שתף קטע נבחר

אושר: זירוז מתן זכויות רפואיות ליורדים שישובו

הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית תיקון חוק, שיאפשר את קיצור ההליכים לקבלת זכויות רפואיות לישראלים שישובו ארצה. בין היתר, תקוצר תקופת ההמתנה על כל שנת שהות בחו"ל מחודשיים לחודש, וינתנו הקלות ליורדים שעזבו את הארץ לשם טיפול רפואי

ישראלים שישובו ארצה לאחר שהות ממושכת בחו"ל יוכלו להשתלב מחדש במערכת ביטוח הבריאות הממלכתית ולחזור לקבל טיפולים רפואיים בתוך זמן קצר. כך אושר בתיקון החוק שאושר אמש (יום ג') בקריאה שניה ושלישית בכנסת.

 

קודם לתיקון נדרשו ישראלים ששבו ארצה להמתין חודשיים כנגד כל שנת היעדרות, ובמהלך תקופה זו נשללו מהם השירותים הרפואיים המקובלים. לפי החוק החדש, תקוצר תקופת ההמתנה מחודשיים לחודש, ולא תעלה על שישה חודשים בסך הכל.

 

בנוסף, בחוק החדש ניתנה סמכות למוסד לביטוח לאומי לאשר תקופת המתנה קצרה יותר לישראלי שנעדר מהארץ כדי לקבל טיפולים רפואיים בחו"ל, ואף לאשר לשלם את דמי הבריאות בתשלום אחד ולא בפריסה על פני שישה חודשים. זאת כדי לקצר עוד יותר את התקופה שבה לא יהיה זכאי הישראלי החוזר לשירותים רפואיים.

 

תיקון החוק, שהעלו חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ושלי יחימוביץ' (העבודה), התבסס על פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בו נמתחה ביקורת על הפרשנות המחמירה שהמדינה נתנה לסעיף ההיעדרות מן הארץ. בית הדין קבע כי לשון החוק כבדה ומסורבלת, וכי אין בכך כדי לפטור את המחוקק ממתן פרשנות חלופית.

 בית הדין קבע כי הסעיף הוא "פוגעני ועשוי לגרום לישראלים רבים שלא לשוב ולגור בישראל".

 

גפני ויחימוביץ' טענו כי התיקון שם קץ למצב בלתי נסבל בו נשללו זכויותיו הבסיסיות של אדם המבקש לשוב לארץ ולהשתקע בה מחדש. "ישראלים רבים ובהם משפחות שלמות, סטודנטים שלמדו בחו"ל או עולים שחוו משבר קליטה, עזבו את הארץ והחליטו בכל זאת לחזור - כל אלה היו חשופים עם שובם ארצה להמתנה ממושכת בארץ בלא כיסוי ביטוחי לבריאותם ולשלומם. לשמחתנו מצב זה ישתנה בשל החוק החדש, יהיה בו כדי לעודד חזרת ישראלים למדינה", אמרו לאחר קבלת התיקון. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מעודד חזרת ישראלים. גפני
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
מיוזמי החוק. יחימוביץ'
צילום: ניב קלדרון
מומלצים