שתף קטע נבחר

הצעת חוק: זרים לא יוכלו לרכוש דירה בישראל

על פי הצעת החוק שיזמו הח"כים דוד רותם ואסתרינה טרטמן, רכישת דירה בישראל לא תתאפשר לקונה שאינו יהודי או תושב המדינה אלא במקרים מיוחדים; מגישי ההצעה: "למנוע השתלטות זרים על נכסי דלא ניידי לצורכי השקעה בלבד"

הצעת חוק שתמנע רכישת דירות בישראל ממי שאינם יהודים או תושבי המדינה אלא במקרים מיוחדים – הונחה היום (ב') על שולחן הכנסת בידי רוב ח"כי סיעת ישראל ביתנו, לרבות יו"ר התנועה אביגדור ליברמן. המטרה המוצהרת של החוק - למנוע מתושבים זרים לרכוש דירות למטרות ספקולטיביות. האיסור חל גם על רכישת קרקע שנועדה למגורים.

 

בהצעת הסיעה לתיקון חוק המקרקעין נאמר כי תושב זר לא יהיה רשאי לרכוש בעלות או לחכור לדורות מקרקעין למטרת מגורים, אלא באישור ולפי כללים שיקבע שר המשפטים בתקנות, ולא יהיה תוקף לעסקה שנעשתה בניגוד לחוק זה. לפי הגדרות החוק המוצע, האיסור לא יחול על הזכאים לעלות לישראל מכוח חוק השבות ועל שותפים בחברה שהתאגדה בישראל או שעסקיה נשלטים ומנוהלים מישראל.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק מדגישים המציעים כי הצעתם "באה למנוע השתלטות זרים על נכסי דלא ניידי לצורכי השקעה בלבד". הם מציינים את התופעה שמתפתחת לאחרונה שאותם זרים אינם מתכוונים לגור בארץ ורובם גם לא מוכנים להשכיר את הדירות.

 

"כל מטרתם לעלות את מחיר הנכסים ולעשות רווחים, תוך ניצול המלאי המצומצם של מלאי המקרקעין בישראל", הם מדגישים ומוסיפים כי "התופעה גורמת לכך כי משפחות ברוכות ילדים המבקשות לשפר את תנאי המגורים או זוגות צעירים בתחילת דרכם אינם יכולים לעמוד במחירים הנדרשים".

 

עוד הם מציינים את הנזקים שהתופעה גורמת להתפתחות הערים ולרשויות המקומיות, כאשר בתים רבים, ולא אחת גם רובעי מגורים, עומדים ריקים מאדם ולא מאפשרים התפתחות אורבנית. בדברי ההסבר נאמר כי החוק יאפשר לשר המשפטים "מתן רשות לזרים לרכישת דירה במקרים סבירים".

 

את הצעת החוק יזמו הח"כים דוד רותם ואסתרינה טרטמן וחתמו עליה שבעה ח"כים נוספים מסיעת ישראל ביתנו לרבות כאמור אביגדור ליברמן. לא חתמו הח"כים ישראל חסון וסופה לנדבר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים