שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחזיר מאור

  אחרי ששר בודלר, חידש את אילנית והפך לכוכב טלוויזיה, מאור כהן מוציא אוסף מכל התקופות שיציג את התמונה המלאה, "אנשים לא יודעים שזה אני מבצע". בואו לשמוע שיר חדש מתוכו

  "אה, הוא שר את זה? לא ידעתי", זו אחת התגובות שמאור כהן שם אליהן לב כשהוא מבצע בהופעות את אחד משיריו המוכרים. יש לכך שתי סיבות הגיוניות: הראשונה היא שבשנתיים האחרונות, בזכות "מסודרים" ו"ארץ נהדרת", כהן הפך לאחד הפרצופים המוכרים ביותר שיש בשעת הפריים-טיים ובפעם הראשונה בחייו הצחיק ממש את העם.

   

  הסיבה השנייה היא שבמהלך כל הקריירה המצוינת שלו, כהן קפץ מפרויקט לפרויקט, מהרכב להרכב ומצמד לצמד. עכשיו, לאחר מרווח נשימה בין כל הריצות, כהן עומד להוציא במהלך החודשים הקרובים אלבום אוסף עם השירים מכל התקופות, לצד הקלטות שאף פעם לא יצאו וכמה שירים חדשים.

   

  לכבוד האוסף, כהן מוציא היום סינגל טרי בשם "רגע לפני", יצירה שמשדכת טקסט רציני עם לחן עליז ומושפע מאוד מדני סנדרסון. כאן תוכלו להאזין לשיר.

   

  "קיבלתי הרבה פידבקים, במיוחד מפיטר רוט וניצן זעירא שעובדים איתי. הם אמרו שיש הרכבים ושירים בהם אני משתתף ואנשים לא יודעים שזה אני", מודה כהן בחיוך רחב. "זקני צפת, הבליינים, צמד ראות, הזבובים, האלבום 'טוב לנו יחד', בודלר – עם הכל ביחד קצת קשה ובעייתי להבין את התמונה. אז הייתי צריך את האוסף הזה, בשביל שיבינו איפה הייתי ומה עשיתי".

   

  לא מפחידה אותך קצת המילה "סיכום"?

   

  "לא, בגלל זה אנחנו מצרפים שירים חדשים וגם חומרים שהקלטתי בזמנו ולא מצאנו דרך להוציא אותם. אם היה מדובר רק בשירים ישנים, אחרי תקופה ארוכה שלא עשיתי כלום, אז זה בטח היה מרגיש כמו סיכום, אבל השירים החדשים די מנערים את התחושה הזו".

   

  הצורך לעבור ממסגרת למסגרת ולא להישאר במקום אחד אומר משהו על האופי שלך?

   

  "המעברים האלה נוצרים בעיקר בגלל שיתופי פעולה. ברור ש'זקני צפת' זו להקה שהוקמה בתיכון. אבל גם 'צמד ראות' זה עם רע מוכיח ו'הבליינים' זה הרכב עם אורן לוטנברג, שניהם היו ב'זקני צפת'. כל כך הרבה דברים נעשו באופן טבעי ובגלל זה שום דבר שעשיתי לא הרגיש כמו 'סולו'. אפילו 'טוב לנו יחד', מבחינתי, הוא אלבום שלי עם פיטר רוט. הוא נתן לא פחות ממני והכל נעשה בצורה שיתופית.

   

  "אני לא זמר שחברת תקליטים הולכת ושוכרת בשבילו מפיק או מעבד שיכתוב לו שירים. הכל נעשה בחברות ובאופן שווה ובגלל זה רוב הדברים נקראים על שם פרויקטים. בסופו של דבר, זה גם קשור לאופי שלי. אני אוהב להיסחף, לטוס עם אנשים ולהיכנס בהם עד הסוף.


  כהן בארץ נהדרת. "קשה להתחרות בטלוויזיה"

   

  "אני גם מאוד אוהב להקות", מוסיף כהן, "אם תסתכל בספריית הדיסקים שלי, תראה שהרוב מורכב מלהקות ולא מאמני סולו. אין מה לעשות, להקה זה כוח שאין בשום מקום אחר. אני גם מסתכל על חברים שלי ורואה את זה, אני רואה את הכוח והעוצמה שיש ל'מוניקה סקס', מאשר לכל אחד מהם בקריירות הסולו השלו. זה נותן כוח נפשי לכל פרט בלהקה. בעוד שכשאתה לבד, זה מרגיש קצת פרנואידי. זה כמו ההבדל בין מפלגה לדיקטטור".

   

  כאמור, בשנתיים האחרונות כהן זכה לקפיצת פופלריות אדירה. מעניין אם בעקבות החדירה לפורמט הטלוויזיוני, גם המוזיקה קיבלה צורה אחרת. "ב'מסודרים' ו'ארץ נהדרת' אני שחקן. זו לא יצירה שלי, אני לא כותב, אני רק חלק קטן ממנה".

   

  אתה שלם עם העובדה שיש דור צעיר שמכיר אותך רק מהטלוויזיה ולא מהמוזיקה שלך?

   

  "בגלל זה אנחנו נמצאים בעיתוי מצוין להוציא אוסף. זה מין חינוך מחדש", הוא צוחק. "אני מבין את כוחה של הטלוויזיה. אין מה לעשות, אתה מגיע עם הפנים שלך לתוך הבית של הקהל. זה משהו שקשה מאוד להתחרות בו ואני מקבל את זה כמחמאה. בסך הכל, זה אומר שגם מה שעשיתי בטלוויזיה זה סבבה.

   

  "מובן שהייתי רוצה שהשירים יגיעו גם להרבה אנשים כמו בטלוויזיה. אבל ראיתי שהמצב טוב. למשל עם הביצוע של 'שיר של יום חולין' בעבודה עברית. קיבלתי הרבה מחמאות על השיר ואני מקווה שהקהל יאהב גם את השיר החדש. 

   

  "קיבלו את השיר נורא יפה למרות שאני שחקן. גם ראיתי שקל לקהל לקבל שאני גם זמר וזה משהו שבדרך כלל קשה איתו, במיוחד בתקופה שלנו. בטח בשנות השישים ליהורם גאון, אריק איינשטיין וששי קשת היה יותר קל ליצור מוזיקה ולשחק בסרטים בו זמנית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוהב להיסחף עם אנשים. כהן
  צילום: לירון כהן
  לאתר ההטבות
  מומלצים