שתף קטע נבחר

גורמים בקדימה: לא תיערך הצבעה לפיזור הכנסת

מקורבים לראש הממשלה אמרו כי להערכתם ההצבעה על פיזור הכנסת לא תתקיים היום כמתוכנן, ומסתמן סיכום שיהיה מקובל על מפלגת העבודה. בעבודה ממתינים להכרזה של קדימה על מועד לקיום פריימריז במפלגה. מקורבי ברק: "הכדור בידיים של קדימה ואולמרט"

זמן ההכרעה מתקרב - ההצהרות הלוחמניות מתרככות. בשבועות האחרונים המערכת הפוליטית סערה לקראת ההצבעה בקריאה טרומית על פיזור הכנסת שאמורה להתקיים היום (ד'), אבל אמש, כמה שעות לפני ההצבעה הגורלית - אמרו ל-ynet גורמים בקדימה, המקורבים לראש הממשלה אהוד אולמרט, כי להערכתם ההצבעה על פיזור הכנסת לא תתקיים כמתוכנן. ככל שמועד ההצבעה הצפוי קרב, הצדדים משחררים לחץ וההצהרות הלוחמניות מתרככות.

 

הגורמים, שהיו מעורבים במגעים עם העבודה וסיעות נוספות כדי שיתנגדו להצעה לפזר את הכנסת, אמרו כי מסתמן סיכום שיהיה מקובל על מפלגת העבודה וגם על ראש הממשלה. במקביל, מורגש גם ריכוך מסוים בעמדות הצדדים בנושא.

  

בכירים בקדימה אמרו כי ככל הנראה בבוקר תתכנס ועדת ההיגוי לעניין הפריימריז של קדימה,

בראשות ח"כ צחי הנגבי וח"כ אלי אפללו, ותמליץ לאולמרט לכנס את מועצת קדימה כדי לקבוע מועד לפריימריז לראשות המפלגה. המועד המדובר לכך הוא תחילת חודש ספטמבר.

 

התנאי של אולמרט הוא כי יתאפשר לו להחליט אחרי החקירה הנגדית של משה טלנסקי, אם להתמודד בפריימריז במפלגתו. מקורבים לאולמרט אמרו: "המטרה של ראש הממשלה היא לא פיטורים של אנשים, אלא ניהול המדינה והממשלה, כאשר החברים בממשלה לא חותרים תחת הלגיטימיות שלה. ראש הממשלה רוצה ממשלה שיכולה למשול".

 

מקורבי יו"ר העבודה, השר אהוד ברק, אמרו כי הם ממתינים לאישור מכיוון קדימה על כינוס המועצה או הסיעה - לקראת הכרזה על תאריך לבחירות מוקדמות. לדברי המקורבים "הכדור אצל קדימה וראש הממשלה, שצריך לתת את אישורו למהלך".

 

ערב ההצבעה על פיזור הכנסת נמשכו המגעים בין ראשי קדימה, ובראשם הנגבי, עם ראשי מפלגת העבודה בכדי להגיע להבנות. בש"ס אמרו כי מבחינתם לא חלה התקדמות בנושא קצבאות הילדים, אולם ברור כי אם סיעת העבודה תחליט שלא להצביע בעד פיזור הכנסת - הרי שלא תתקיים ההצבעה.

 

ביום שני נפגש יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, כדי לנסות למנוע את תמיכת המפלגה בהצעה לפיזור הכנסת. גורמים בכירים בקדימה אמרו כי אולמרט הגיש ליו"ר ש"ס הצעות נדיבות, בהיקף של כמיליארד וחצי שקל, בתמורה לתמיכתו. "ראש הממשלה מוכן להעביר הרבה מאוד כסף לש"ס,

אולם הם מתעקשים על קצבאות הילדים. הבעיה כעת היא לא הכסף, אלא לאן יילך הכסף", אמרו. לדבריהם, אם מעמדו של ראש הממשלה בעיני הציבור היה טוב יותר, לא מן הנמנע שהיה נענה לדרישה. "אי אפשר לעשות את זה עכשיו, כי זה יראה רע", הם הסבירו.

 

מנגד, במפלגת העבודה החליטו לתמוך בפיזור הכנסת. ביום שני עברה ההצבעה בנושא ברוב מוחץ. כל חברי הסיעה שהשתתפו בישיבה תמכו בהצעה, מלבד חברת הכנסת נדיה חילו שנמנעה, והשר מג'אדלה שהתנגד. בהצבעה לא השתתפו השרה יולי תמיר וחברי הכנסת עמיר פרץ ויורם מרציאנו, שהגישו בתום הישיבה עתירה למוסד לבירור עתירות של המפלגה נגד חוקיות ההצבעה - פנייה שהמוסד לבירור עתירות במפלגה דחה. ראש הממשלה כבר איים לפטר שרים בעבודה שיצביעו בעד פיזור הכנסת.


פורסם לראשונה 24/06/2008 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל בר און - ג'יני
אולמרט. "הכדור בידיים שלו"
צילום: דניאל בר און - ג'יני
מומלצים