שתף קטע נבחר

תיעוד: העציר תקף, הסוהרים תקפו חזרה

טוראי גיל חנוכייב נכלא בשל השתמטות מצה"ל והועמד לדין בשל תקיפת סוהרים, אולם צילומים מהכלא מציגים תמונה מעט שונה. בסרטון שהגיע לידי ynet נראים הסוהרים חובטים בצעיר, ואחד הקצינים במקום אף התיז לעברו גז מדמיע

תוקף או מותקף? בית הדין הצבאי ביפו דן היום (ה') בהארכת מעצרו של טוראי שנכלא בשל השתמטות משירות והועמד לדין בגין תקיפת מדריכי כליאה. סרטון וידאו מתוך כתלי הכלא שהגיע לידי ynet מציג תמונה מעט שונה: בסרטון נראים מדריכי הכליאה תוקפים את הצעיר באמצעות גז מדמיע ללא סיבה, ולאחר מכן מתנפלים עליו וחובטים בו ללא הרף.

 

טוראי גיל חנוכייב מחדרה נעצר ונכלא בכלא ארבע בשל השתמטות משירותו בצה"ל, ובמהלך שהותו במקום הוגש נגדו כתב אישום הכולל שלושה סעיפי תקיפה של שוטרים צבאיים. על-פי האישום הראשון, תקף חנוכייב את אחד השוטרים בשעה שליווה אותו לתאו, ולאחר מכן היכה מדריך כליאה שניסו על-פי האישום להרגיעו.

 

בגין שני האירועים הללו נשלח חנוכייב לצינוק, אולם במהלך שהותו שם היה מעורב בתקרית אלימה נוספת: באחד הימים ביקש חנוכייב לצאת לשירותים אולם לאחר מכן, על פי כתב האישום, סירב לחזור לתאו. למקום הגיעו כמה אנשי סגל שניסו לשכנעו לחזור לצינוק, אולם כששב וסירב התיז אחד הקצינים גז מדמיע לעבר עיניו. חנוכייב הצליח להתחמק, ואז חבט בעינו של אחד הקצינים וגרם לו לשבר בארובת העין. שאר החיילים הצליחו לבסוף להשתלט על האסיר ולהכניסו לצינוק.

 

עדי ראייה סיפרו לאחר האירוע על חששם מחנוכייב, שלטענתם היה בעברו מתאבק מקצועי. "הוא פשוט מכה כל אחד בלי הבחנה. הוא היה בעבר מתאבק שזכה בפרסים בתחרויות ארציות ויש לו כוח אדיר", סיפרו.

 

האירוע שהתרחש בצינוק הוא המוקד לגרסאותיהן הסותרות של חנוכייב ורשויות התביעה הצה"ליות, אולם מצלמת וידאו המוצבת ברחבה שבכניסה לתאי הצינוק תיעדה את הארוע והוכיחה כי הנטען בכתב האישום אינו מדוייק. בחלקו הראשון של הסרטון נראה האסיר, בחור חסון למראה, מכה סוהר שנכנס לתא בו הוא שוהה ללא התגרות מצדו של הסוהר. למקום נכנסים עוד כמה סוהרים המטפלים בחברם החבול, ומפנים אותו מהמקום מבלי להתקרב לאסיר.

 

לאחר מכן, בסרטון המתעד את האסיר לאחר שנשלח לצינוק, נראה חנוכייב מחוץ לתאו. זמן קצר אחר כך התקרבו לעברו כשמונה סוהרים, שוחחו עמו, ואז התיז אחד מהם גז מדמיע לעבר פניו, בעוד חבריו מתנפלים עליו ותוקפים אותו.

 

על אף העובדה שחלק מהצילומים מצביעים על כך שחנוכייב הותקף,

החליט שופט בית הדין הצבאי להאריך את מעצרו בארבעה שבועות. בערעור שהגישה הסנגורית הצבאית נטען כי חנוכייב ביצע את המעשה מתוך הגנה עצמית, אולם בית הדין דחה את הערעור בשל עברו האלים של הטוראי ועל סמך עדותו כי כאשר הוא "מרגיש משהו לא טוב אני לא שולט על עצמי". את המשך מעצרו מרצה חנוכייב בית המעצר האזרחי ניצן, המנוהל על ידי השב"ס.

 

פרקליטיו של חנוכייב, שי לוי ומיכאל סיבוני, טענו שהקצין המתועדים בסרטון כשהוא תוקף את העצור באמצעות גז מדמיע פעל בניגוד לסמכויותיו. "שאר החיילים הצטרפו ללינץ' בחייל הכלוא, תקפו אותו, חבלו בו ומעבר לכך הוא גם לא זכה לטיפול רפואי. ההגנה לא תנוח ולא תשקוט עד שכל מדריכי הכליאה יועמדו לדין. כל חטאו של מרשנו הכלוא הוא חוסר התאמה לשירות בצה"ל מסיבות רפואיות", אמרו.

 

בתגובה לטענותיו של חנוכייב, נמסר מדובר צה"ל כי הוא השתמט מגיוס לצה"ל במשך שנתיים, נעצר ונכלא בכלא 4 שבצריפין ונדון ל-42 ימי מחבוש בפועל. "במהלך שהותו בבסיס הכליאה תקף הכלוא באופן חמור בשתי הזדמנויות שונות וללא כל סיבה את סגל בסיס הכליאה. מקרה אלימות שלישי, המהווה שיאה של התנהגותו האלימה, התרחש בעת שסירב להישמע להוראות הסגל", נטען.

 

"לאור זאת הופעל נגדו גז מדמיע אך גם כאן הכלוא המשיך בהתנהגותו האלימה, תקף והכה באגרופו בארובת עינו של המ"פ שנפגע באורח קשה והובהל לבית החולים. נוכח התנהגותו החריגה עד מאוד הועבר הכלוא להמשך כליאתו ומעצרו לשירות בתי הסוהר וכיום עומד ותלוי נגדו כתב אישום בגין שלושת אירועי התקיפה שביצע כנגד סגל בסיס הכליאה", נמסר מצה"ל. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
הקצין תקף. עו"ד שי לוי
צילום: רענן בן צור
עו"ד מיקי סיבוני
צילום: אורן אגמון
הותקף באמצעות גז מדמיע
צילום: אורן אגמון
מומלצים