שתף קטע נבחר

הפגנה להשבת הבנים: "זעקת האמהות"

גל המחאה להשבת החטופים יגבר לקראת ההכרעה בממשלה ביום ראשון - והאמהות מאחדות כוחות לזעקה שמוגדרת "הקרב האחרון". לדברי אחת המארגנות, "זו תהיה הפגנה של אמהות היתומים שיופקרו, והנשים שיישארו ללא בני זוג"

גלעד שליט נמצא שנתיים בשבי. אלדד רגב ואהוד גולדווסר עלולים להגיע לנקודת ציון זו בקרוב. על רקע הדיבורים על עסקות חילופי השבויים והקושי בהכרעה לגביהן, גוברים הקולות הקוראים להחזרת הבנים. הפעם, הקול הזועק הוא קול נשי, ובמיוחד אמהי.

 

"זו צריכה להיות הפגנה של כל האמהות של כל היתומים שהמדינה הזו תפקיר, ושל כל הנשים שיישארו בלי בן זוג" - אומרת  לאורה לוברצקי, ממארגנות משמרת אמהות שתיערך ביום ראשון בבוקר בירושלים, מול ישיבת הממשלה. בכוונת המפגינות, לדרוש מהממשלה לאשר את עסקת חילופי השבויים להחזרת רגב וגולדווסר. ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר אמש (יום ד') בכנסת כי ההכרעה שתעמוד לפניו ולפני השרים היא מהקשות שיש.


אביבה שליט בעצרת במצפה הילה (צילום: חגי אהרון)

 

לוברצקי היא בת זוגו של דודו, חבר לפלוגה של גולדווסר ורגב. כיום הם הורים לילדים בני שנתיים וארבעה חודשים. "נגיע להפגנה בהרכב משפחתי מלא. הרי אם דודו היה נחטף במקום אודי או אלדד, אחד הילדים האלה היה נולד בלי אבא, וילד אחר כלל לא היה נולד.

 חשוב להזכיר לכל האמהות שהמשמעות של להחזיר את אודי ואלדד היא להציל את חיי ילדיהן שלהן בפעם הבאה", הוסיפה.

 

במטה למען שחרור החטופים הגדירו את ההפגנה ביום ראשון 'מלחמה על גורל הבנים'. "הממשלה תחרוץ את גורלם של אודי ואלדד, בנינו החטופים בלבנון. ידוע שיש כמה גורמים בישראל שמנסים לטרפד את העסקה שגובשה, וכעת רק ממתינה לאישור הממשלה", כתבו בהזמנה למשמרת האמהות. "אנחנו, אמהות מודאגות, נקרא לממשלתנו לקבל את ההחלטה הנכונה - להחזיר אותם הביתה עכשיו".

 

לדברי לוברצקי, "עצם העובדה שאנחנו צריכים לעלות לירושלים, שלא ברור מאליו שהעסקה הזו תאושר, היא מחרידה. מה שקורה בשבוע האחרון, התחושה של המשפחות, העובדה שיש בממשלה מי שגורם להן לסבל כל כך קשה, זו פשוט בושה וחרפה. התחושה שלנו - וזו הסיבה שאנחנו רוצים שרבים יבואו ולהשתתף במשמרת - היא שעכשיו זה הקרב האחרון. אם לא נפעל ונעשה עכשיו, אז מתי?".

 

איך הבנים יקריבו את עצמם?

אפרת ולנסי, אחת ממפעילות אתר האינטרנט הבנים, אמרה כי כאם לשני ילדים, היא חוששת מפני שבר בחברה הישראלית, שהחל כבר בפרשת רון ארד, אם חלון ההזדמנויות לשחרור החטופים לא ינוצל כעת. "החששות שלי הם כאם לילדים וכאזרחית במדינת ישראל", אומרת ולנסי.


מתי גם הבנים ייצאו לחופשי? שנתיים לחטיפה (צילום: חגי אהרון)

 

"כשנולדתי, ההורים שלי היו משוכנעים שכאשר אגיע לגיל גיוס כבר לא יהיה צורך בצבא. לי אין אשליות כאלה. יש לי שני ילדים קטנים, וברור לי שכאשר יגיע היום, הם יצטרכו להתגייס". גם היא משמיעה שאלה רטורית: "אז איך הממשלה מצפה שמישהו ייתן אמון ויהיה מוכן להקריב את עצמו, אם לא עושים את הצעד המתבקש ומסיימים את הסבל הזה?".

 

ולנסי הביעה את גרסתה לזעזוע מהתנהלות הממשלה בשבוע האחרון, והעובדה שיש גורמים שאינם מעוניינים בעסקה כפי שגובשה. "כל הזמן הרגשנו שאנחנו נלחמים בנסראללה, שהוא אויב אכזר, ועכשיו פתאום האויב שלנו הוא מבית? אם מאיזה שהיא סיבה, העסקה תיכשל בגלל החלטה של הממשלה שלנו, הרי יעברו עוד שנים ארוכות לפני שנוכל להחזיר אותם הביתה".

 

אמש נערכה במצפה הילה עצרת לציון שנתיים לחטיפת גלעד שליט, בה השתתפו כאלף בני אדם,

 בהם בני משפחות החטופים מלבנון - אהוד גולדווסר ואלדד רגב. "מי היה מאמין שחלפו 731 יממות וגלעד לא רואה עדיין את אור השמש ואפילו לא את האור שבקצה המנהרה", כתבה בזעם כלפי ראש הממשלה האם אביבה שליט, במסר שהקריא אביו נועם.

 

באירוע אחר, אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, כי "זו חובתנו הערכית העמוקה ורבת השנים לעשות כל שביכולתנו, בכדי להשיב את כל חיילנו שנפלו בשבי האויב בעת מילוי תפקידם כלוחמיה ומגיניה של מדינת ישראל. זו חובתה של החברה הישראלית, זו חובתנו כצבא".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 732 ימים.

 

אהוד גולדווסר ואלדד רגב נחטפו ללבנון לפני 715 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביבה שליט, אתמול בעצרת
צילום: חגי אהרון
אהוד גולדווסר ואשתו קרנית
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מומלצים