שתף קטע נבחר

אישום: חיילים שוחדו והעבירו פלסטינים במחסום

כתבי אישום הוגשו נגד שני חיילים מחטיבת כפיר, שלטענת הפרקליטות הצבאית קיבלו כ-900 שקלים בתמורה להעברת פלסטינים במחסום ללא בידוק. עורכי דינם של השניים טענו כי מפקדיהם מנעו מהם מזון ושעות שינה

שחיתות במדים. הפרקליטות הצבאית הגישה אתמול (ה') כתב אישום נגד שני החיילים מחטיבת כפיר, בגין קבלת שוחד בתמורה להעברת פלסטינים במחסום ללא בידוק. השניים שקיבלו עבור המעשים כ-900 שקלים מואשמים בעבירה חמורה של חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה. עורכי דינם של השניים טוענים כי הם ביצעו את המעשים מאחר וסבלו ממחסור במזון ושעות שינה.

 

מכתב האישום שהוגש לבית הדין הצבאי ביפו עולה, כי שני החיילים מגדוד נחשון גבו כמאה שקלים מפלסטינים שביקשו לעבור במחסום הסמוך לישוב ג'ברה שבאזור טול כרם. 

 

באחד המקרים בהם מואשמים השניים הגיע רכב מסוג סובארו למחסום. ברכב שהו ארבעה בני אדם, אך לאחד מהם לא היו את האישורים המתאימים על-מנת להיכנס לשטח ישראל. הנאשמים גבו ממנו 200 שקלים ואפשרו לו לעבור את המחסום ללא צורך בבדיקה.

 

סנגוריהם של שני החשודים ניסו להציג בפני בית הדין תמונה אחרת של האירועים. לדבריהם, השניים ניצבו בפני מציאות קשה במיוחד: "המפקדים שמו לקלס את חובתם הבסיסית לדאוג לחיילים", טען עו"ד אילן כץ, המייצג את אחד מהנאשמים. 

 

הוא הוסיף כי בחלק מהמקרים החיילים שהו במחסום במשך 16 שעות ברציפות. במהלך אותו הזמן הם לא קיבלו מזון ולא הוחלפו. עו"ד כץ, שכיהן בעבר כסגן הפרקליט הצבאי הראשי, אמר כי אין יש לבחון היטב את התנהגות המפקדים בפרשה ולא למהר להאשים את החיילים.

 

עו"ד אייל נון, שמצייג את הנאשם השני טען כי מרשו נאלץ להישאר ער במשך 80 שעות, מה שהיקשה עליו לקבל החלטות הגיוניות. נון הוסיף כי מרשו נחקר על-ידי המשטרה הצבאית, מבלי שהתאפשר לו לישון ולכן אין להתחשב בעדותו.

 

הסניגורים רומזים כי בשב"כ שחשף את הפרשה, הפעילו פלסטיני כפיתיון, על-מנת לתפוס את החיילים מקבלים שוחד. "אני מתכוון לבקש מבית הדין לחשוף את כל החומר שיש בידי השב"כ במקרה הזה", הסביר נון.

 

השבוע הגיש עו"ד כץ בקשה דומה לבית הדין ובה דרש לקבל פרטים על הסיכון לביטחון המדינה, שנגרם לכאורה מהכנסת הפלסטינים. "אם אכן נגרם נזק, ראוי שנדע מהו", הבהיר כץ, "ואם אכן לשב"כ היה מידע על פעילות החיילים, למה לא עצרו אותם אחרי הפלסטני הראשון שעבר?".

 

בשב"כ לא הגיבו לטענות בשל העובדה כי מדובר בהליך משפטי שמתקיים בימים אלה. "לא נוכל להתייחס באופן מפורט לטענות. יובהר כי אין בכך כדי לאשר באופן מלא או חלקי את מה שנטען", מסרו.


פורסם לראשונה 10/07/2008 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ארכיון
צילום: איי אף פי
צילום: ענת לברון
עו"ד אילן כץ
צילום: ענת לברון
מומלצים