שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דורנר תמליץ: להגדיל הפיצוי לניצולי שואה שהופלו
  ועדת החקירה הממלכתית שבדקה את הזנחת ניצולי השואה צפויה להמליץ היום על הגדלת הפיצויים לניצולים שעלו לארץ לפני 1953 וקיבלו סיוע מופחת לאורך השנים. יו"ר הוועדה ביקורת המדינה: "המבחן של ההמלצות הוא בביצוען"

  כמעט חצי שנה לאחר שהוחלט בכנסת על הקמתה – תגיש היום (א') את המלצותיה ועדת החקירה הממלכתית שבדקה את הזנחת ניצולי השואה לאורך השנים. אחת הסוגיות המרכזיות שבהן עוסק הדו"ח היא כי לאורך השנים ניצולי השואה שעלו לישראל לפני 1953 הופלו לרעה. זאת, לאחר שמדינת ישראל ויתרה בשמם על הפיצויים מגרמניה.

    

  במקום אותם פיצויים - מדינת ישראל מפצה את הניצולים הללו בעצמה, אולם בסכום נמוך יותר ממה שמקבלים ניצולי שואה אחרים. ל-ynet נודע כי הוועדה צפויה להמליץ על העלאת גובה הפיצוי שמעניקה מדינת ישראל לכל מי שעלה לפני שנת 1953, כדי לצמצם עד כמה שניתן את הפער בין הפיצויים שמקבלים ניצולים אלה ביחס לניצולים שעלו לארץ אחרי 1953.

     

  באשר לניצולי שואה הסובלים ממצוקה כלכלית, צפויה הוועדה להביע עמדה על פיה יש לסייע לקשישים הסובלים ממצוקה באשר הם, גם ללא קשר לעובדת היותם ניצולים.

   

  בישיבה הראשונה של ועדת החקירה בחודש פברואר השנה, אמרה יו"ר ועדת החקירה, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, כי "ריבוי הפניות מצביע על כשלים". בוועדה תכננו להגיש את הדו"ח המסכם עד לחג הפסח שחלף, אולם בסופו של דבר - המהלך לא הסתייע.

   

  הדו"ח המסכם יוגש בידי השופטת דורנר למי שהוביל להקמתה – יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב. כשעה לאחר מכן תגיש דורנר את המסמך לראש הממשלה,

  אהוד אולמרט, ובשעה 17:00 תקיים מסיבת עיתונאים, שבה תציג את עיקריו.

   

  נוסף על דורנר, בוועדה הממלכתית יושבים גם הפרופסור לכלכלה עומר מואב והפרופסור לעבודה סוציאלית, צבי איזיקוביץ'.

   

  יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורלב, אמר ל-ynet: "אני סמוך ובטוח שהוועדה הממלכתית תיתן תקווה חדשה לניצולי השואה, ותקבע אמות מידה צודקות לסיוע ראוי ואנושי לניצולי השואה שמתמעטים והולכים. המבחן של ההמלצות הוא בביצוען, ולכן יש בכוונתי להטיל את כל כובד משקלה של הוועדה לביקורת המדינה להבטיח שהממשלה לא תמסמס את ההמלצות, לא תעכב את ביצוען - אלא תבצע אותן בהקדם האפשרי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים