שתף קטע נבחר

אביו של אופיר רחום ז"ל: הכאב שלנו לא בעסקה?

ב-2001 פיתתה אמנה מונא את הנער בן ה-16, והובילה להירצחו ברמאללה. חמאס דורש את שחרורה בעסקת גלעד שליט, והאב שלום סיפר בשיחה עם ynet: "אני נקרע, אבל עם היד על הלב - לא צריך לשלם כל מחיר. מי יערוב לנו ששליט יהיה החטוף האחרון?"

סמיר קונטאר ישוחרר, הדילמות על הרוצחים הבאים שישוחררו מתחילות. במסגרת המשא ומתן עם חמאס לשחרור החייל החטוף, דורשים הפלסטינים בין היתר את שחרורה של אמנה מונא, שאחראית לרציחתו של הנער אופיר רחום. בשיחה עם ynet, מספר האב השכול על לבטים מייסרים, וקורא שלא לשלם כל מחיר - אך מעיד שלא ייאבק בכוח נגד עסקה אפשרית, בשל הייאוש מהדרג המדיני והפוליטי.

 

שלום רחום שמע מהתקשורת על אפשרות שחרורה של מונא. "זה לצערי חלק מהקרקס שבו אנו מתנהלים, והפלסטינים והחיזבאללה יושבים וצופים במחזה האבסורד הזה בהנאה רבה", הוא אומר. "הבטתי בימים האחרונים במה שהתרחש באישור העסקה, ואתה לא מאמין שכך אנו מתנהלים - בלי לדעת אם הם חיים או מתים - ואתה שומע את המשפט הנורא הזה שצריך לשלם כל מחיר. ולא, לא צריך לשלם כל מחיר".

 

אופיר רחום בן ה-16, נרצח בינואר 2001, אחרי שהכיר באינטרנט את אמנה מונא, שהציגה עצמה כ'סאלי'. הוא פותה על ידה להגיע לירושלים לפגישה עימו, משם נסעו לרמאללה - שם נרצח על-ידי שני שותפיה. מונא נעצרה ימים אחדים לאחר מכן, ב-2003 הורשעה בגרימת מותו של רחום ואחר-כך נגזר עליה מאסר עולם.

 

כאשר נשאל האב שלום מה יעשה אם אכן יעמוד מול עיסקה שבה תשוחרר מונא תמורת שליט, הוא נאנח. "זה לא פייר לשאול אותי - אי אפשר להעמיד מול אב שכול מקרה כזה טראגי, אני נקרע. אבל אם לשים יד על הלב ובכל הכנות, מי יערוב לנו שאחר כך לא יהיו עוד 10 גלעד שליט אחרים?

 

"אם יבואו ויגידו לי שיש עיסקה טובה שבה שליט יחזור הביתה תמורת הנבלה הזו, שיושבת כעת בכלא ואוכלת על חשבוננו, אני לא חושב שיש שאלה. השאלה היא אחרת - האם שליט יהיה האחרון? האם זה לא ידרבן מקרי חטיפה נוספים? מחר אני אסע לטורקיה ויחטפו אותי, כי מעכשיו יש לנו תג מחיר גבוה", אומר האב.


אופיר רחום. החברים לא שוכחים את המשפחה (צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב)

  

"אילו ראו את הכאב שלנו, לא היו חושבים על עסקה"

רחום מדגיש את העמדה שהביעו לא מעטים לפני אישור עסקת רגב וגולדווסר. "את המחבלים האלה וגם את הרוצחת הנתעבת הזו, לא קיבלנו בדואר רשום אלינו - חיילים שכבו במארבים וסיכנו את חייהם, וחלק מהם אולי פצועים בבית לווינשטיין ואולי חלקם אינם איתנו. עד כמה שזה כואב, האם דמם נחשב פחות מדמו של שליט? ומה יהיה עם כוח ההרתעה שלנו? אנחנו לא יכולים לחיות במציאות שבה הטרור מכתיב את אורחות חיינו".

 

למרות דבריו הנחרצים, במקרה של עסקה מתקרבת הוא מעיד על עצמו: "לא איאבק, ולא אציג את כאבי, כי מי שהיה רואה את כאבי האמיתי, את הצער העמוק שלנו, לא היה עושה עיסקה כזו ולא היה מעלה בדעתו דבר כזה.

 אני לא אעמוד כמו דון קישוט וארוץ ואחזיק שלטים, ויבואו חברי כנסת ושרים ויגידו לי כמה הם עם כאבי וילכו לביתם. לו היתה ממשלה בישראל, גלעד שליט היה איתנו מזמן".

 

שלשום חגגו בבית משפחת רחום בר מצווה לאח הקטן, וגם החברים של אופיר הגיעו. "אתה רואה קצינים בצבא, אנשי הייטק - פסיפס ישראלי - ואני יושב כל הזמן וחושב היכן אופיר היה משתלב בפסיפס הזה. אתה מתעורר בלילות וחושב ובוכה כי אתה חי אותו כל הזמן באופן וירטואלי", מעיד האב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום רחום. "אני נקרע"
צילום: צפריר אביוב
צילום רפרודוקציה
אופיר רחום ז"ל
צילום רפרודוקציה
צילום: רענן בן צור
אמנה מונא. בדרך לחופש?
צילום: רענן בן צור
מומלצים