שתף קטע נבחר

"שכר ראוי" עבור פעילות בלתי חוקית?

שמעון ישראל עבר אירוע מוחי ופנה ל"מרכז למימוש זכויות רפואיות" וביקש את עזרתו בהליכים מול הביטוח הלאומי. המרכז לא סייע לו אבל דרש ממנו תשלום. בית המשפט קבע כי לחוזה אין תוקף וכי המרכז פעל בניגוד לחוק. מדוע, אם כן, חייב אותו לשלם למרכז "שכר ראוי"?

"חלית? נפצעת?" מתעניינת בנו מעל שלטי חוצות ענקיים אישה עם חיוך רחב. "זכותך לקבל את המגיע לך מהביטוח הלאומי, ממס הכנסה ומחברות הביטוח", ממשיכה המודעה ומשדלת אותנו לפנות לגוף המכנה עצמו בשם היומרני "המרכז למימוש זכויות רפואיות".

 

גם שמעון ישראל שם לב למודעה הזאת. היה זה זמן קצר אחרי שעבר אירוע מוחי קל שלא גרם לו נזק. אולי בכל זאת מגיע לי משהו, הרהר ישראל למקרא המודעה, ופנה אל המרכז למימוש זכויות רפואיות. שם גבו ממנו מקדמה והחתימו אותו על חוזה שכר המעניק למרכז נתחים ניכרים מכל מה שישולם לו.

 

לאחר שחתם על ההסכם, העביר ישראל למרכז מסמכים רפואיים, אולם המרכז לא מימש אותם.

 

המרכז לא תרם דבר

חלפו 14 חודשים. ישראל עבר אירוע מוחי נוסף, והפעם יצא ממנו בנזק רציני. הביטוח הלאומי שילם לישראל את המגיע לו. המרכז למימוש זכויות רפואיות מיהר והגיש לו חשבון. כשישראל סירב לשלם, הגישו נגדו תביעה לבית משפט השלום בתל אביב .ישראל טען בבית המשפט כי המרכז לא תרם דבר למימוש זכויותיו. כשפנה אליהם לראשונה, מצבו הבריאותי לא הקנה לו כל הטבה מהמוסד לביטוח לאומי או מכל גוף אחר.

 

"אם הייתי פונה לעו"ד מקצועי ומיומן, הייתי מקבל יעוץ חד משמעי כי אין כל עילה לקבלת הטבות בשל מצבי הבריאותי. המרכז קיבל ממני מקדמה", טען ישראל, "בידיעה כי אין באפשרותו לסייע לי כלל". עוד טען ישראל כי אף רופא מטעם המרכז לא בדק את מצבו הרפואי.

 

לפיכך, לאחר האירוע המוחי הנוסף, הודיע ישראל לנציגי המרכז כי הוא אינו מעוניין עוד בשירותיהם. אולם הם אמרו לו כי כך או כך, יהיה חייב לשלם להם את שכרם. אכן, הם עזרו לו למלא את טופס התביעה לביטוח הלאומי, אולם "מלבד מילוי טופס התביעה, נעשה מלוא התהליך ללא כל מעורבות או סיוע של המרכז", הוא טוען.

 

מעבר לכל אלה, הוסיף ישראל וטען, חוזה השכר שעליו הוחתם על ידי המרכז הוא חוזה פסול ובלתי חוקי. הוא מנוגד לחוק לשכת עורכי הדין האוסר על מי שאיננו עורך דין לתת שירותים משפטיים.

 

נשמת אפה של הדמוקרטיה

מקצוע עריכת הדין, מזכיר השופט מנחם (מריו) קליין, הוא מקצוע אקדמי שיש בו הכשרה מקצועית ממושכת ומיוחדת. מדובר באחד המקצועות החשובים ביותר בחברה ומשמש אחד היסודות של המערכת המשפטית כולה. מקצוע עריכת הדין ואמון הציבור בו הם מנשמת אפה של הדמוקרטיה.

 

אם יתאפשר לאנשים שאינם עורכי דין לעסוק במימוש זכויות חוקיות, הדבר יחשוף את הלקוח לטיפול בידי מי שאין לו ההכשרה המשפטית המתאימה לכך. המחוקק ביקש לשרש תופעות כאלה ואף צווה על בתי המשפט לא לסייע בידי מסיגי גבול הרועים בשדות לא להם ומנסים לקצור מפירות לא להם, תוך סיכון זכויותיו של הציבור, הנזקק לשירות משפטי בדבר שבשגרה.

 

מתוך רצון זה, להגן על הציבור מפני טיפול בידי חסרי השכלה משפטית, אוסר חוק לשכת עורכי הדין במפורש על מי שאינו עורך דין לטפל במימוש זכויות חוקיות. החוק אף אוסר על בתי המשפט לאשר תביעת שכר בעד שרות משפטי שנתן מי שאינו עורך דין. אפילו לעורכי הדין עצמם אסור לטפל בלקוחות שהופנו אליהם על ידי אנשים וגופים שאינם עורכי דין, למעט ארגונים הפועלים שלא למטרת רווח.

 

המרכז פעל בניגוד לחוק, אבל ישראל ישלם לו

מתוך העדויות שהובאו בפניו, דחה השופט קליין את טענת המרכז למימוש זכויות רפואיות, כי פעילותו מצטמצמת אך ורק בפן המנהלי-אדמיניסטרטיבי של ההליך.

 

המרכז, קובע השופט, פועל בניגוד לחוק. הדבר בא לידי ביטוי, בין היתר, בעריכת המסמכים שיש צורך להגישם לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, וכן במתן סיוע והנחייה לנפגע בכל הקשור לעמידתו וטענותיו בוועדה הצפויה. המרכז אינו זכאי אם כן לשכר שנקבע בחוזה בינו לבין ישראל. לחוזה זה אין תוקף ואסור לבית המשפט לפסוק שכר על פיו.

 

עד כאן דברים כדרבנות, אלא שכאן עשה השופט קליין תפנית בלתי מובנת. השופט קובע כי לאור העובדה שבמשך תקופה היה ישראל בקשר רציף עם המרכז ונעזר בשירותיו ובהכוונתו, מן הראוי כי ייפסק למרכז "שכר ראוי" בעבור פעילותו. בשים לב להיקף העבודה שהושקעה על ידי המרכז, קבע השופט, על ישראל לשלם למרכז כארבעים אחוז מהשכר שנקבע בחוזה שחתם אתם.

 

תוצאת פסק הדין היא, לעניות דעתי, משונה: פסק הדין קובע כי המרכז למימוש זכויות רפואיות מבצע פעילות בלתי חוקית וכי חוזי השכר עליהם הוא מחתים את לקוחותיו הם בלתי חוקיים וחסרי תוקף. כיצד ייתכן כי למרות כל אלה, מגיע למרכז "שכר ראוי", מופחת אמנם, אך עבור פעילות בלתי חוקית?

 

הכותב הוא עורך דין המתמחה בענייני ביטוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא עורך דין? לא תוכל לתת שירותים משפטיים
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
מומלצים