שתף קטע נבחר

"תוקם ועדת חקירה ממשלתית לשירות הווטרינרי"

ל-ynet נודע כי שר החקלאות שלום שמחון יבקש ביום ראשון מהממשלה להקים ועדת חקירה ממשלתית לחקירת אי סדרים בשירותים הווטרינריים בישראל. זאת על רקע מה שמוגדר על ידי השר: "ממצאים המצביעים על חשש רציני להתנהלות לא תקינה, וחשש מתקלות שיסכנו את ביטחון הציבור ובריאותו"

כיצד מתנהל הפיקוח בישראל על הסכנה להתפרצות מגיפות ומחלות? שאלה מטרידה זו תעמוד על פי התוכנית במוקד עבודתה של ועדת חקירה ממשלתית. ל-ynet נודע כי שר החקלאות, שלום שמחון, יבקש ביום ראשון מהממשלה להקים את הוועדה בראשות שופט בדימוס, שתחקור אי סדרים חמורים בשירותים הווטרינריים בישראל. הבקשה צפויה לזכות לאישור.

 

צרות בשירות הווטרינרי

 

שמחון מגדיר את הרקע למהלך החריג ב"ממצאים של גורמים בודקים, המצביעים על חשש רציני להתנהלות לא תקינה, מנהלית ומקצועית, במערך השירותים הווטרינריים". יצוין כי הקמת ועדת בדיקה ממשלתית נחשבת מהלך חריג. לשם השוואה, בדיקה עם מעמד משפטי דומה נערכה בוועדת וינוגרד, שבדקה את כשלי מלחמת לבנון השנייה

 

מהצעת ההחלטה שתוצג לשרים לקראת ישיבת הממשלה מוצגים תפקידיו של השירות הווטרינרי, שהוא יחידת סמך במשרד החקלאות ופיתוח הכפר. "היחידה אחראית על מכלול של נושאים ואינטרסים ציבוריים חיוניים שהעיקריים בהם הם פיקוח על בריאות בעלי-החיים בישראל, פיקוח על ייבוא וייצוא של בעלי-חיים, מוצרים מן החי וחמרים ביולוגיים למדינת ישראל וממנה, פיקוח על תכשירים ותרופות וטרינריות, פיקוח על בתי מטבחיים, הסדרת נושא צער בעלי-חיים ועוד", נאמר.


השמדת תרנגולות מחשש לשפעת העופות (צילום: עידו ארז)

 

עוד מוסבר כי לאופן התפקוד של מערך הפיקוח והטיפול בבעלי חיים יש השלכות רבות היקף על שלומו ובריאותו של הציבור ועל היבטים כלכליים משמעותיים. "התפרצות מחלות בקרב בעלי חיים עלולה לגרום סיכון מהותי לציבור. בחלק מן המחלות טמון פוטנציאל לפגיעה כלכלית קשה, ובחלק אחר של המחלות טמון פוטנציאל לגרימת סיכון לחייהם של בני-אדם".

 

באחריות השירות: כלבת, הפרה המשוגעת ועוד

לשרים הוסבר עוד כי בין המחלות שלשירותים הווטרינריים יש עליהן אחריות נמנות שפעת העופות, מחלת "הפרה המשוגעת", מחלת הפה והטלפיים, כלבת, ועוד. "לפיכך, תפקוד לא הולם של מערכות וטרינריות מגביר מאוד את הסיכון לציבור, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט הבריאותי", נאמר.

 

הנתונים שעליהם תתבסס הבדיקה הממשלתית מעלים תמונה קשה באשר לנעשה בשירותים הווטרינריים. "מידע רב שהגיע להנהלת משרד החקלאות, מגורמים חיצוניים ופנימיים, וממצאים של גורמים בודקים, מצביעים על חשש רציני להתנהלות לא תקינה, מנהלית ומקצועית". השר אמר כי בשירותים הווטרינריים פועלים אנשי מקצוע רבים מעולים וישרים, אך המידע שהגיע בדבר החשדות - חייב את הנהלת המשרד לבדוק אותם.

 

השר שמחון מפרט את החשדות ומסביר: "אי תקינות זו מגבירה מאוד את החשש להתרחשות תקלות בתחומי האחריות של השירותים הווטרינריים.

לתקלות בתחומים אלו אם תתרחשנה, תהיינה השפעות קשות על הציבור". לאור זאת הוא דורש את הקמת הוועדה באופן מיידי.

 

הסיבות להקמת הוועדה, כפי שמסביר שר החקלאות, כוללות בין היתר את האפשרות להגן על מי שחוששים למסור מידע בנושא. "הוועדה תתבקש לקבוע ממצאים, ולהמליץ המלצות, ככל שתמצא לנכון. הממשלה מתבקשת לאשר שלוועדה זו יהיו סמכויות של ועדת חקירה", מבקש השר, שכאמור צפוי להיענות בחיוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
השר שלום שמחון
צילום: דודי ועקנין
מעמד מקביל לוועדת וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים