שתף קטע נבחר

אלי ישי - שיאן ההתעלמויות משאילתות בכנסת

דו"ח מיוחד מגלה את היחס הקריר שמפגינים שרי הממשלה כלפי השאילתות שמגישים להם חברי הכנסת. אלי ישי מחזיק בשיא המפוקפק של מספר הפניות שלא נענו בכלל, ואילו יולי תמיר ענתה למספר שיא של מאות פניות

אילו שרים אינם "סופרים" את חברי הכנסת? דו"ח מיוחד שהגיש היום (ב') מזכיר הכנסת, עו"ד איל ינון למזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, מגלה את יחסם של שרי הממשלה לשאילתות שמופנות אליהם על ידי חברי הכנסת. מהדו"ח עולה כי מאז הקמת הממשלה, השר הבעייתי ביותר הוא אלי ישי, ואילו השר היעיל ביותר הוא שלום שמחון.

 

הדו"ח מתייחס לשני סוגי שאילתות: שאילתה רגילה, עליה נדרשים להשיב השרים במליאת הכנסת בתוך 28 יום, ושאילתה ישירה, עליה נדרש השר להשיב בכתב בתוך 21 יום. 

 

שר התעשייה והמסחר, אלי ישי, "זכה" לדירוג הנמוך ביותר בדו"ח, מאחר שלא השיב ל-36.6 אחוז מהשאילתות שהוגשו לו. במשרדו של ישי התקבלו 120 שאילתות, מתוכן הוא לא השיב ל-44. עם זאת, מדובר בשיפור ניכר ביחס של ישי לח"כים, משום שבעבר לא נהג להתייחס בכלל לפניות.

 

אחרי ישי ניצב שר האוצר, רוני בר-און, במקום השני והמפוקפק. בר-און לא השיב על 34.6 אחוז מהשאילתות שהוגשו לו, לאחר שהתעלם מ-45 מתוך 130 הפניות שקיבל. למקום השלישי הגיע שר הפנים, מאיר שטרית, שלא השיב על 34.5 אחוז מהשאילתות שהוגשו לו - 91 מתוך 281 פניות.

  

ומי במצטיינים?

השר שלום שמחון אמנם לא קיבל מספר פניות גבוה כמו רוב עמיתיו, אך הוא נהנה ממאזן מושלם של 100 אחוז. לשמחון הוגשו מאז תחילת הקדנציה 36 שאילתות והוא מיהר להשיב לכולם. השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, לא השיב רק לשאילתה אחת מתוך 114 מאלה שהוגשו לו, וגם שרת החוץ, ציפי לבני, לא השיבה לאחת מתוך  65 השאילתות שהוגשו לה.

 

גם השר זאב בוים מגיע למקום מכובד עם תשובות ל-116 מתוך 117 הפניות אליו. שרת החינוך, יולי תמיר, שקיבלה מספר גבוה מאוד של שאילתות, השיבה למספר הגדול ביותר של פניות - מתוך 367 השאילתות שהוגשו לה, היא לא ענתה לארבע בלבד. שר התחבורה, שאול מופז, לא השיב לארבע מתוך 289 השאילתות שהוגשו לו, בעוד שהשר בנימין בן-אליעזר לא השיב לשתיים מתוך 76 שאילתות.

  

עוד עולה מהנתונים כי חבר הממשלה שקיבל הכי הרבה שאילתות הוא השר לביטחון הפנים. אבי דיכטר קיבל ללשכתו 417 שאילתות מאז תחילת הקדנציה, מתוכן לא השיב על 71 שאילתות - 17 אחוזים. השר שקיבל הכי מעט שאילתות הוא יעקב אדרי, העומד בראש המשרד לקליטת עלייה. אדרי קיבל 20 שאילתות בלבד, מתוכם לא ענה על ארבע פניות המהוות 20 אחוז.

 

במכתבו כתב מזכיר הכנסת למזכיר הממשלה כי "מן הנתונים עולה כי בעוד שחלק מן השרים מקפידים שלא לצבור פיגורים במתן מענה על שאילתות, מספר שרים אינם מקפידים על כך וצוברים מספר רב של שאליתות רגילות וישירות שאינן זוכה למענה וביניהן ניתן

למצוא שאליתות שהועברו לשרים לפני שנה ואף יותר. אבקש באמצעותך ליידע את השרים אודות תמונת המצב ולבקש כי יעשו מאמץ להשיב על השאילתות עד לסוף כנס הקיץ הנוכחי".

 

ישי מסר בתגובה: "אני רואה חשיבות עצומה בעבודת הכנסת, ואעשה כל שביכולתי לעמוד במחויבותי לכנסת. בכוונתי לתקן בהקדם את הדרוש תיקון". מלשכת שטרית מסר בתגובה: "בפרק הזמן המדובר ענה השר על כ-200 שאילתות. מבחינה מספרית, ולא באחוזים, ענה השר על מספר גבוה ביחס לאחרים". יצויין כי שטרית התנדב בשבוע שעבר להשיב למליאת הכנסת במסגרת "שעת שאלות" של ח"כים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתפר, אבל לא מספיק. ישי
צילום: ודים דניאל
מאות פניות, מאות תשובות. תמיר
צילום: אלכס קולומויסקי
לא מפספס פנייה. שמחון
צילום: גיל יוחנן
דו"ח מפורט. עו"ד ינון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים