שתף קטע נבחר

'חוק בשארה' מגיע לבג"ץ: "פוגע בזכויות המיעוט"

ח"כ סעיד נפאע עתר נגד החוק, המונע ממי שביקר בארץ אויב לרוץ לכנסת: "נפלו פגמים קשים ומהותיים בהוראות החוק, שפוגע בזכויות ובמשפחות מפוצלות"

עוד חוק בישראל מגיע היום (ג') לבג"ץ, והפעם מדובר ב"חוק בשארה" הטרי, לפיו מי שביקר בארץ אויב אינו רשאי להתמודד לכנסת.

 

את העתירה הגיש ח"כ סעיד נפאע מסיעת בל"ד, באמצעות עו"ד סמיר זידאן. לטענתו, החוק החדש פוגע בזכויות המיעוט, בין היתר - בחופש התנועה ובזכות לבחור ולהיבחר, וכן הוא סותר את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

"היטב ידענו: ביטולו של חוק אינו דבר של מה בכך", נכתב בעתירה. "יחד עם זאת, בית משפט נכבד זה עושה שימוש בסמכותו לבטל דבר חקיקה במקרים נדירים, המתאימים והרצויים לכך. המקרה שלפנינו הוא אחד ממקרים אלו, וראוי שבית המשפט יפעיל בו ביקורת שיפוטית על חקיקת הכנסת".

 

לדברי נפאע, "נפלו פגמים קשים ומהותיים בהוראות החוק". הוא 

מזכיר כי "בני המיעוט הישראלי ביקרו בשנים האחרונות בסוריה, כאשר מטרת הביקורים הייתה לרוב מפגשים בין בני המשפחות וקרובי משפחות". לדבריו, במציאות המזרח תיכונית, ישנן משפחות החצויות בין מדינות שונות, וזכותן להתאחד במפגש הינה "זכות אדם בסיסית המוגנת בכל משטר דמוקרטי בעולם".

 

בעתירה, הקורצת לעיקרון ה"אקטיביזם השיפוטי" מבית היוצר של אהרון ברק - לו מתנגד כל-כך שר המשפטים דניאל פרידמן - מצוין גם עניין הרוב הרגיל, בו התקבל אמש החוק. לסיכום נכתב כי התיקון לחוק "אינו לתכלית ראויה, אינו מידתי ועל כן דינו להתבטל". עוד לפני כן, דורש הח"כ העותר צו ביניים נגד החוק, עד להכרעת בג"ץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים