שתף קטע נבחר

חשש בקדימה: לבני תפרוש אם תפסיד למופז

ח"כ יואל חסון סבור כי מפלגת השלטון ניצבת בפני צומת דרכים. הוא חושש שבכירי המפלגה שיפסידו בבחירות המקדימות עלולים לפרוש מהסיעה: "אם לבני לא מסוגלת לסבול את אולמרט, האם היא תסבול את מופז בראש המפלגה?"

חשש מפילוג בקדימה בגלל הפריימריז לראשות המפלגה: חבר הכנסת יואל חסון פנה הערב (שבת) ליו"ר מועצת קדימה, מאיר ניצן, בדרישה להכניס תוספת לתקנון המפלגה. לפיה, המועמד שיזכה במקום השני בפריימריז ויקבל 20 אחוז מקולות הבוחרים, ישוריין אוטומטית במקום השני ברשימת קדימה לכנסת הבאה.

 

"קדימה עומדת בפני צומת דרכים", כתב חסון במכתב לניצן. "הבחירות הפנימיות הראשונות בתולדות המפלגה עשויות להיות גורליות יותר מאי-פעם. תפקידנו לאחד את המפלגה סביב המועמד המנצח וככל הנראה, במוקדם או מאוחר, להיערך לבחירות כלליות".

 

חסון מתכוון להציג את הצעתו בפני סיעת קדימה בימים הקרובים ולבקש את אישורה. לאחר מכן, יפעל לאסוף מספיק חתימות כדי להעלות הצעה לדיון

בישיבת מועצה. חסון מתכוון לשוחח בימים הקרובים גם עם המועמדים האחרים לתפקיד יו"ר קדימה, ולשכנע אותם לתמוך במהלך.

 

חסון איננו היחיד בקדימה החושש מפילוג במפלגה. פעילי שטח אמרו בימים האחרונים כי ההיערכות לפריימריז והפילוג בין המחנות יוצר מתח רב שעלול לפגוע ביכולת המפלגה להתאחד לאחר הבחירות מקדימות. גורמים שונים בקדימה הביעו חשש כי הפסד של שרת החוץ, ציפי לבני, ידרבן אותה לפרוש מהמפלגה ולהקים גוף פוליטי חדש. "אם לבני לא מסוגלת לסבול את אולמרט", תהה גורם במפלגה, "האם היא תסבול את שאול מופז בראש המפלגה?"

 

במקביל, נמשכים הניסיונות במפלגת העבודה למנוע מיו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, לתמוך בהצעת החוק לפיזור הכנסת. השר ראלב מג'אלדה כינס כמה עשרות פעילים מהמגזר הערבי בבקה אל-גרביה, שהחליטו לדרוש מברק לא לתמוך בהצעה שתעלה להצבעה ביום רביעי. מג'אדלה הביע חשש כי פיזור הכנסת עלול להביא לעליית הימין לשלטון.

 

כך או כך, עדיין לא ברור כמה מחברי הכנסת של העבודה יתייצבו במליאת הכנסת כדי להצביע בעד הצעת החוק להקדמת הבחירות. ברק ויו"ר הסיעה, איתן כבל,

מתקשים להשיג את תמיכת כל הח"כים, ולפחות שליש מחברי הסיעה מתנגדים באופן ברור להצעת החוק.

 

יו"ר העבודה לשעבר, עמיר פרץ, מתכוון להציע לסיעה לקבוע את חודש מאי 2009 כמועד לבחירות הכלליות, ולכן להתנגד להצעה לפיזור הכנסת. "מי שטוען שההצבעה ביום רביעי היא רק ירייה ראשונית טועה", מסביר פרץ. "ברגע שירית את הכדור, אין לך שום שליטה עליו. אסור לנו לפעול לפיזור הכנסת כעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צומת דרכים. חסון
צילום: AP
קדימה חוששת. לבני
צילום: AP
צילום: AFP
מי יותר נסבל? אולמרט ומופז
צילום: AFP
מומלצים