שתף קטע נבחר

מפונים מגוש קטיף עומדים בפני פינוי נוסף

תושבים שסיכמו עם מנהלת סל"ע על פינוי מרצון ומגורים בתלמי יפה קיבלו הודעה שעליהם להתפנות מהקרווילות בקיבוץ כרמיה, למרות שבתיהם אפילו לא התחילו להיבנות. המפונים, שתקועים בסבך ביורוקרטי, זועמים: "אולי היינו צריכים לשרוף צמיגים". מנהלת סל"ע: "נעמוד בכל ההתחייבויות"

עוד התנתקות: אם לא יחולו שינויים, בעוד כחודש וחצי יצטרכו שוב תושבי אתר הקרווילות בקיבוץ כרמיה לנסות ולמצוא מקום מגורים חדש. לאחרונה קיבלו מפוני גוש קטיף הגרים במקום הודעה על פינויו, עד 15 באוגוסט. למרבה האבסורד, מדובר בתושבים שהתפנו מרצון וחתמו על הסכם עם מנהלת סלע.

 

גם בשנה שעברה עמדו תושבי הקרווילות בכרמיה בפני אותה הבעיה, אך בסופו של דבר נמצאה פשרה לפיה יוארך החוזה עם המדינה לעוד שנה. בינתיים לא נמצא כל פיתרון קבע עבורם, שכן חלקם הגדול חתם על חוזים לבנייה בישוב תלמי יפה שבמועצה האיזורית חוף אשקלון אך בעיות ביורוקרטיות של מנהלת סל"ע ומשרד השיכון תוקעות את הבנייה.

 

תושבת אלי סיני לשעבר, שושי ש"ץ: "קשה לנו לשים את האצבע מי אחראי לכך, אבל יש לי בבית מספר קלסרים עם כל ההתכתבויות שלי עם משרדי הממשלה בעניין, ופתרון - אין. בזמן הפינוי הבנו שצריך לשבת ולדבר, ולא לעשות בעיות. אבל יכול להיות שבדיעבד חבל שלא שרפנו צמיגים, כי דווקא אלה שעשו את כל הבעיות נמצאים במצב יותר טוב מאיתנו".

 

למרות שחלק מחברי הקבוצה שביקשה לעבור לגור בתלמי יפה חתמו על ההסכם עוד לפני הפינוי, עד היום לא התחילה הכנת התשתיות. לפני שבועיים התקיים סוף סוף  טקס פתיחת מעטפות המכרז לקבלן לביצוע, אלא שאז - טוענים התושבים - במנהלת סל"ע טענו שפג תוקפו של החוזה שנחתם לפני שלוש שנים - ולכן לא יוכלו לאשר את הקבלן הזוכה.

 

מכשול ביורוקרטי נוסף התגלה פתאום, כשהמדינה טענה כי מתברר שהתושבים חייבים סכום נוסף של 700 אלף שקל.

 

"היינו נאיבים"

גם סיגל ברדה, חברה הקבוצה, אומרת כי ייתכן שהיו נאיביים לחשוב שאם ישתפו פעולה הכל יסתדר: "לרגע לא חשבנו שניתקל בביורוקרטיה כזו קשה, ובאטימות כזו גדולה כלפי אזרחים שומרי חוק, שביום בהיר חרב עליהם עולמם

ולא באשמתם. שלוש שנים אנו גרים במגורים זמניים ללא כל תקווה באופק ומתמודדים עם מטחים של רקטות קסאם הנורות אלינו היישר מהריסות בתינו, אנו קיימנו את חלקנו, מדוע המדינה אינה מקיימת את חלקה?".

 

ממנהלת סלע נמסר כי "מדובר בנושא מורכב הנמצא בטיפולם של הגורמים המקצועיים. מנהלת סל"ע מתחייבת לעמוד בכל התחייבויותיה כלפי המתיישבים, כפי שסוכם. כל זאת יעשה בהתאם לחוק ובשיתוף פעולה מלא עם מתיישבי תלמי יפה, אשר הביעו נכונות יוצאת דופן לסיים את התהליך ולבנות את חייהם מחדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
קרווילות. פתרון זמני שהופך קבוע?
צילום: גדי קבלו
מומלצים