שתף קטע נבחר

קובה: ראול קסטרו מציג - קומוניזם חדש

הנשיא פנה לתושבי קובה בנאום שנשא בפרלמנט וקרא להם להתכונן ל"קומוניזם מעשי", המתחשב גם במשבר בכלכלה העולמית והאמרת מחירי המזון. על הביקורת האמריקנית כי הוא מנהיג בארצו "שינויים קוסמטיים" בלבד במדינה אמר: "אף אחד לא שאל אותם"

שינוי? נשיא קובה, ראול קסטרו, הנהיג שינויים רבים בארצו מאז החליף בתפקיד את אחיו הבכור, פידל בחודש פברואר האחרון. הלילה (שבת) הבהיר לאזרחי המדינה הקומוניסטית כי הם עומדים בפני שינוי כללי במציאות הנוכחית, כשקרא להם להיערך לסוג "מעשי" של קומוניזם.

 

בנאום שנשא בפרלמנט הקובני, הבהיר הנשיא כי הדבר יבוא לידי ביטוי בסבסוד מצד הממשלה במטרה לקדם את שיוויון הזכויות במדינה, אך הדגיש כי זה ייעשה במקביל להתחשבות גם במשבר הכלכלי העולמי שעלול להביא גם את קובה למצב בו תאלץ "להדק את החגורה".

 

"משמעות הסוציאליזם היא צדק חברתי ושוויון, אבל שוויון בזכויות ובהזדמנויות ולא שוויון בהכנסה", אמר קסטרו בנאום שהוקלט ושודר מאוחר יותר לאומה הקובנית. "עלינו להכיר בכך שכל העלאה במשכורת שמאושרת וכל סבסוד של המדינה צמודים למציאות הכלכלית", הוסיף.

 

"כולנו רוצים שעניין המשכורות יתקדם מהר יותר, אולם עלינו לנהוג בהיגיון", הוסיף קסטרו. "ייתכן שהמצב יהפוך אף גרוע יותר. נמשיך לעשות מה שבהישג ידינו כדי שלמצב תהיה ההשפעה הפחותה ביותר, אך השפעה מסוימת היא בלתי נמנעת בהתחשב בהשפעת מוצרים מסוימים", אמר.

  

שר הכלכלה הקובני, חוזה לואיס רודריגז, הבהיר אף הוא השבוע כי מחירי המזון המאמירים יגרמו ל"הסתגלות בלתי נמנעת והגבלות" על הכלכלה הקובנית.

 

קסטרו התייחס בדבריו גם לביקורת האמריקנית שנמתחה על מהלכיו, לפיה השינויים שביצע הנישא הקובני מאז עלה לשלטון הם חסרי משמעות. "כמה גורמים רישמיים בארצות הברית, המתמודדים עם אמות המידה שאומצו לאחרונה בארצנו, טוענים כי הן 'לא יעילות' ו'קוסמטיות', למרות שאף אחד לא מעוניין לשמוע את דעתם. חזרתי שוב ושוב על עמדתי כי שום החלטה, אפילו לא הקטנה ביותר, תבוצע כתוצאה מלחץ או סחיטה", הבהיר.

 

בין השינויים שהנהיג ראול קסטרו מאז כניסתו לתפקיד היו התרת מכירת מחשבים לשימוש ביתי, לראשונה בתולדות קובה. בנוסף, הודיע שאלפי אזרחים יוכלו לקבל את שטר הבעלות על הבתים שהם משכירים מהמדינה. בדרך זו עובדי ציבור יוכלו לשמור על בתיהם גם אחרי פרישתם מהתפקיד ואף להורישו לילדיהם.

 

קודם לכן הורה קסטרו לבטל את האיסור שמנע מתושבים מקומיים ללון בבתי מלון יוקרתיים המיועדים לתיירים זרים. בנוסף, הורתה הממשלה על ביטול האיסור שמנע מאזרחי קובה לרכוש טלפונים סלולריים ולהשתמש בהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסטרו. שיוויון זכויות
צילום: רויטרס
תושב הוואנה. מתכונן לשינוי
צילום: AFP
מומלצים