שתף קטע נבחר

שרת החינוך: מנקה את הזבל והחרא של קודמיי

יולי תמיר, השרה העומדת בראש מערכת החינוך, התבטאה באופן יוצא דופן ולא חינוכי, כשאמרה בוועדה בכנסת "אני מנקה את הזבל והחרא" במערכת החינוך. את המורים שמסרבים להצטרף לרפורמת "אופק חדש" כינתה "קבוצה של אנשים שלא רוצים לעבוד"

הגנון של ועדת החינוך. בהתבטאות לא שגרתית ובוודאי לא ממלכתית, אמרה בצהריים (יום ג') שרת החינוך, יולי תמיר "אני מנקה את הזבל והחרא" במערכת החינוך. במהלך דיון בוועדה על הרפורמה במערכת החינוך, טענה ח"כ רונית תירוש (קדימה), שהיתה בעבר מנכ"ל משרד החינוך, כי תמיר לחשה לה באוזן "חתיכת חרא".

 

תירוש פנתה ליו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור, וביקשה ממנו לקרוא את שרת החינוך לסדר, אולם אז ענתה השרה כי "לא אמרתי את זה, אמרתי שאני מנקה את הזבל והחרא שהשארתם". שרת החינוך באה כנראה לדיון ברפורמת "אופק חדש" במצב רוח לוחמני - לפני ההתבטאות האומללה הזאת, כינתה תמיר את המורים שמסרבים להצטרף לרפורמה "קבוצה של אנשים שלא רוצים לעבוד ולא חשוב כמה נסביר". העימות גרם לצחקוקים מקהל המשתתפים בדיון.

 

בשיחה עם ynet לאחר הדיון בוועדה, אמרה שרת החינוך תמיר: "זו התבטאות לא שיגרתית כי גם לסבלנות שלי יש גבול. כמה פעמים יכול לשבת מישהו שבתקופתו המערכת התרסקה ופגע במערכת כמו רונית תירוש, לנסות לסכל מהלך חשוב? אמרתי לח"כ מלכיאור 'שתפסיק לזרוק עלי את החרא', אני ניקיתי את הזבל שהיא השאירה. לאורך כל הדיון, באופן מגמתי, היא ניסתה למנוע את המהלך והציגה מסמכים כוזבים ונתונים מסולפים ואז איבדתי את הסבלנות. בעיני זה קצת צבוע שהמהלך שהיא התחילה ואנחנו מנסים להמשיך בצורה טובה יותר - היא מנסה לסכל".

 

ח"כ תירוש סיפרה ל-ynet: "השרה לחשה לי באוזן כל מיני ביטויים כשמידי פעם היא קוראת לי 'יא חתיכת זבל'. לא עניתי לה. פניתי ליו"ר הוועדה וביקשתי להסב את תשומת ליבו לכך שהיא קוראת לי 'יא חתיכת זבל'. היא ענתה בתגובה שהיא לא אמרה את זה. הייתי בשוק. לא עניתי לה. זה לא סגנון הדיבור שלי". ומי שהיה צריך להרגיע את הרוחות, ח"כ מלכיאור, אמר: "אני דוחה בשאט נפש את סגנון הדיון שהתפתח בוועדה. זוהי אינה דרכה של ועדת החינוך ברשותי וזו אינה צורה בה הכנסת צריכה לתת דוגמה לילדי ישראל".

 

דיון על "אופק חדש"

ועדת החינוך של הכנסת התכנסה לדון בטענות המורים נגד הרפורמה "אופק חדש", שנחתמה בין הסתדרות המורים לבין משרדי החינוך והאוצר. במהלך הדיון התווכחו תירוש ותמיר על השאלה - האם הרפורמה למעשה היא חיקוי של רפורמת דברת, שיושמה באופן חלקי ביותר בשל התנגדות המורים? הדיון עצמו היה סוער לכל אורכו ובמהלכו אף הוצאו אנשים מהוועדה.

 

נציגי משרד האוצר והמורים סיכמו בתחילת החודש על הסכם רפורמת "אופק חדש", לשינוי תנאי שכרם והעסקתם של המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. עלות ההסכם היא חמישה מיליארד שקלים שיתפרשו עד שנת 2013. השנה החלו ביישום הרפורמה והיא מופעלת ב-313 בתי ספר.

 

בהסכם החדש, שנחתם בין מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, לממונה על השכר באוצר אלי כהן,

ישנה תוספת מוצעת של 36 אחוזים בשכר המורים. היקף המשרה השבועי של מורה בבית ספר יסודי יהיה 36 שעות, מתוכן 26 שעות לימוד פרונטאליות בכיתה, חמש שעות פרטניות עם תלמידים וחמש שעות שהייה נוספת בבית הספר.

 

החידוש העיקרי של ההסכם הסופי הוא בסיכום מול חטיבות הביניים, שם היקף המשרה הוא 36 שעות, מתוכן 23 שעות פרונטאליות, ארבע שעות פרטניות ותשע שעות שהייה נוספות בבית הספר. בתשעת החודשים האחרונים נערך משא ומתן על הפרטים הקטנים בהסכם. בשנה הבאה צפויים להצטרף 400 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים, בהן תיושם הרפורמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר. מנקה
צילום: חיים צח
תירוש. "קראה לי חתיכת חרא"
צילום: חיים צח
מומלצים