שתף קטע נבחר

הערכה ב"קדימה": רה"מ לא יתמודד בפריימריז

שעות ספורות לאחר שבכירי "קדימה" הגיעו להסכמה על מועד לבחירות מוקדמות, ורגע לפני שראש הממשלה נחקר בפעם השלישית בפרשת "מעטפות הכסף", מעריכים בכירים במפלגה: "אהוד אולמרט לא יתמודד בפריימריז". בכירי המפלגה מרוצים וההיערכות בשטח צפויה לתפוס תאוצה, אולם רה"מ עצמו טרם הודיע רשמית על כוונותיו

במפלגת "קדימה" הגיעו להסכמה על מועד הפריימריז, אולם כשברקע ההתפתחויות בפרשת "מעטפות הכסף", העריכו הלילה (יום ה') גורמים בכירים במפלגת השלטון, כי "ראש הממשלה לא יתמודד בפריימריז לראשות קדימה". על פי הגורמים במפלגה, שחלקם מקורבים לאולמרט עצמו, ראש הממשלה ינסה בשבועות הקרובים לבנות לעצמו מסלול שיאפשר לו לפרוש בכבוד בהתפקיד וייתכן אף מהפוליטיקה.

 

אמש סוכם סופית על מועד קיום הבחירות המקדימות במפלגה ובמהלך היום יובא נוסח הצעת ההחלטה לאישור מועצת "קדימה". הגורמים הבכירים ציינו כי חוסר הוודאות שמשדר ראש הממשלה לגבי האפשרות שיתמודד נובעת מהרצון שלו לפרוש בצורה מכובדת מתפקידו.

 

 

על פי הצעת ההחלטה, הפריימריז יתקיימו בין 14 ל-18 בספטמבר והמועמד

שייבחר יהיה מועמד המפלגה לראשות הממשלה. יו"ר הוועדה לענייני מפלגה של קדימה, ח"כ צחי הנגבי, פעל בימים האחרונים כדי לנסח הצעת החלטה מוסכמת על כל המועמדים. המועמדים לראשות המפלגה הביעו שביעות רצון מנוסח הצעת ההחלטה.

 

ההיערכות בשטח תתפוס תאוצה

מקורביו של השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, טענו אמש, כי הצעת ההחלטה התקבלה, בין היתר, בזכות מסיבת העיתונאים שכינס בשבוע שעבר, בה הבהיר כי אסור לאולמרט להתמודד בפריימריז שכן התמודדותו יכולה לפגוע בסיכוייה של המפלגה להצליח בבחירות הקרובות. גם שרת החוץ, ציפי לבני, הביעה שביעות רצון וכך גם השר שאול מופז.

 

ההיערכות בשטח צפויה לתפוס בימים הקרובים תאוצה משמעותית. בכירים בקדימה שללו את האפשרות שאת הבחירות יכריעו אנשי הוועדים שהתפקדו למפלגה, ודחו על הסף את הטענות שליו"ר ההסתדרות, עופר עיני, יכולת השפעה אמיתית על התוצאות בפריימריז. "מי שמחזיק בידיו את הכח האמיתי אלה ראשי הרשויות", אומרים בכירים בקדימה.

 

המועמדים לראשות קדימה יגבירו את המאמצים לכבוש את המפלגה באמצעות כנסים, חוגי בית ויצירת בריתות עם הפוקדים המשמעותיים במפלגה. "מי שיארגן את פעיליו ליום הבחירות בצורה הטובה ביותר, ויביא אנשים לקלפי - ינצח", אמרו הבכירים, "הפער בין מופז ללבני קטן במספרים מוחלטים, ולכן הקרב עשוי להיות צמוד ביותר".

 

ראש הממשלה טרם הודיע באופן רשמי האם בכוונתו להתמודד. ב"קדימה" מעריכים כי כל מאמציו מופנים להמשך עדותו המוקדמת של משה (מוריס) טלנסקי, במסגרת החקירה הנגדית שיקיימו פרקליטיו. עורכי דינו של אולמרט ינסו לקעקע את עדותו של טלנסקי, לפיה קיבל ממנו מזומנים במשך שנים ארוכות.

 

בנו של רה"מ מסר עדות במשטרה

אולמרט אמר השבוע בשיחות סגורות כי הוא עדיין לא קיבל החלטה האם להתמודד, אולם שאל את בני שיחו: "מה לדעתכם יקרה אם אתמודד?", ובכך רמז שהוא עדיין משתעשע ברעיון לעשות כן. עם זאת, בכירים במפלגה מעריכים כי מצבו הציבורי והמשפטי של אולמרט לא יאפשרו לו להתמודד ובסופו כך יחליט.

 

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של המשטרה יגיעו ביום שישי בבוקר למעונו של ראש הממשלה בירושלים, שם ייחקר אולמרט בפעם השלישית בפרשת "מעטפות הכסף". החוקרים יעמתו אותו עם חומרים שנאספו בארה"ב במסגרת חיקור דין שנערך בשבועות האחרונים.

 

הפרקליטות הודיעה לעורכי דינו של אולמרט כי החוקרים אספו מסמכים בתשעה קלסרים,

המסייעים בגיבוש החשדות נגדו. חוקרי המשטרה גבו בארה"ב 15 עדויות חדשות. בנו של ראש הממשלה, שאול אולמרט, מסר עדות במשרדי יאח"ה. בעדותו טען אולמרט הבן כי אינו מכיר את טלנסקי וכי פגש אותו פעם אחת בלבד.

 

בינתיים, נחת אמש בישראל טלנסקי - העד המרכזי בפרשה - לקראת המשך עדותו בבית המשפט. בצהריים צפוי טלנסקי להיפגש עם צוות יועציו כדי להתכונן לחקירה הנגדית שיערכו לו פרקליטי ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה. ייחקר בשלישית
צילום: רויטרס
טלנסקי. חזר ארצה
צילום: דודי ועקנין
צילום: אורן אגמון
שאול אולמרט. מסר עדות
צילום: אורן אגמון
מומלצים