שתף קטע נבחר

ערב ההצבעה הגורלית: רה"מ הסתגר במעונו

שעות ספורות לפני הצבעה גורלית על עסקה להחזרת השבויים גולדווסר ורגב, נותרה עמדתו של ראש הממשלה עלומה. ראש הממשלה הסתגר במעונו בירושלים וביקש מאנשיו שלא יטרידו אותו, אלא בנושאים בוערים. "הדילמות המוסריות והערכיות הניצבות בפניו רבות משקל", אמר בכיר מקורב. במשאל שרים שערך ynet הודיעו 18 מ-25 שרים כי יצביעו בעד העסקה

כמעט שנתיים לאחר שנחטפו ללבנון, צפויה ממשלת ישראל לאשר הבוקר (יום א') את עסקת חילופי השבויים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, עם חיזבאללה. במשאל שרים שערך ynet הודיעו 18 מ-25 שרים כי הם יצביעו בעד העסקה להחזרת גולדווסר ורגב בתמורה לשחרורו של המחבל סמיר קונטאר, ארבעה אנשי חיזבאללה הכלואים בישראל וגופות לוחמי הארגון.

 

בניגוד לפרסומים מוקדמים, ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מתכוון להביא בבוקר את העסקה

מול חיזבאללה להצבעה בישיבת הממשלה. למרות רוב גדול שמסתמן לעסקה - אף שר לא הודיע שיצביע נגדה - נותרה עמדתו של ראש הממשלה עצמו עלומה.

 

אולמרט הסתגר הלילה במעונו בירושלים וביקש מאנשיו שלא יטרידו אותו, אלא בנושאים בוערים. ההכרעה שייאלץ לקבל קשה, אך ראש הממשלה אמר לאנשים בטרם הסתגר עם מחשבותיו, כי למרות כובד ההכרעה הוא יבוא לישיבת הממשלה עם עמדה ברורה. "ראש הממשלה לא החליט עד הלילה ולכן גם לא התקפל. הדילמות המוסריות והערכיות הניצבות בפניו בעסקה המוצעת רבות משקל ורק הן מכתיבות את התנהלותו", אמר בכיר מקורב לראש הממשלה.

 

לעומת ראש הממשלה שעדיין מתלבט, התומכים בעסקה, כפי שמסתמן ממשאל ynet, הם כל שרי העבודה: אהוד ברק, בנימין בן אליעזר, שלום שמחון, יצחק (בוז'י) הרצוג, יולי תמיר, עמי אילון וראלב מג'אדללה. שרי קדימה שהודיעו כי יתמכו בעסקה הם: חיים רמון, גדעון עזרא, רוחמה אברהם-בלילא, מאיר שטרית ואבי דיכטר. בנוסף, תומכים בעסקה שני שרי הגמלאים, רפי איתן ויעקב בן-יזרי.

 

"המחיר כואב, אבל לא יהווה מכשול"

גם ארבעת שרי ש"ס, אלי ישי, יצחק כהן, אריאל אטיאס ומשולם נהרי,

יתמכו בעסקה לאחר שמנהיגה הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף, הורה להם להצביע בעד. ארבעה משרי קדימה מסרו שהם מתלבטים: שאול מופז, זאב בוים, דניאל פרידמן ויעקב אדרי. שני שרים, ציפי לבני ורוני בר-און, לא מסרו את עמדתם.

 

אהוד ברק, שיתמוך כנראה בעסקה, אמר לראש המטות המשולבים האמריקני, האדמירל מייקל מארן, כי "כחייל, וכי כמי שפיקד על חיילים, וכשר הביטחון, אני קובע שיש לנו אחריות פיקודית ומוסרית להחזיר את הבנים הביתה, חיים או מתים". השרה רוחמה אברהם-בלילא אמרה ל-ynet: "המחיר כואב ובלתי נסבל, אבל הוא לא יהיה המכשול להשבת הבנים".

 

סגן ראש הממשלה ויו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר ל-ynet כי "מוטלת על ממשלת ישראל חובה לסיים את עוגמת הנפש של משפחות החיילים החטופים. מעבר לכך, בהלכה היהודית נקבעת חשיבות רבה לשחרור מעגינות, והרב עובדיה יוסף שנושא זה בראש דאגתו, הורה לשרי ש"ס להצביע בעד".

 

השרים יקבלו סקירה על פרטי העסקה

בישיבת הממשלה השבועית בבוקר, שתהיה ארוכה מהרגיל בשל הדיון וההצבעה בעסקת חילופי השבויים, ישתתפו גם בכירי מערכת הביטחון, בהם ראש המוסד, מאיר דגן, ראש השב"כ, יובל דיסקין, הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, גורמי מודיעין והערכה אחרים, השליח המיוחד, עופר דקל, והשליח להשבת רון ארד, אילן בירן.

 

השרים יקבלו סקירה על פרטי העסקה המתגבשת עם חיזבאללה,

לאחריה ישמיעו את עמדותיהם, כשראש הממשלה יחתום את הדיון וייקיים הצבעה. בפני השרים יוצגו שני נתונים בעייתיים: האחד, שחרור הקלף האחרון שבידי ישראל בעניינו של הנווט רון ארד, המחבל סמיר קונטאר. בפני השרים תוצג תביעה ישראלית מחיזבאללה, דרך המתווכים הגרמנים, לקבלת כל המידע שיש ביד ארגון טרור זה.

 

הנתון השני הבעייתי הוא תביעת חיזבאללה לשחרור מאות אסירים פלסטינים, למרות שישראל מתכוונת לשחרר, כמחווה לאבו-מאזן ולמזכ"ל האו"ם, רק כמה בודדים. ההערכה היא שלמרות קשיים אלו, תחליט ממשלת ישראל לאשר את העסקה. ככל הנראה, לאחר אישור העסקה יעביר השליח המיוחד, עופר דקל, את עמדת ישראל דרך המתווך הגרמני. אם יאשר חיזבאללה את העסקה, צפוי להתחיל שלב מימוש העסקה.

 

אהוד גולדווסר ואלדד רגב נחטפו ללבנון לפני 718 ימים.


פורסם לראשונה 28/06/2008 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל בר און - ג'יני
רה"מ אולמרט. הסתגר במעונו
צילום: דניאל בר און - ג'יני
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אהוד גולדווסר
מומלצים