שתף קטע נבחר

נתניהו: איך קרה שלא דרשו את שחרור שליט?

באופוזיציה תוקפים את הממשלה על הרגיעה שנכנסה לתוקף. יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, אומר כי "אם הממשלה כבר בחרה ברגיעה מלאכותית, תמוה שלא דרשה כתנאי מינימלי את שחרורו של שליט. זה בלתי נתפש". הוא הזהיר שחמאס ינצל את הרגיעה להתחמשות: "זה יעלה לנו ביוקר"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, תוקף את התנהלות הממשלה על רקע הרגיעה שיצאה לדרך הבוקר (יום ה'), ואומר ל-ynet כי "זה איננו הסכם רגיעה. זו הסכמה ישראלית להתחמשות של החמאס". הוא הביע הזדהות עם משפחתו של החייל החטוף: "אני יכול להבין את האכזבה של משפחת שליט. אני לא הייתי עושה את הרגיעה המלאכותית הזו. אבל אם הממשלה כבר בחרה לעשות את זה, אז תמוה שלא דרשה כתנאי מינימלי את שחרורו של שליט. זה בלתי נתפש".

 

"הייתי רוצה לדעת מה השגנו כאן בדיוק. לא קיבלנו את הפסקת ההתחמשות של החמאס. חאלד משעל הודיע שהם ימשיכו להתחמש, וגורמי הביטחון אומרים שזו הפסקת אש שברירית, לא קיבלנו את גלעד שליט. מה כן קיבלנו? לא כלום. הממשלה נתנה לחמאס אפשרות להתחמש בשקט ובין מפריע לקראת סיבוב הטרור הבא", אמר נתניהו.  

 

- מדוע לדעתך קיבלה הממשלה את הסכם הרגיעה?

"הממשלה הלכה על הצעד הזה, משום שהיא מנהלת מדיניות של חולשה. היא מקדשת את הפסיביות והאי-תגובה שאיפיינה את הממשלות השונות לאורך שנות קיומה של המדינה. יש כאן אובדן דרך ואובדן מנהיגות.

 על דברים פחות חמורים, ישראל הפעילה כוח תגובה יותר חמור. אני חושב שאין פה שאלה של השקפה פוליטית לגבי היעדר התגובה הנדרשת. יש פה אוזלת יד. ייתכן שיש פה גם שיקולים תמוהים. שר הביטחון וראש הממשלה מאשימים זה את זה בשיקולים פוליטיים. זו ממשלה שמגלה אוזלת יד מוחלטת מול איום ביטחוני שהיה צריך לטפל בו מזמן".

 

נתניהו אומר כי ישראל לא צריכה רגיעה לזמן מוגבל, "אנחנו רוצים שילדי שדרות יישנו בשקט שנים רבות. לא יהיה מנוס מפעולה נדרשת. צריך לעבור מפאסיביות להכרעה ולהפלת שלטון החמאס. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מובלעת איראנית, שאין לה שום כוונה להכיר בקיומנו. בניגוד לאויבים אחרים, שהפכו לפרטנרים לשלום, המובלעת הקנאית הזו לא תשנה את קיומה. הסיבוב הבא בדרך".

 

- מדוע אתה מתנגד לרגיעה? מה הסכנה?

"אני שואל אותך - מה יקרה ברגיעה המלאכותית הזו? חמאס יפרק את המחרטות? הוא ישתמש בפסק הזמן להביא עוד קסאמים וגראדים ועוד נשק מסוכן. אין פה שאלה. אין ספק שבסיבוב הבא, נמצא עצמנו מול נשק יותר קטלני ונשלם מחיר גדול יותר. צריך להאמין בעוצמה הביטחונית שלנו. צריך לפעול במרחב המדיני כדי שנפיל את שלטון החמאס. כל השאר זו בריחה מהמציאות ואוזלת יד".

 

- ואף אחד בממשלה לא רואה את מה שאתה רואה?

"יש קולות לא מעטים בממשלה שמבקרים את הפסקת האש. יש לשרים האלה מוצא - לקום וללכת. הממשלה איבדה היכולת לדאוג לאזרחי המדינה. הבעיות הביטחוניות יוצרות מצוקות. לממשלה הזו אין פתרונות, ולו מן הטעם הזה היא היתה צריכה ללכת הביתה. הממשלה הזו כבר לא מתפקדת. צריך ללכת לציבור".

 

- האם אתה סבור שראש הממשלה לא מסוגל לקבל החלטות בגלל הפרשיות שלו?

"אמרתי עוד לפני הפרשיות האחרונות שהממשלה לא יכולה לתפקד. בעצם ההחלטה האומללה לאפשר לחמאס להתחזק, אתה רואה את חוסר היכולת של הממשלה. אם החמאס נחלש, למה לאפשר לו להתחזק? החמאס יאגור עוד נשק, ומדיניות החולשה מאפשרת הקמת מערכת נוסח חיזבאללה בחסות אירנית בפאתי אשקלון, וזה יעלה לנו ביוקר".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 725 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: עמית מגל
נועם שליט
צילום: ירון ברנר
חמושי חמאס עוזבים עמדות בעזה
צילום: AFP
מומלצים