שתף קטע נבחר

זימבבווה: הנשיא טוען לניצחון חרף הגינויים בעולם

בעוד שרוברט מוגאבה מכריז כי מתוצאות ראשונות עולה כי הוא המנצח בבחירות שנערכו בסוף השבוע, שבהן התמודד לבדו, הודיע ארגון זכויות אדם אמריקני כי תומכיו של השליט הקשיש פשטו על הבירה והיכו אזרחים שלא יצאו להצביע. מחר תיפתח במצרים פסגת האיחוד האפריקני, שצפויה לעסוק במשבר. ר"מ קניה מציע: לשגר חיילים למדינה

נשיא זימבבווה רוברט מוגאבה הכריז הבוקר (א') כי תוצאות הבחירות השנויות-במחלוקת שנערכו במדינה בסוף השבוע מאותתות כי הוא המנצח.

 

"התוצאות מעידות כי גרפנו ניצחון מכריע, וניצחנו ב-26 מחוזות בחירה בהרארה - מעוז האופוזיציה שבו ניצחנו רק באחד בסיבוב הקודם בבחירות. זוהי הנטייה", אמר מוגאבה. "צפוי לנו ניצחון סוחף", הוסיף, בדברים ששודרו הבוקר בטלוויזיה הממשלתית במדינה.

 

הבוקר הודיע ארגון זכויות האדם האמריקני "Human Rights Watch" כי תומכיו של מוגאבה היכו אזרחים שלא הצליחו להוכיח כי הצביעו בבחירות, שבהן היה מוגאבה מועמד יחיד, לאחר שראש האופוזיציה, מורגן צ'נגיראי, החליט לפרוש מהמירוץ לנוכח מסע האיומים וההפחדה שניהל הנשיא נגד פעילי אופוזיציה.

 

בהודעה לעיתונות שפרסם הארגון הבוקר, טען כי יש בידיו תיעוד של תקריות לא-מעטות של הפחדה ואלימות שניהלו תומכיו של מוגאבה לפני הבחירות, במהלכן, ואחריהן. תושבי הבירה הרארה סיפרו כי אתמול בשעות הבוקר המוקדמות עברו חמושים הנאמנים למוגאבה מדלת לדלת, ואילצו את התושבים להראות להם את סימני הדיו הבלתי-מחיק שמעידים כי אדם הלך להצביע. אלה שלא הצביעו נלקחו מבתיהם בכוח והוכו באלות ובמקלות.

 

במקביל, גם מההודעה המסכמת שפרסמו המשקיפים האפריקנים שהשגיחו על הבחירות במדינה, עולה כי הבחירות שלשום לא היו חופשיות והוגנות. "האווירה השוררת במדינה לא הביאה ליצירת תנאים לקיום בחירות חופשיות, הוגנות ודמוקרטיות", אמר מרוויק חומאלו, ראש צוות המשקיפים מהפרלמנט הפאן-אפריקני.

 

האיחוד האפריקני לא יתמוך בסנקציות?

אתמול חזרו מנהיגי המערב על דרישתם לפעול כדי לשים קץ לשלטונו בן 28 השנים של מוגאבה, לאחר שזה התעקש לקיים את הבחירות חרף פרישתו של צ'נגיראי. הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש טען כי "משטרו של מוגאבה קיים בחירות מפוברקות", והוסיף כי וושינגטון תטיל סנקציות נוספות על הנשיא השנוי-במחלוקת ואף תקרא למועצת הביטחון של האו"ם להטיל מגבלות תנועה על בכירים במשטרו וכן אמברגו נשק.

 

למרות שלא מעט מנהיגים אפריקנים השמיעו ביקורת על מוגאבה בימים האחרונים - שרי החוץ של מדינות אפריקה המכינים את פסגת מדינות האיחוד האפריקני שתיערך במצרים מחר אותתו כי האיחוד האפריקני לא יתמוך בקריאות להחריף את הסנקציות על זימבבווה.

 

בתוך כך, קרא הבוקר ראש ממשלת קניה ריילה אודינגה כי האיחוד האפריקני צריך לשגר כוחות לזימבבווה כדי לפתור את המשבר. "מה שקורה בזימבבווה הוא בושה ומבוכה לאפריקה כולה, ויש לגנות זאת. לכן אנחנו רוצים שהאיחוד האפריקני יישגר כוחות לשם. הגיע הזמן שיבשת אפריקה תעמוד איתנה ומאוחדת כדי לשים קץ לרודנות", אמר אודינגה.

 

גם הארכיבישוף דמונד טוטו הביע תמיכה בהתערבות בינלאומית בזימבבווה וקרא לאיחוד האפריקני לעמוד כגוש אחד נגד ממשלו החדש של נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה. "אני חושב שקיימות סיבות טובות להתערבות בינלאומית בזימבבווה. על ראשי אפריקה להצביע בקול אחד ולהגיד בצורה ברורה למוגאבה: 'אינך לגיטימי ואנחנו לא נכיר בשלטונך בשום צורה שהיא'. אני חושב שזה יהיה אות חזק מאוד, אשר יחזק את עמדת הקהילה הבינלאומית", אמר טוטו בראיון לתאגיד השידור הבריטי BBC.

 

מוגאבה, בן 84, שלטענת המערב והאופוזיציה במדינה אחראי למשבר הפוליטי והכלכלי החמור שבו שרויה ארצו, אמר כי ישתתף בכינוס מחר כדי להשיב למבקריו. אתמול אמרו גורמים בוועדת הבחירות המרכזית במדינה כי הם מקווים שהיום יוכלו להכריז על התוצאות הסופיות. אחרי שיוכרזו, ניתן יהיה להשביע את מוגאבה לכהונה חדשה תוך שעות ספורות. גורם מקורב לשלטון העריך כי השבעתו של מוגאבה תיערך בשעה 15:00 שעון ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוגאבה. ניצחון סוחף
צילום: AP
תושבים בהרארה, אתמול
צילום: AP
מומלצים