שתף קטע נבחר

לבני נגד מופז ולהיפך: "טענותיה מקושקשות"

אחרי דיבורים עמומים על נקיון כפיים, מסירה ציפי לבני את הכפפות וטוענת כי יש לבדוק חשד לאי-סדרים במפקד בקדימה. הטענות מכוונות בעיקר כלפי יריבה העיקרי, שאול מופז, המצליח לפקוד קבוצות גדולות לקראת הפריימריז. מקורבי מופז: "המטרה היא לפגוע ולהחליש אותו". אם אכן ייבדק המפקד, לא מן הנמנע שהפריימריז יידחו

שרת החוץ, ציפי לבני, מסירה את הכפפות ומשגרת חצי ביקורת מרומזים לעבר שר התחבורה, שאול מופז, סביב "נקיון המפקד" בקדימה. אתמול (יום ב') קראה בסיעת קדימה לפתוח בבדיקת המפקד, בחשד לאי-סדרים: "חלקנו באנו ממפלגה עם תופעות בלתי נסבלות. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להישאר במקום הזה", אמרה. מקורבי מופז הבינו את הרמז, ואמרו שמדובר ב"טענות מקושקשות וחסרות בסיס".

 

לדברי מקורבי מופז, טענות לבני נועדו לפגוע בלגיטימיות של המתפקדים ושל הפוקדים, "ברור לכולם שבעבר כל הטענות האלה נפסלו ולא החזיקו מים. המטרה היא לפגוע ולהחליש את מופז ולחזק את מעמדה של לבני כנקיית כפיים, כביכול".   


לבני ומופז בישיבת סיעת קדימה (צילום: גיל יוחנן)

 

מבלי לומר את שמו של מופז, קראה לבני לנקות את המפקד של קדימה ולבדוק אותו על מנת למנוע מפקדים המוניים ולא חוקיים. בשבועות האחרונים צצו בתקשורת ידיעות על אי סדרים במפקד. החצים העיקריים כוונו לעבר מפקדים קבוצתיים, שערך לכאורה מופז, בעיקר מקרב עובדי חברות התחבורה והנמלים. 

  

כעת לבני מנסה לפגוע בבסיס כוחו של מופז בקרב הפעילים, באמצעות טענות לאי-סדרים במפקד. בקדימה מעריכים שהמפקד שהיא ערכה קטן משמעותית מזה של מופז - דבר שעלול לפגוע בה בפריימריז. בסביבתה אמרו שלא דיברה על מופז ישירות, אלא התכוונה למפקד בכללותו. מקורביה אמרו כי המטרה היא לנקות את המפקד ולשמור על טוהר המידות בקדימה, וציינו שגם בכירים נוספים בקדימה דורשים לבדוק את טוהר המפקד.

 

האם הבדיקה תדחה את הפריימריז?

הטענות של לבני הושמעו כאשר סיעת קדימה אישרה את הסכם ההבנות עם מפלגת העבודה, לפיו יתקיימו פריימריז לראשות קדימה עד 25 בספטמבר. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא השתתף בדיון, ועזב לאחר שדיבר על עסקת החטופים. לבני ניצלה את הבמה, ואמרה כי "זה קריטי שהמפלגה, הוועדה לענייני מפלגה או מבקר המפלגה יבדקו את המפקד. ההחלטה הזו צריכה לבוא מאיתנו ולא מבחוץ, כי ניקיון המפלגה צריך להיות חשוב לכל אחד כאן".

 

בקדימה מעריכים כי ספר הבוחרים לפריימריז ייסגר ב-31 ביולי, ועד אז ימשיכו המועמדים במאמצים לפקוד עוד ועוד חברים למפלגה. לדרישת לבני לקיים מפקד נקי הצטרפו גם השר מאיר שטרית וחברי הכנסת שלמה מולא ויואל חסון, שהוסיף כי "צריך למנוע גיס חמישי של בעלי אינטרסים בקדימה".

  

במערכת הפוליטית יש מי שחושש כי הקריאות לבדיקת המפקד בקדימה, יביאו בסופו של דבר לדחיית הפריימריז. כאמור, ספר הבוחרים אמור להיסגר ב-31 ביולי, והפריימריז אמורים להיערך עד 25 בספטמבר. אם יוחלט בקדימה לפתוח בבדיקה מעמיקה של המפקד, באמצעות מבקר המפלגה - לא מן הנמנע שהבדיקה תימשך חודשים ארוכים. לשם ההשוואה, הבדיקה שערכה בשעתו השופטת פריש במפלגת העבודה נמשכה כשלושה חודשים, והפריימריז נדחו מחודש יוני לחודש נובמבר.

 

"בלי לשים לב, יכול להיות שיש פה תרגיל של אולמרט", אומרים גורמים במערכת הפוליטית. "אהוד ברק לא יוכל לומר שלא צריך לבדוק את המפקד בקדימה. יכול מאוד להיות שלבני, במו ידיה, תביא לדחיית הפריימריז". בקדימה משוכנעים, אגב, שאולמרט עצמו לא יתנגד לשום בדיקה, ארוכה ככל שתהיה, של מפקד החברים. 


פורסם לראשונה 30/06/2008 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילופי האשמות. לבני ומופז
צילום: גיל יוחנן
לא נשאר לדיון. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים