שתף קטע נבחר

אובאמה ויתר על המימון הציבורי, יגייס כסף לבד

לראשונה מאז נחקק חוק המימון הפדראלי למועמדים לנשיאות ויתר מועמד על כספי המימון הציבורי. הוויתור מצביע על ביטחונו של המועמד הדמוקרטי ביכולתו לגייס כסף רב יותר בכוחות עצמו

ברק אובאמה הודיע הערב (ה') שהוא מוותר על המימון הציבורי למערכת הבחירות שלו לנשיאות. בכך הפך המועמד הדמוקרטי לנשיאות למועמד הראשון לנשיאות ארצות-הברית שמוותר על המימון הציבורי מאז הוחלט על מימון פדראלי למועמדים בשנת 1976, בעקבות פרשת ווטרגייט.

 

יריבו הרפובליקני, ג'ון מקיין, מבסס את הקמפיין שלו על מימון ציבורי משום שהוא מתקשה בגיוס תרומות. הוויתור של אובאמה בנושא מצביע על הביטחון שלו בכוחו לגייס תרומות, וייאפשר לו להיות פטור מהמגבלות החוקיות הכרוכות בקבלת המימון הציבורי.

 

אובאמה הצליח לנצח בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית, בין היתר באמצעות מערכת הגיוס האינטרנטית שלו, שגברה על מטה גיוס התרומות המשומן של יריבתו הילארי קלינטון. הקמפיין שלו מאורגן בהרבה מזה של מקיין, וגם האווירה הציבורית אוהדת ותומכת בדמוקרטים.


אובאמה בדרכו להלוויית מגיש הטלוויזיה טים ראסרט (צילום: AP)

 

לפי החוק, מועמד לנשיאות ארה"ב זכאי לקבל 84.1 מיליון דולר ממשרד האוצר האמריקני למימון הקמפיין. אולם קבלת מימון ציבורי מחייבת את המועמד להימנע מקבלת תרומות פרטיות ונאסר עליו להוציא במערכת הבחירות סכום שהוא מעבר למימון הציבורי.

 

מטה אובאמה הצליח לגייס בחודשים פברואר ומרס 95 מיליון דולר לפריימריז, בעיקר מתרומות קטנות של פחות ממאה דולר מתומכים באמצעות האינטרנט. בסך הכל גייס יותר מ-265 מיליון דולר. חוק מימון הבחירות אוסר על המועמדים לקבל יותר מ-2,300 דולר מכל תורם ,וכך מוגבלת יכולתם של התורמים העשירים רבי העוצמה להכריע את הבחירות לטובת הרפובליקנים.

 

המטה של אובאמה מבסס את כוחו על תומכים התורמים סכומים קטנים של 5 ו-10 דולר. אובאמה הקים רשת של מיליון וחצי תורמים של סכומים קטנים, שאין להם בעיה לשוב ולתרום לקמפיין של אובאמה מעת לעת בהתאם לצרכיו. מטה מקיין האשים את אובאמה בהתחמקות מהמימון הציבורי ואמר שמקיין לא יזדקק בין כה לכל כך הרבה כסף כדי לנצח.

 

עשירי ארה"ב, שהם התורמים הגדולים של הרפובליקנים, מעבירים את התרומות הגדולות למפלגה ובתחום הזה יש לרפובליקנים יתרון גדול על הדמוקרטים, המתקשים לגייס את הכסף הדרוש לקיום ועידת המפלגה ב-25 באוגוסט בדנבר. אין מגבלה בגיוס תרומות למפלגות, אך נאסר על המפלגות להשתמש בתרומות אלו למימון ישיר של קמפיין הבחירות של המועמדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובאמה. בטוח שיכול להשיג יותר
צילום: רויטרס
צילום: AP
מקיין מתקשה לגייס תרומות
צילום: AP
מומלצים