שתף קטע נבחר

בין כפר שלם לג'קוזי של עפרה שטראוס

להבדיל מהפינוי האלים של תושבי שכונת כפר שלם בצו בית משפט, נוהגים בכפפות משי בבנייה הבלתי חוקית של שטראוס

שני מקרים של פינוי קרקע שביצעה עיריית תל אביב-יפו סוקרו לאחרונה בהרחבה. אחד שהתרחש ואחד שטרם התבצע: בחודש דצמבר האחרון פינו 400 שוטרים במבצע אלים וכוחני כמה משפחות מיואשות לאחר שנים של מאבק ביורוקרטי בשכונת כפר שלם, אל אוהלי בד גדולים שניצבו מחוץ לשטח המפונה שהיה ביתם ב-60 השנים האחרונות. להבדיל מכך, סכנת פינוי מתרגשת על הג'קוזי של עפרה שטראוס בשכונת צהלה, עם תביעת העירייה לפנות 600 מ"ר שטח ציבורי בו היא עושה שימוש כחצר פרטית.

 

למעשה, משנת 2000 בערך מנסה עיריית תל אביב-יפו לפנות שטח של מאות מטרים רבועים בשכונת צהלה, שמאוכלס בציפורים, בית עץ וגק'וזי, ונמצא בסמיכות לביתה של שטראוס. אופן התנהלות העירייה מול הגב' שטראוס, כפי שמתברר מדיווחי העיתונות, הסתכם בבקשות מנומסות ובשום מקום לא בדרישה לפנות את השטח. אין סימטריה, לא היתה וגם לא תהיה בשני המקרים הללו.

 

בכפר שלם קיבלו כולם את הדין. ההריסה התבצעה בצו בית משפט, וגם אם מאבקם של התושבים לא הסתיים, הפרק הקודם נחתם באופן חד משמעי עם יישור הקרקע. הצד המוסרי, זה של הפנים השבורות של המשפחות או השוטרים המחייכים, נחתם תחת ההגדרה של שלטון החוק. השוטרים רק ביצעו את תפקידם, ומבחינת נהג הטרקטור היה זה עוד יום עבודה. לא היה מקום לסנטימנטים. גם סגן ראש העיר, ארנון גלעדי, תושב כפר שלם בעצמו, לא התנגד לפינוי - וכל זאת כיוון שבית משפט בישראל פסק את דברו.

 

מעניין אם כן לראות את התנהלות אותה עירייה ואותה מערכת משפט בבואן לדון במקרה של שטראוס. הסנסציה שנוצרה סביב העובדה לכאורה שגם אנשים עשירים שווים בפני החוק לפחות מדי פעם ולפחות במידת מה, אמורה להיות דבר שבשגרה. מתברר שגם עשירים פולשים. לא רק עניים. ונראה כי מדיניות העירייה לא תשתנה בעקבות פינוי כלובי הציפורים בשכונת צהלה. אך עבור תושבי יפו המיועדים לפינוי בעת כתיבת שורות אלו, ועבור תושבי כפר שלם אין בכך כל נחמה.

 

העירייה והגברת שטראוס הגיעו לפשרה, על פיה היא תפנה את השטח והעירייה תמשוך את התביעה. אלא שלשטראוס יש היכן לגור, והיא כנראה תמצא מקום לכלובי הציפורים שלה. לאנשי כפר שלם אין מקום אחר.

 

בכפר שלם פונו אנשים ביהירות שאין לה גבול, ללא נוכחות של איש מהעירייה בזמן הפינוי, ובלי לתת פתרון אנושי לדיירים שזה עתה נזרקו מבתיהם. לצדק המשפטי אין כאן דבר עם מדיניות הומניטארית. הניסיון לטייח את העוול הנורא של זריקת תושבים לרחוב בעזרת פינוי אמבטיות וציפורים בצפון העיר לא ישכיח את התחושה של נטישת המערכת ואובדן הערכים של העירייה.

 

יונתן משעל, תושב פלורנטין, פעיל ב"עיר לכולנו" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים