שתף קטע נבחר

ישראל מחכה להבהרות נסראללה בעניין רון ארד

המתווך הגרמני, גרהארד קונארד, קיבל לידיו את הדו"ח על הנווט השבוי, רון ארד, אך אינו מרוצה מהתוצאה, וביקש מחיזבאללה שורת השלמות. לאחר שיתקבל בישראל הדו"ח המלא, תחליט הממשלה על השלמת העסקה. שלמה גולדווסר, אביו של החייל החטוף אהוד: "אין לנו חשש שדברים ישתנו"

מבצע "ושבו בנים" יצא לדרך אמש (יום ב') עם הוצאת גופות 190 אנשי חיזבאללה, אבל לצורך השלמת העסקה - מחכה ישראל לדו"ח חיזבאללה בעניין הנווט השבוי, רון ארד. המתווך הגרמני ושליח האו"ם, גרהארד קונארד, קיבל את דו"ח חיזבאללה, אך לא היה מרוצה וביקש מנציג חיזבאללה לקחת חזרה את הדו"ח ולחזור עם שורה של הבהרות, בטרם יעבירו לישראל. עם קבלת הדו"ח, תתכנס הממשלה, כנראה באמצע השבוע הבא, ותאשר את השלמת העסקה.  

  

שליחו של ראש הממשלה לעניין החטופים, עופר דקל, צפוי לפגוש את המתווך הגרמני בימים הקרובים, כדי לקבל את הדו"ח המלא עם הבהרות. הדו"ח יועבר לראש הממשלה, שיעיין בו יחד עם גורמי הערכה ומודיעין ישראלים. אלה יכריעו אם הדו"ח מספק את התביעות כפי שסוכמו בהסכם בין ישראל לחיזבאללה באמצעות שליח האו"ם, המתווך הגרמני.

 

על פי הערכה - אולמרט יכנס בשבוע הבא ישיבת ממשלה עם שובו מפריז. הוא צפוי לנחות ביום שלישי לפנות בוקר. ביום חמישי הבא, תנחת עליו הצרה הבאה, בדמות החקירה הנגדית של מוריס טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים. לכן - נראה כי חלון הזמן האפשרי שנותר לכינוס הממשלה הוא בשלישי או ברביעי.  

 

שרי הממשלה יקבלו סקירה מגורמי המודיעין והערכה על איכותו של הדו"ח על רון ארד ויידרשו להחליט אם ממשיכים בעסקה. השאלה השניה היא כמה אסירים פלסטינים תשחרר ישראל כמחווה לאבו מאזן ולמזכ"ל האו"ם באן קי-מון. גורם מדיני בביירות העריך שהעסקה תושלם עד אמצע השבוע הבא וגם בירושלים מעריכים כי העסקה תושלם בשבוע הבא.

  

משפחות החטופים: לא חוששים שדברים ישתנו 

בני משפחות החיילים החטופים בלבנון אמרו שלא עודכנו בפרטים חדשים על עסקת השבויים המתגבשת. שלמה גולדווסר, אביו של החייל החטוף אהוד, אמר ל-ynet: "אנחנו לא מעודכנים כרגע בהתפתחויות, אבל גם לא מנסים להציק ולקבל עדכונים כל הזמן. אנחנו יודעים מה שכולם יודעים - שהעסקה חתומה, שדקל חזר עם הדו"ח והוא הועבר לעיון הממשלה. אנחנו גם לא מבקשים לדעת מעבר לזה. ברגע שהעסקה אושרה על ידי 22 שרים, אין לנו חשש שהדברים ישתנו".

 

עוד אמר האב: "מבחינת לוחות זמנים, אנחנו קוראים כמו כולם בעיתונים. הכדור בידיים של נסראללה, ואם הוא אומר שזה יקרה ב-15 בחודש - אני מאמין שזה מה שיהיה". אחיו של החייל החטוף אלדד רגב, אייל, העדיף שלא להגיב ורק ציין כי בני המשפחה לא קיבלו עדכונים חדשים בפרשה - לא על כך שהעסקה נחתמה הן על ידי ראש הממשלה והן על ידי נציגי חיזבאללה.

 

אמש החלו אנשי הרבנות הצבאית, בסיוע חיילי הנדסה, להוציא את גופותיהם של כ-190 אנשי חיזבאללה מבית העלמין לחללי אויב בעמיעד. החיילים ואנשי הרבנות הצבאית הראשית פעלו מאז הבוקר בבית-הקברות לחללי אויב. חלק מהגופות שיוחזרו שייכות לאנשי חיזבאללה שנהרגו במלחמת לבנון השנייה ואחרים נהרגו במהלך השנים בהן שהה צה"ל בלבנון.

 

"החיילים שגויסו עד הבוקר צפויים להמשיך במלאכה לפחות עד סוף השבוע", אמר ל-ynet גורם צבאי, "הצוותים מצויידים בציוד מיוחד, שאמור לשמור על כבודן של הגופות במהלך הוצאתן, כחלק מהתוויית הדרך שנוהגים צה"ל ומדינת ישראל גם במקרים בהם מדובר בחללי אויב".  

 

ישראל גם אמורה להעביר את המידע על היעלמם, כנראה מותם, של ארבעת הדיפלומטים האיראניים הנעדרים מאז 1982. חילופי השבויים צפויים להתבצע במעבר נקורה.


פורסם לראשונה 07/07/2008 21:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון ארד. דו"ח לא שלם
מוציאים את גופות אנשי חיזבאללה
צילום: AP
מומלצים