שתף קטע נבחר

תמונת היום: עיר השמיים החשוכים

תראו מה התאורה המוגברת בערים גוזלת מאיתנו? בפלאגסטאף, אריזונה, החליטו שהם רוצים לחזור ולהביט בשמיים כמו פעם, אז הם מגבילים את התאורה בעיר

לפעמים, במרוץ החיים המטורף, אנחנו שוכחים להביט למעלה בשמיים כדי לראות את פלאי היקום. אז קבלו את תמונת היום של ערוץ המדע - כמה פשוט ככה יפה!

 


השמיים מעל פלאגסטאף, אריזונה - להגדלה, לחצו על התמונה (קרדיט: דן וסינדי דוריסקו/נאס"א) 

 

התמונה צולמה בעיר פלאגסטאף, אריזונה, שזכתה בתואר "עיר השמיים החשוכים" (International Dark Sky City). לתושבי פלאגסטאף נמאס מהתאורה העירונית, אשר "בולעת" את אור הכוכבים ומונעת מדיירי העיר את ההנאה הפלאית שלפניכם. לכן, מזה כ-7 שנים, הם נוקטים במדיניות של הגבלת "זיהום תאורה".

 

חוקי העיר אוסרים על הפעלת שלטי פרסומת מוארים לאחר רדת החשיכה וגם הרחובות בעיר מוארים בצמצום. מדי שנה, בחודש אוקטובר, נוהרים אלפים לפסטיבל "חגיגת הלילה" המתקיים בעיר. בפסטיבל נערכות תצפיות אסטרונומיות, הופעות מוסיקה והצגות תיאטרון. הכל תחת כיפת השמיים והכל בתאורה מינימלית. לאחרונה זכתה העיר בפרס מיוחד מטעם "אגודת הערים חשוכות השמיים", ששמה לעצמה למטרה להחזיר לתושבי כדור הארץ את הנאות החיים שגזל מהם תומאס אדיסון.

 

בתמונה שלפניכם אפשר לראות ענן עדשה (lenticular cloud), הנוצר עקב רוחות חזקות ברום וגזירת רוח. כמו כן ניתן לראות באלכסון, מהצד השמאלי התחתון עד הפינה הימנית העליונה, את קשתות גלקסית שביל החלב. הגלקסיה מודגשת ע"י קונסטלציה של קסיופאה, קפאוס וקבוצת כוכבים ברבור (Cygnus).

 

בנוסף, הרחק בפינה הימנית, ניתן לראות את ערפילית NGC 7000, הידועה בשם "ערפילית צפון אמריקה". הערפילית מופיעה כאן ממש מתחת לכוכב הבהיר הנקרא Deneb.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי עזריאלי בתל אביב. תאורת העיר "בלעה" את הכוכבים
צלם: פיני סילוק
מומלצים