים לבני אותו המין. הראשונות להינשא: זוג קשישות בנות 87 ו-84. בתעודות הנישואים החדשות מוצגים בני הזוג כ"צד א' ו-ב'" במקום "החתן והכלה"

מקודשים זה לזה: עשרות בני זוג חד מיניים נישאו אתמול (יום ב') במדינת קליפורניה שבארצות הברית, לאחר שהוחל ביישום החלטת בית המשפט העליון שאישרה חלוקת רישיונות נישואים לבני זוג מאותו המין.

 

לפחות חמש עיריות שונות במדינה הודיעו מראש כי יאריכו את שעות הפעילות, כדי להשיא זוגות ולהספיק להנפיק רישיונות להם ולאחרים, שיבקשו להכיר בנישואיהם. עם זאת, הפקידים צופים כי העומס האמיתי יחל דווקא היום.

 

ההערכות הן כי אלפי זוגות יגיעו לבנייני העיריות ויבקשו להפוך את הזוגיות שלהם רשמית בעיני החוק. "אלו לא זוגות שנפגשו בשבוע שעבר ואמרו, 'הבא ננשא', אלא מדובר בזוגות שחיים יחד במקרים מסוימים כמה עשורים", אמרה קייט קנדל, מנהלת המרכז הלאומי למען זכויות לסביות. "הם נישאו בליבם וראשם, אך מעולם לא ניתנה להם האפשרות לחוות את תחושת הקהילתיות".

 

הזוג הלסבי הראשון שקיבל רישיון נישואים במדינה היו דל מרטין בת ה-87 ופיליס ליון בת ה-84. השתיים הושאו על ידי ראש עיריית סן-פרנסיסקו, גווין ניוסום, לפני כארבע שנים. החלטתו להעניק רישיונות נישואים היא שעוררה את הסערה המשפטית בנוגע לחוקיות נישואים חד מיניים במדינה.


נישאו אחרי שנים רבות של זוגיות (צילום: AP)

 

צילומי חתונתן של בנות הזוג רובין טיילר ודיאן אולסון היהודיות, שהושאו על ידי הרב דניס איגר בבית המשפט בבוורלי הילס, הועברו בשידור חי בשלוש תחנות שידור בלוס אנג'לס. הרב איגר אמר כי הוא מצדיע לבנות הזוג, "אחרי כל כך הרבה שנים בהן הגעתם למקום הזה ועמדתן על מדרגות בית המשפט, אך נמנע מכן מימוש הזכות הזו", אמר.

 

ברישיונות החדשים שיונפקו כעת לשתיים ולזוגות הומוסקסואלים אחרים יכתב "צד א" ו-"צד ב" במקום "החתן" ו-"הכלה". ההחלטה התקדימית של בית המשפט העליון בקליפורניה, לפיה איסור על קיום נישואים כאלו מנוגד לחוקה האמריקנית ניתנה ב-15 במאי. אולם, כדי שהרשויות יוכלו להיערך כראוי להשאת אלפי זוגות נדחה מועד יישומה בחודש.

 

במהלך תקופה זו נתקלה ההחלטה בהתנגדות לא מעטה. ארגון המתנגד לנישואי גאים במדינה ביקש מבית המשפט העליון במדינה להשעות את ההחלטה עד לבחירות לנשיאות בנובמבר.

אבל ההחלטה קיבלה גם רוח גבית מהחלק המזרחי של ארצות הברית. מושל ניו יורק, דיוויד פטרסון, הורה לכל הגופים הציבוריים בארצו, כגון ביטוח הבריאות, לשנות מיד את מדיניותן ותקנותיהן ולהכיר בנישואי גאים.

 

במשך שנים רבות נאבקו פעילים למען זכויות הומואים ולסביות להכרה בנישואיהם, על מנת שיוכלו לקבל טיפול שוויוני מצד רשויות הבריאות, המס, יוכלו לאמץ ילדים ביחד ולרשת רכוש. עד עתה, מסצ'וסטס הייתה המדינה היחידה בארה"ב שהכירה בנישואי גאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
זוג גברים שנישאו הלילה
צילום: AP
צילום: רויטרס
נשואות כחוק, היום
צילום: רויטרס
מומלצים