שתף קטע נבחר

היועצת של הכנסת בעד חקירת פרשת רמון

היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין, קובעת בחוות דעת שחיברה בעניין חקירת התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת רמון כי "מתחייבת בדיקה מעמיקה שתוכל להיעשות רק באמצעות ועדה ציבורית לה יימסרו סמכויות חקירה"

שר המשפטים, דניאל פרידמן, מקבל הבוקר (יום א') חיזוק לדרישתו להקים ועדה שתבדוק את התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת רמון. בחוות דעת שחיברה היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין, היא קובעת כי גם לאחר בדיקת השופטים זיילר וברנר, "נותרו עובדות שונות בלתי מבוררות", ומוסיפה: "נדרשות מגבלות על הכוח, ולשם כך גם נדרשת מערכת בקרה אמיתית. בהיעדר תשובות מספקות, גואים החששות".

 

 

היועצת חיברה את חוות הדעת בתשובה לבקשת ממלא מקום יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן מהליכוד, שביקש ממנה להבהיר את ההיבטים המשפטיים של החלטת ועדת החקירה הפרלמנטרית, המצדדת בהקמת ועדת בדיקה ממשלתית: "אם מדובר, איפוא, ב"משמעות מעשית" (כלשון היועץ המשפטי לממשלה) שתתלווה להחלטה בדבר הקמת ועדת בדיקה, הרי נראה שהחלטה כזאת תביא לרגיעה דווקא ולחיזוק אמון הציבור במערכת שאינה מונעת בדיקה בתוך חצריה".

  

לדבריה, ועדת החקירה הפרלמנטרית קבעה כי "מתחייבת בדיקה מעמיקה שתוכל להיעשות רק באמצעות ועדה ציבורית לה יימסרו סמכויות חקירה". עוד קובעת היועצת המשפטית כי "אין לשכוח שהכשלים השונים שנתגלעו בפרשה, הנוגעים למערכת אכיפת החוק וקשורים בעבודת הפרקליטות והמשטרה כאחד תחילתם בהאזנת סתר שנויה במחלוקת והמשכם באי-גילוי תוצריה לסנגוריה.... איש אינו חושד ביכולתה של מערכת אכיפת החוק לפעול לגילוי האמת".

 

עוד קובעת היועצת המשפטית של הכנסת כי "האינטרס הציבורי בגילוי האמת ובהסקת מסקנות לעומק, כפי שהובטח בפני בית משפט השלום, לא מוצה. בהקשר זה הדגיש השופט זיילר כי פרקליטת מחוז תל-אביב בהופיעה בפני השופט ברנר אמרה ש'הייתה תקלה איומה, הסנגורים לא קיבלו חומר חקירה'. ועוד - 'שתקלה כזאת תקרה לנו בתיק כזה - מזוויע'. גם הדברים שאמר קצין בכיר ביותר לשופט ברנר, לאמור 'עם כל הכבוד להגנת הנאשם...זה לא תפקידי...' עוררו דאגה אצל השופט זיילר, בהיותם מעידים לכאורה על תפיסה בעייתית של התפקיד. לפיכך, השתכנעה, ועדת החקירה הפרלמנטרית כי נדרשת בדיקה מעמיקה, לרבות באמצעי חקירה כדי לעמוד על היקף התופעה ושרק בכך יש כדי לשקם את אמון הציבור.

 

"הדאגה המיוחדת שמא מדובר בתופעה ולא במקרה אחד התחזקה נוכח העובדה שמדובר בתיק של שר בכיר בממשלה שאמור להתנהל ללא תקלות. אם בתיק כזה נתגלעו כשלים כפי שנתגלעו, מי יודע מה קורה בתיקים אחרים מול נאשמים 'מן השורה'?".  

 

הממשלה צפויה להצביע על הצעתו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, להקים ועדת חקירה שתבדוק את כשלי המשטרה והפרקליטות ב"תיק רמון", שהסתיים בהרשעה במעשה מגונה. ההכרעה הדרמטית עוברת למגרשו של הרב עובדיה יוסף. יו"ר ש"ס, אלי ישי, הודיע שיתקשר לרב במהלך ישיבת הממשלה ויבקש שיחליט כיצד יצביעו שרי ש"ס.

 

גורם בכיר בש"ס אמר כי נטיית הלב של שרי ש"ס להצביע עם פרידמן, אולם אם יתברר שאינם יכולים להעביר את ההחלטה, ייתכן שיימנעו או ייצאו החוצה. שר הבריאות, יעקב בן-יזרי (הגמלאים), הודיע שהוא מצדד בהקמת ועדת חקירה: "צריך פעם אחת ולתמיד לשים קץ למצב הזה. אני תומך בוועדת החקירה, אני חושב שכל עם ישראל צריך לדעת שהוא בידיים טובות, אובייקטיביות שאפשר לסמוך עליהן. אי אפשר לטשטש דברים".  

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אלשטיין
צילום: גיל יוחנן
רמון
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים