שתף קטע נבחר

לבנון: הוקמה ממשלת אחדות עם חיזבאללה

על פי ההסכמה שהושגה בדוחא, ייהנה חיזבאללה מזכות וטו על כל החלטות הממשלה ויזכה לאייש 11 מושבים בקבינט. ראש הממשלה, פואד סניורה, אמר כי העם הלבנוני "החליט להתמודד עם המחלוקות באמצעות מוסדות דמוקרטיים, ולא באמצעות הפחדה וכוח"

ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, הקים היום (ו') ממשלת אחדות לאומית לאחר שישה שבועות של ויכוחים בין חברי הרוב האנטי-סורי והאופוזיציה בראשות חיזבאללה, על חלוקת התיקים. במסגרת ממשלת האחדות החדשה יוכל ארגון חיזבאללה ובני בריתו להטיל וטו על כל החלטות הממשלה.

 

על פי ההסכם, שנחתם שבין הצדדים בקטאר בחודש מאי, 16 מושבים בקבינט ילכו לשרים מסיעת הרוב, 11 מושבים יאוישו על ידי אנשי האופוזיציה ושלושה מושבים נוספים יחולקו על פי החלטת הנשיא.

 

הקמת הקבינט הינה צעד נוסף לקראת פיוס בין הצדדים, לאחר משבר פוליטי מתמשך שהגיע לקיצו ב-25 במאי, עם בחירתו של הגנרל מישל סולימאן לנשיא. ההצבעה בפרלמנט על הנשיאות נדחתה 19 פעמים לפני כן.

 

ראש הממשלה סניורה אמר בשיחה עם עיתונאים, דקות לאחר שהכריז על חברי הקבינט החדשים: "החלטנו להתמודד עם המחלוקות שלנו באמצעות מוסדות דמוקרטיים ודיאלוג, ולא באמצעות הפחדה וכוח".

 

במהלך חודש מאי התפתחו עימותים אלימים בין חמושים תומכי חיזבאללה לחמושים המזוהים עם הרוב האנטי-סורי. בקרבות ברחובות ביירות, הקשים ביותר מאז מלחמת האזרחים, נהרגו לפחות 81 בני אדם.

 

סניורה סיפר כי הקבינט הלבנוני יחל מייד בהכנות לבחירות הוגנות ושקופות שיתקיימו במהלך 2009. "המטרה העיקרית שלנו היא לשרת את

כל אזרחי לבנון, בהתחשב בנסיבות. עם זאת, הבעיות של לבנון לא ייפתרו בין-לילה", הצהיר 

 

במסגרת ההסכם שנחתם בדוחא ב-21 במאי, ייהנה מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, מזכות וטו על כל החלטות הממשלה. פשרה מסוימת בכל זאת הייתה מצד חיזבאללה, שתבע לכונן ממשלת מעבר ולגשת לבחירות, וסירב תחילה להסתפק בשליש מהרכב הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיאלוג ולא כוח. סניורה
צילום: איי פי
הנשיא החדש. סולימאן
צילום: רויטרס
מומלצים