שתף קטע נבחר

שליט ועמוס גלעד נפגשו: מעשים חשובים מרגשות

אבי החייל החטוף נפגש בהוראת בג"ץ עם ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, שעדכן אותו כי מעבר רפיח יישאר סגור. בתום פגישתם אמר נועם שליט: "פחות חשובים לנו הרגשות, יותר חשובים המעשים". עמוס גלעד: "החוטפים לא ימהרו להבריח את גלעד לסיני". הבוקר צפוי שליט למסור לבית המשפט האם זכה למענה על שאלותיו, ותינתן הכרעה

ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, נפגש אמש (יום א') עם נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד, בהוראת בית המשפט העליון. שופטי בג"ץ הורו לשניים להיפגש כדי ללבן את העניינים ביניהם. "פחות חשובים לנו הרגשות, יותר חשובים לנו המעשים", אמר שליט בתום הפגישה.

 

גורם ביטחוני בכיר הגדיר את הפגישה כ"פגישה טובה עם שאלות נוקבות". עמוס גלעד עדכן את שליט על ההתפתחויות הנוגעות למשא ומתן על השגת רגיעה ובהן הסיכומים הנוגעים לשחרור בנו. בין היתר עדכן אותו בלוחות הזמניים והדיונים הצפויים בעניין.


נועם שליט ועמוס גלעד בבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

 

גלעד עצמו אמר בתום הפגישה, כי "נועם שליט, אדם חכם ומהעילית של המדינה הזאת, שאל שאלות נוקבות וקיבל תשובות מפורטות. לצערי, איני יכול לפרט, לא את השאלות ולא את התשובות".

 

ראש האגף המדיני במשרד הביטחון הוסיף ואמר, כי שליט קיבל כבר בעבר עדכונים באשר למאמצים לשחרר את בנו, גם מראש הממשלה וגם משר הביטחון. "הוא לא היה זקוק לי כדי לשכנע אותו להסיר את הבג"ץ. הוא יעשה את השיקולים שלו בעצמו. נועם שליט לא זקוק לי כדי להחליט, הוא היה זקוק לאינפורמציה כדי לחדד את מחשבותיו, ואותה הוא קיבל".

 

בעניין כריכת הרגיעה בשחרור החייל החטוף, הוסיף גלעד כי אילולא ההסכם לא היתה אפשרות לפתוח במשא ומתן לשחרור החייל. לדבריו "הרגיעה היא הדרך הטובה ביותר כרגע להידברות בחסות מצרים, כדי שגלעד יחזור הביתה להוריו".

 

גלעד הדגיש, כי מעבר רפיח היה סגור, ויוותר סגור, "אך גם אם המעבר היה פתוח - החוטפים לא היו ממהרים להבריח את גלעד לסיני. מבחינתם רצועת עזה היא מקום מסתור הרבה יותר טוב. אם היו רוצים להבריח אותו, היו יכולים לעשות זאת מזמן דרך המנהרות".

 

שליט ישיב לבג"ץ אם שאלותיו נענו

שליט צפוי למסור ב-10:00 בבוקר הודעת עדכון לבג"ץ לגבי הפגישה עם גלעד, והאם הוא זכה למענה על שאלותיו. הערב סירב שליט להתייחס לתוכן הפגישה, אולם דבריו עשויים להעיד על מה שנאמר בה. המדינה תהיה רשאית להגיב לדברים עד 11:00 ובעקבות כך ייקבע כיצד להמשיך את הטיפול בנושא. בכל מקרה, קבע בג"ץ, המעברים לרצועה לא ייפתחו לפני 12:00 בצהריים.


הדיון בבג"ץ בעתירה שהגישה משפחת שליט (צילום: AP) 

 

הדיון שנערך במהלך היום בבג"ץ אמור היה להתחיל ב-10:00, אולם המדינה ביקשה דחייה של שעתיים ובתמורה לכך התחייבה בפני בית המשפט שלא יהיה שינוי במעברים ברצועת עזה אליה וממנה. בהחלטתו קבע בית המשפט כי לפי שעה הצהרת המדינה, לפיה לא יחול במהלך הדיון המתנהל בבית המשפט שינוי מהותי במצב המעברים ברצועת עזה, תוסיף לעמוד בעינה מחר בצהריים. 

 

במהלך הדיון, שהתנהל בדלתיים סגורות, השיב גלעד לשאלות השופטים. לפני כניסתו לאולם בית המשפט לחץ את ידו נועם שליט ואמר: "אנחנו באותו צד, אנחנו מעוניינים בהחזרתו של גלעד. אני לא מרגיש שאני נמצא מהצד השני". בצאתו מהאולם אמר שליט שהוא אינו יודע האם יהיה לעמוס גלעד לומר לו משהו מעודד.

 

"עמוס הוא הנציג הישראלי הראשון התחיל לעסוק בחטיפה עוד לפני שמונה לתפקידו הנוכחי.

אני מקווה שהדברים יסתדרו על הצד הטוב ביתר", אמר שליט. בעתירה שהגישו טענו נועם ואביבה שליט כי פתיחת המעברים ללא שחרור בנם מהווה הפרת התחייבות שלטונית וחריגה מהחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון מהשבוע שעבר, ולוקה באי-סבירות קיצונית.

 

תמי ארד, רעייתו של הנווט השבוי רון ארד, הצטרפה לעתירתה של משפחת שליט נגד הסכם הרגיעה וכתבה במכתב שצורף לה: "22 שנים אחרי אני שומעת מהדהד בקולו האילם של גלעד את רון. גלעד מתחנן על חייו ונדמה כי אוזניכם אטומות".


פורסם לראשונה 22/06/2008 23:29

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ונטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט
צילום: AP
עמוס גלעד
צילום: גיל יוחנן
צילום: AP
גלעד שליט. עדיין בשבי
צילום: AP
מומלצים