שתף קטע נבחר

הזיוף האיראני: התקשורת בעולם נפלה בפח

הטיל הרביעי שנוסף בעיבוד מחשב פורסם בשערי עיתונים ואתרים חשובים - כמו הניו יורק טיימס וה-BBC. רק מאוחר יותר התבררה התרמית, והסוכנות שהפיצה את התמונה הוציאה אזהרה

הזיוף האיראני הפיל בפח את התקשורת העולמית. גם מי שלא היה בטוח, מבין כעת שמשמרות המהפכה האיראניים ערכו תמונת שיגור טילים במסגרת התרגיל הצבאי שעקיימו בשבוע האחרון. סוכנות הידיעות הצרפתית (AFP), שהפיצה את הצילום המטעה, פרסמה הבהרה - ואת הצילום המקורי, בו נראה טיל אחד מהארבעה כשהוא נותר על כנו.


שערי העיתונים עם התצלום המזויף

  

התמונה, שמקורה במשמרות המהפיכה, נמסרה לסוכנויות הידיעות הצרפתית ביום רביעי ופורסמה בכלי תקשורת רבים ברחבי העולם, ואף בישראל. בין היתר, הם הופיעו בעמודים השער של לוס אנג'לס טיימס, פייננשל טיימס, שיקגו טריביון, וכן באתרים מובילים כ-BBC, MSNBC, יאהו והניו יורק טיימס.

 

לפי AFP, מקורה באתר "ספה ניוז", זרוע התקשורת של משמרות המהפכה.

מאוחר יותר, פרסמה סוכנות הידיעות AP תמונה זהה, רק עם הטיל הרביעי כשהוא נותר על כן השיגור, ואז הוציאה AFP את האזהרה ללקוחותיה לגבי אותו תצלום.

 

עוד לפני כן נמצאו בבדיקת ynet מספר פרטים בשיגור הטיל הימני דומים באופן חשוד לטילים האחרים. כך, למשל - צורת החול הנהדף מהקרקע בשל השיגור דומה וכמעט זהה לצורה שבה נהדף החול משיגור הטיל השכן, השני מימין.

 בנוסף, שובל הטיל הרביעי נראה כהעתק השובל של הטיל השמאלי ביותר.

 

"אין ספק שהתצלום נערך בעיבוד מחשב", אמר מארק פיצפטריק, מנהל במכון הבינלאומי למחקרים אסטרטגיים מלונדון. "הם שיגרו טילים ואחד מהם כשל. ניסויים אחרים הצליחו, אבל איראן נוטה להפריז ביכולותיה. תצלום עם טיל שלא משוגר לא משרת את המטרה של העצמת היכולות". אף גורם איראני רשמי לא מסר עד כה את תגובתו לעניין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלושה טילים יצאו לדרך
צילום: AP
צילום: AFP
התצלום המזויף
צילום: AFP
מומלצים