שתף קטע נבחר

הח"כיות רבו על חדר וישיבות הוועדה הושבתו

מאבק בין חברות הכנסת נדיה חילו וזהבה גלאון הביא השבוע להשבתת הדיונים בוועדה לזכויות הילד. יו"ר הוועדה חילו זעמה על כך שגלאון ביקשה ממנה לפנות אולם דיונים, בטענה שהזמינה אותו מראש. יו"ר המועצה לשלום הילד שצפה בוויכוח בין המחוקקות סיפר: "זה היה מביך מאוד"

בית מחוקקים או גן ילדים? יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, נדיה חילו, הודיעה השבוע כי תשבית את דיוני הוועדה עד להודעה חדשה. ההחלטה להשבית את הוועדה לא התקבלה מסיבות אידיאולוגיות או פוליטיות, אלא בשל מאבק, שנוצר בין חילו לח"כ זהבה גלאון, על החדר שבו יתקיימו הישיבות.

 

הרקע לוויכוח נעוץ בכך שגלאון, העומדת בראש ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, וחילו צריכות לחלוק את אותו חדר ישיבות. על המנגון המקצועי של הוועדות הוטלה האחריות לתאם את שעות הפעילות באולם.

 

ביום רביעי השבוע, התכוונו שתי הוועדות לקיים ישיבה באותו החדר בסביבות השעה 09:00 בבוקר. "חילו כבר הייתה באולם ועמדה להתחיל את הישיבה, ואז הגיעה גלאון", מספר אחד ממקורביה של חילו, "במקום ללכת לחפש מקום אחר גלאון לא ויתרה וחוללה מהומה. היא אמרה למוזמניה להיכנס לאולם, התיישבה על יד ח"כ חילו ואמרה שהיא לא תיתן לישיבה להתנהל. זה היה מביך מאוד".

 

חילו החליטה לוותר, יצאה עם מוזמני הישיבה ומצאה חדר אחר. למרות זאת, אחרי הדיון היא שיגרה מכתב למנכ"ל הכנסת אבי בלשניקוב בו הודיעה כי עד לפתרון משבר החדר היא משביתה את פעילות הוועדה.

 

"כדי לשים סוף לוויכוח הקולני לצערי נאלצתי לעצור את הישיבה", אמרה חילו ל-ynet, "לרגע הודעתי על ביטול הישיבה, אך בשל החשיבות של נושא זכויות הילדים בעיני ומפאת כבודם של אנשי המקצוע שהגיעו מכל רחבי הארץ, המשכתי את הישיבה במקום אחר. המקרה שאירע לא ראוי".

 

מלשכתה של ח"כ גלאון נמסר: "מועד הישיבה תואם ב-18 ביוני והודעה על כך נמסרה למנהלת הוועדה לזכויות הילד. מנהלת הוועדה לסחר בנשים נדהמה לגלות יום לפני הדיון, כי הוועדה לזכויות הילד זימנה ישיבה לאותו יום ולאותה שעה". מלשכת גלאון נמסר עוד כי למרות שהנושא הועבר לטיפול מנגנוני הכנסת הופיעה חילו לאולם וביקשה לקיים בו ישיבה.

 

"הוועדה לסחר בנשים מקיימת ישיבות אחת לשבוע או אחת לשבועיים, לעומת הוועדה לזכויות הילד שמנהלת ישיבות פעמים בשבוע ולכן הוועדה לזכויות הילד הייתה צריכה להתגמש", נמסר מלשכת גלאון. מקורביה של גלאון הוסיפו כי היא: "משמשת כבר 9 שנים כחברת כנסת, ונדהמה מההתנהלות של ח"כ חילו".  

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, שהגיע לישיבת הוועדה לזכויות הילד סיפר ל-ynet על האירוע המביך: "הדיון בוועדה לזכויות הילד היה אמור להתקיים על חוק חשוב בצורה בלתי רגילה, שמבטיח שילד שנפגע מינית יקבל טיפול מהמדינה, אבל לצערי זה לא מעניין אף אחד. מה שמעניין זה מי כופף למי את הידיים - גלאון לחילו או להפך.

 

קדמן הוסיף: "היה ויכוח שלא מכבד את הכנסת בין שתי חברות כנסת בשאלה מי יותר חזקה, למי יש יותר זכויות. זה היה מביך מאוד, פשוט ביזיון מאוד גדול. בסמוך אגב היו חדרים פנויים. אני לא מבין איך כנסת שהשקיעה מאות מיליוני שקלים באגף חדש של ועדות יכלה ליצור מצב ששתי ועדות צריכות לריב. מילא חברות הכנסת שמעורבות בכך, אבל היו 40 מוזמנים, 20 אנשים בכל וועדה שהגיעו ממקומות רחוקים מאוד בארץ". 

 

מנכ"ל הכנסת, אבי בלשניקוב, סירב להגיב על הפרשה, עם זאת, ציינו גורמים בכירים בכנסת כי "מנכ"ל הכנסת לא האמין למשמע אוזניו לנוכח האירוע בין שתי הוועדות, במיוחד לאחר הגדלת שטח הכנסת בצורה משמעותית. שתי הוועדות אינן זכאיות לאולם נפרד. מנכ"ל הכנסת לא מתכוון להתערב בניסיון כיפוף ידיים בין שתי חברות כנסת, שיפתרו את הבעיות בעצמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השביתה דיונים. נדיה חילו
צילום: ירון ברנר
צריך להתגמש. זהבה גלאון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים