שתף קטע נבחר

שריד: תירוש ולבנת באמת השאירו הרבה זבל

התבטאותה הגסה של שרת החינוך כלפי ח"כ רונית תירוש בוועדת החינוך, מעוררת מחלוקת. שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, מצדד בתמיר: "תירוש ולבנת אכן השאירו הרבה זבל אחריהן". יו"ר המפד"ל סבור כי יש לפטר את תמיר: "זו שפת אשפתות, היא אינה ראויה לחנך ילדים"

דבריה החריגים של שרת החינוך, יולי תמיר, היום (ג') בוועדת החינוך עוררו מחלוקת בקרב אישי ציבור וגורמים במערכת הפוליטית. במהלך הדיון ברפורמת "אופק חדש" אמרה תמיר בשפה לא ממלכתית: "אני מנקה את הזבל והחרא במערכת החינוך". קודמתה במשרד, ח"כ לימור לבנת, סירבה להתייחס לדברים החריגים. עם זאת, בכנסת אף נשמעו קולות הקוראים לפיטוריה של תמיר, בטענה שאינה דמות הראויה לחנך.

 

שר החינוך ויו"ר מרצ לשעבר, יוסי שריד, אמר ל-ynet: "אני חושב שרונית תירוש ולימור לבנת אכן השאירו הרבה זבל אחריהן וצריך לקרוא לדברים בשמם. לצערי, שרת החינוך הנוכחית לא הצליחה עדיין לסלק את כל האשפה. מנכ"לית משרד החינוך לשעבר והשרה לשעבר המיטו את האסונות הכי כבדים על מערכת". 

 

במהלך הדיון הסוער בוועדת החינוך, הזדעקה מנכ"לית משרד החינוך לשעבר, ח"כ רונית תירוש, וטענה כי תמיר לחשה לה באוזן "חתיכת חרא". תירוש פנתה ליו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), וביקשה ממנו לקרוא את שרת החינוך לסדר, אולם אז ענתה השרה: "לא אמרתי את זה, אמרתי שאני מנקה את הזבל והחרא שהשארתם". 

 

לאחר התקרית, בהתייחס לאפשרויות הענישה נגד תמיר, אמר שריד: "אין פה בכלל שאלה אם להשאיר אותה בתפקידה, זה לא רציני להשעות או להדיח. יש בכנסת רגישות יתר למילים ורגישות חסר לתוכן של מילים. המילה 'זבל' היא לא מילה גסה, לפחות לא מן המציאות שהמילה באה לתאר. אני לא מבין את המתחסדים שמילה כמו זבל מרעישה אותם. המילה 'זבל' מופיעה אצלי במילון והיא לגיטימית והיא מופיעה באות ז' אגב".

 

ח"כ אורלב: לפטר את תמיר - היא אינה ראויה

מאידך, יו"ר המפד"ל ח"כ זבולון אורלב, סבור כי לא ניתן לעבור בשתיקה על התבטאותה של תמיר וקרא לראש הממשלה, אהוד אולמרט, להעביר את שרת החינוך מתפקידה. "אולמרט צריך לגלות אחריות ממלכתית ולהעביר את תמיר מתפקידה לאלתר. נדהמתי לשמוע את שפת האשפתות בה נקטה שרת החינוך. אם זהו סגנון ביטויה, היא אינה ראויה לחנך את ילדי ישראל".

 

ח"כ מלכיאור אמר אמר כי הוא "דוחה בשאט נפש את סגנון הדיון שהתפתח בוועדה. זוהי אינה דרכה של ועדת החינוך ברשותי וזו אינה צורה בה הכנסת צריכה לתת דוגמה לילדי ישראל". שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת (ליכוד) סירבה להגיב לפניית ynet.

 

בשיחה עם ynet לאחר הדיון, אמרה תמיר כי מדובר "בהתבטאות לא שגרתית כי גם לסבלנות שלי יש גבול.

כמה פעמים יכול לשבת מישהו שבתקופתו המערכת התרסקה ופגע במערכת כמו רונית תירוש, לנסות לסכל מהלך חשוב? אמרתי לח"כ מלכיאור 'שתפסיק לזרוק עלי את החרא', אני ניקיתי את הזבל שהיא השאירה".

 

ח"כ תירוש סיפרה ל-ynet: "השרה לחשה לי באוזן כל מיני ביטויים כשמידי פעם היא קוראת לי 'יא חתיכת זבל'. לא עניתי לה. פניתי ליו"ר הוועדה וביקשתי להסב את תשומת ליבו לכך שהיא קוראת לי 'יא חתיכת זבל'. היא ענתה בתגובה שהיא לא אמרה את זה. הייתי בשוק. זה לא סגנון הדיבור שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריד. נמצאת במילון
צילום: עופר עמרם
שפת אשפתות. אורלב
צילום: גיל יוחנן
מלכיאור. שאט נפש
צילום: דודי ועקנין
מומלצים