שתף קטע נבחר

שוויץ תכריע: האם לאסור בניית צריחי מסגדים?

מפלגות הימין הקיצוני השיגו את מספר החתימות הדרוש כדי לערוך משאל עם בשאלה אם לאסור בניית צריחים עבור מסגדים. פעילי הימין טוענים כי הצריחים אינם רק סמל דתי, אלא גם סמל פוליטי. שרת החוץ השוויצרית: "ההחלטה עלולה להכעיס מוסלמים ברחבי העולם"

שוויץ תערוך משאל עם בשאלה האם לאסור בניית צריחים למסגדים בהם מתפללים תושבי המדינה המוסלמים. כך הודיע אתמול (יום ג') משרד הפנים השוויצרי, בעקבות הצעה שהגישה מפלגת ימין קיצוני במדינה. טרם נקבע תאריך למשאל, אולם הוא כבר מעורר התנגדות רבה בקרב ממשלת שוויץ, פעילי שמאל וארגוני זכויות אדם.

 

משרד הפנים השוויצרי מסר כי מפלגות ימין הגישו את ההצעה ביחד עם 100 אלף חתימות, כפי שנדרש בחוק. חברי "מפלגת העם השוויצרי" ו"האיחוד הפדרלי הדמוקרטי" כתבו בהצעה כי הם פועלים למניעת התפשטות האיסלאם במדינה. לטענתם, צריח המסגד אינו סמל דתי בלבד אלא גם סמל פוליטי.

 

חבר הפרלמנט מטעם "מפלגת העם", וולטר וובמאן, הגן על המהלך של סיעתו וטען כי בניית הצריחים והבקשות ההולכות ומתרבות לאשר בנייה של צריחים נוספים ברחבי המדינה הביאו לפקיעת סבלנותו של העם השוויצרי. "רבים מזהים זאת כהתגברות תהליך האיסלאמיזציה בשוויץ", אמר.

 

אין זו הפעם הראשונה שמפלגת הימין הקיצוני מובילה קמפיין שנוי במחלוקת במדינה. "מפלגת העם" קידמה לאחרונה יוזמה להקשחת מדיניות ההגירה לתוך שוויץ. בקמפיין הפרובוקטיבי השתמשה המפלגה בכבשה שחורה שנראתה נבעטת מן הדגל הלאומי. עם זאת, המצביעים השוויצרים לא מיהרו לאמץ את היוזמה, שנחלה כישלון חרוץ במשאל בחודש שעבר.

 

למרות זאת מקווים בימין כי בדומה למדינות אירופאיות אחרות, יגלו האזרחים השוויצרים פחות סובלנות כלפי בניית צריחי המסגדים. בשוודיה, בצרפת, באיטליה, באוסטריה, ביוון, בגרמניה ובסלובניה, למשל, ערכו כמה אזרחים הפגנות נגד בנייה מתוכננת של מסגדים.

 

בניגוד למדינות אלו, בהן הביקורת השיפוטית יכולה להפוך כל הצעה מסוג זה, השיטה הדמוקרטית בשוויץ מאפשרת מהלכים מרחיקי לכת בעניין. לפי שיטה זו, כל אזרח המשיג לפחות 100 אלף חתימות בתוך 18 חודשים, יכול להעמיד שאלה למשאל עם לאומי. החלטה שמתקבלת בעקבות משאל כזה אינה חשופה לביקורת מצד בית המשפט העליון ומחייבת את הפרלמנט לחוקק חוק בהתאם לתוצאותיו.

 

כ-310 אלף מ-7.5 מיליון תושבי שוויץ הם מוסלמים. מתנגדי המשאל טוענים כי המהלך יגביל את חופש הפולחן שלהם. דודו דיאן, מומחה מטעם האו"ם לגזענות, אמר בתגובה כי היוזמה היא ראיה נוספת ל"נטייה ההולכת וגוברת" לפעילות אנטי-איסלאמית באירופה.

 

שרת החוץ של שוויץ, מישלין קאלמי-ריי, הזהירה כי הניסיון למנוע בניית צריחי מסגדים עלול לעורר זעם רב בקרב מוסלמים בעולם, ואף להוות סיכון ביטחוני עבור שוויץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל פוליטי? (ארכיון)
צילום: רון פלד
מומלצים