שתף קטע נבחר

אחרי "דין מיתה": ח"כ אלדד הורחק מהכנסת ליום

חבר הכנסת אמר בהקשר למסירת שטחים בגולן בהסדר עם סוריה: מי שמוסר שטחים - דינו מיתה. ועדת האתיקה קבעה שמדובר ב"התבטאות מסוכנת" וגזרה עליו עונש סמלי - הרחקה ליום אחד, לא כולל הצבעות. אלדד הגיב בציניות: "זה היום החשוב ביותר בכהונתי"

יש דין ל"דין מיתה". ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (ג') להרחיק מישיבות מליאת הכנסת וועדותיה ליום אחד את חבר הכנסת אריה אלדד מסיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל. זאת בעקבות התבטאותו לפיה "מי שעשה מעשה שיש בו כדי להוציא שטח משטחי המדינה מתחום ריבונותה - דינו מיתה". עם זאת, החליטה הוועדה כי אלדד יוכל להיכנס לישיבות לצורך הצבעה בלבד.

 

בעקבות הדברים שאמר אלדד, הגישה ח"כ קולט אביטל קובלנה לוועדת האתיקה. בתגובה לתלונה, אמר אלדד לוועדה כי ראוי להחזיר לשיח הציבורי את הסעיף בחוק העונשין העוסק בסוגיה זו. הוא הדגיש בתגובתו: "חלילה לאיש לחשוב שמותר לו ליטול את החוק לידיו", ואמר כי הוא מתייחס לכך שהמערכת המשפטית היא אשר צריכה לעסוק בנושא.

 

ועדת האתיקה קבעה כי "מדובר בהתבטאות קשה, בלתי הולמת ומסוכנת לשיח הציבורי". הוועדה לא קיבלה את דבריו של אלדד לפיהם הוא ציטט את החוק הפלילי, והחליטה כאמור להרחיקו מיום עבודה בכנסת. לדעת הוועדה "לכל ביטוי יש גם הקשר. ביטויים הנחזים להיות ניטרליים, כגון סעיפי חקיקה יכולים להפוך לביטויים אסורים והכל בהתאם להקשר בו הם נאמרים".

 

ח"כ אלדד אמר בתגובה להחלטה: "ועדת האתיקה כשלה היום כשלון לוגי ואתי חמור.

 ציטוט החוק, וקריאה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה - אינם יכולים להיות 'ביטויים אסורים' כי אם גם אסור לצוטט את החוק - אין, ולא יהיה סוף, לסתימת הפיות".

 

ח"כ אלדד הוסיף: "אשא בגאווה את העונש הזה, כי ראויה בעיני מדינת ישראל הריבונית להאבק על כל שעל ממנה. היום הזה - בו הורחקתי מדיוני הכנסת בגלל ציטוט חוק הבגידה בהקשר למסירת רמת הגולן לסורים - הוא אולי היום החשוב ביותר שזכיתי לשרת בו בכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלדד. "סתימת פיות"
צילום: דודי ועקנין
קולט אביטל. הגישה קובלנה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים