שתף קטע נבחר

המדינה תממן עיקור וסירוס של בע"ח משוטטים

הכנסת אישרה: משרד החקלאות יקבל תוספת תקציבית לטובת התמודדות עם תופעת בעלי החיים המשוטטים. בשל הסתייגות ח"כים דתיים לא נזכרות בחוק המלים "עיקור וסירוס", אך מנגד נוספה הסתייגות האוסרת על שימוש בתקציב להמתת בעלי החיים

הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק צער בעלי חיים, שמטרתו לצמצם את התרבותם הבלתי נשלטת של כלבים וחתולים משוטטים. על פי התיקון, של ח"כ רונית תירוש (קדימה) וגלעד ארדן (ליכוד), יקבל משרד החקלאות תוספת תקציב שנתית של 4.5 מיליון שקלים אותה יקדיש להתמודדות עם בעלי החיים המשוטטים - בין היתר על ידי עיקור וסירוס.

 

הצעת החוק עברה הליכי חקיקה ארוכים ומפותלים, והסתייגויות רבות בין היתר מצד חברי כנסת מהסיעות הדתיות, שסרבו לאשר יוזמת חקיקה שמטרתה עיקור וסירוס בעלי חיים. לבסוף נוסחה הצעת חוק שאינה כוללת באופן מפורש איזכור למלים "סירוס ועיקור" - כדי לאפשר לח"כים הדתיים לתמוך בה.

 

בהמשך פורסמה תשובתו של משרד החקלאות לפסיקת בג"ץ בעתירה של ארגונים למען בעלי חיים, לפיה העיקור והסירוס של חתולים הרחוב הוא מהלך יקר ולא יעיל, ואין מנוס מפיתרון שיכלול פינוי והמתה מבוקרת של חתולים משוטטים. הדברים עוררו תרעומת ציבורית ועוררו חשש בקרב הארגונים שמא הצעת החוק החדשה תאפשר שימוש בתקציב להמתת בעלי חיים משוטטים. לאחרונה נוספה להצעת החוק הסתייגות לפיה התקציב לא ישמש את משרד החקלאות להמתת בעלי החיים.

 

לדברי תירוש וארדן, אמצעי הטיפול בתופעת בעלי החיים המשוטטים הוא עיקור וסירוס מבוקר, אך התקציב שנקבע ישמש לא רק לסירוס ועיקור בעלי חיים,

אלא למימון פעולות שיסייעו לצמצום ההתרבות - חינוך, הסברה וטיפול במפגעים סביבתיים. במשרד החקלאות מקווים כי בעזרת התקציב שיוקצה לנושא, ניתן יהיה לקיים מבצעי עיקור וסירוס ארציים של חתולים וכלבים, כפי שהתקיים לפני כשנה.

 

ארדן וח"כ דב חנין (חד"ש), שצרף את ההסתייגות האמורה, הבהירו לפני ההצבעה כי "סופם של בעלי חיים שנולדו ללא בעלים לסבול עד ליום מותם או ליום המתתם. אנו רוצים לעודד פעולות שימנעו ריבוי מיותר של בעלי חיים, אבל לא רוצים שהכסף יתווסף למשרד החקלאות למטרות המתה", דברי חנין. 

 

לבסוף עברה הצעת החוק ברוב יציב (28 בעד ושישה נגד), ואילו ההסתייגות ברוב דחוק של 18 תומכים מול 16 מתנגדים.

 

"זהו יום בשורה לשוחרי ואוהבי בעלי חיים. תם העידן בו המדינה מפקירה את בעלי החיים לגורלם המר ולסבלם הניכר ברחובות יום יום", אמרה תירוש. "לראשונה תממן המדינה, באמצעות תקציב ייעודי נפרד, את הטיפול בצמצום תופעת ההתרבות של בעלי חיים משוטטים. מטרת חוק זה היא להשיב לבעלי החיים את הכבוד המגיע להם, בנטילת אחריות למצוקתם ובצעדים רציניים לשיפור איכות חייהם".

 

כולם מברכים

מלשכת שר החקלאות, שלום שמחון, נמסר כי "התקציב האמור יאפשר טיפול מערכתי ארוך טווח הן בבעיית הכלבים הנטושים והן בבעיה המורכבת של חתולי הרחוב". שמחון אמר "כי בטוח שניתן יהיה להגיע להבנות עם משרד האוצר בכל הנוגע ליישום וביצוע החוק בפועל".

 

בעמותת "תנו לחיות לחיות" ברכו על אישור הצעת החוק וקראו לשרי החקלאות והגנת הסביבה להתחיל בהקדם מבצע ארצי של עיקור וסירוס חתולים וכלבים חסרי בית, ולהוביל קמפיין ארצי לעידוד עיקור וסירוס של כלבים וחתולים ביתיים. "זהו יום גדול ונצחון ענק לארגוני בעלי החיים. ישראל עלתה מדרגה ביחסה לבעלי-החיים חסרי האונים שחייהם תלויים בנו", אמרה אתי אלטמן, דוברת העמותה.

 

גם "באגודת צער בעלי חיים בישראל -תל-אביב" מברכים על החוק. "זהו יום חג ואנו מקווים כי זו תחילתה של תקופה נאורה והומאנית כלפי בעלי החיים המשוטטים. אנו מייחלים ליום בו ייעצר הזרם האדיר של בעלי חיים לא רצויים המובאים אל שערי האגודות", אומר אלעד אבוהב, דובר האגודה.

 

עו"ד ראובן לדיאנסקי, ראש תנועת "לתת לחיות בת"א-יפו" בירך גם הוא על היוזמה, ובעיקר על ההסתייגות שתמנע המתת בעלי חיים סיטונית. "אני קורא לשר החקלאות... להודיע כי 4.5 מיליון השקלים הקבועים בחוק יופנו לביצוע עיקורים וסירוסים של חתולי רחוב וכלבים משוטטים באופן מיידי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק סירוס ועיקור - אבל לא המתה. חתול רחוב
מומלצים