שתף קטע נבחר

סיעת העבודה החליטה: נתמוך בפיזור הכנסת

יממה לאחר שאולמרט איים לפטר את שרי העבודה אם יצביעו בעד פיזור הכנסת, החליטו ברוב מוחץ חברי הסיעה לתמוך בהצעת החוק בנושא. ברק: "יש רגעים שאם בהם תישאר המפלגה בידיים שלובות, היא תהיה לא רלוונטית". השרה תמיר וחברי הכנסת עמיר פרץ ויורם מרציאנו הגישו עתירה נגד חוקיות ההצבעה. במהלך הדיון רמז ברק כי אם ש"ס תשנה את עמדתה בתמיכה בנושא - תשקול גם העבודה להצביע בעד אולמרט

סיעת העבודה קיבלה אחרי הצהריים (יום ב') את עמדתו של יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, להצביע בעד ההצעות לפיזור הכנסת מחרתיים. ההחלטה התקבלה ברוב מוחץ, מלבד השר ראלב מג'אדלה שהתנגד להצעה.

 

כל חברי הסיעה שהשתתפו בישיבה תמכו בהצעה, מלבד חברת הכנסת נדיה חילו שנמנעה, והשר מג'אדלה שהתנגד. בהצבעה לא השתתפו השרה יולי תמיר וחברי הכנסת עמיר פרץ ויורם מרציאנו, שהגישו בתום הישיבה עתירה למוסד לבירור עתירות של המפלגה נגד חוקיות ההצבעה. זאת, בטענה כי רק מרכז המפלגה רשאי לקבל החלטות מסוג זה.

 

שר החקלאות, שלום שמחון, הודיע בתום ההצבעה כי הוא שוקל להגיש את התפטרותו מהממשלה לאחר ההצבעה על ההצעות לפיזור הכנסת מחרתיים. "הישארות בממשלה לאחר ההצבעה היא בעייתית", טען. יושב ראש הסיעה, חבר הכנסת איתן כבל, אמר כי "החלטת הסיעה קבעה שיש משמעת סיעתית, ונצביע בעד פיזור הכנסת. אני מאמין שיש רוב לפיזור הכנסת".

 

במהלך הישיבה הבהיר ברק כי כעת נמצא הכדור לפתחם של ראש הממשלה וקדימה. "לנו, כמפלגה שהקימה את המדינה, חשוב להילחם על הנורמות הציבוריות של ישראל. יש רגעי אמת שאם בהם תשלב המפלגה בידיים שלובות, היא תהיה לא רלוונטית. אם נגזר שנלך לבחירות, נלך", אמר. 

 

ברק אף רמז במהלך הדיון שקדם להצבעה כי אם ש''ס תשנה את עמדתה בנוגע להצבעה בקריאה טרומית לפיזור הכנסת ביום רביעי, תצטרך מפלגת העבודה לשקול מחדש את עמדתה. אתמול הודיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשרי העבודה כי יאלץ לפטרם אם יצביעו בעד פיזור הכנסת.

 

גורמים בכירים בש"ס אמרו אמש כי לא חלה כל התקדמות במגעים עם משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה בנוגע לתביעתם להסדיר את קצבאות הילדים. לדברי הגורמים, ש"ס תצביע בעד הצעת החוק לפיזור הכנסת אם הנושא לא יוסדר.

 

בסביבתו של ברק אמרו אתמול, לאחר האיום של ראש הממשלה לפטרם. "לקחנו בחשבון את האפשרות הזו. אם שרי העבודה יפוטרו על נורמות של שלטון מתוקן וניקיון כפיים - הבעיה היא של אהוד אולמרט, ולא של אף אחד אחר".

 

מקורביו אמרו עוד אתמול בתגובה לאיומי ראש הממשלה: "ברק לא שינה את עמדתו במאום.

אז מה אם ראש הממשלה שלח פתקים? הבעיה היא לא של מפלגת העבודה, אלא של אולמרט ושל קדימה. ראש הממשלה יפטר השרים, אז יילכו לבחירות, אז מה?"

 

ואולם, ישנם חברי כנסת מפלגת העבודה המתנגדים לתמוך בפיזור הכנסת. ח""כ יורם מרציאנו התריע בפני פילוג. "ברק הפך את מפלגת העבודה לעסק פרטי שלו. לא יכול להיות שבהצבעה כל כך חשובה וכל כך גורלית, הוא מחליט עבור כולם, ולא מכנס את מרכז המפלגה. ברק עושה הכל כדי להוביל לפילוג במפלגה".


פורסם לראשונה 23/06/2008 16:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. ישקול מחדש?
צילום: גיל יוחנן
תמיר ופרץ. נגד חוקיות ההצבעה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים