שתף קטע נבחר

"ארה"ב אמרה לישראל: התכוננו לתקוף באיראן"

בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר כי הנשיא בוש נתן לישראל "אור צהוב" לתקוף את מתקני הגרעין באיראן, אם המשא-ומתן עם טהרן ייכשל. "אור צהוב פירושו - תתחילו עם ההכנות, תתכוננו לתקיפה מיידית ותודיעו כשאתם מוכנים", אמר הבכיר. בדיווח אחר ב"וושינגטון פוסט", נאמר כי ארה"ב לא תאפשר לישראל לעבור בשמי עיראק וגם לא תספק תמיכה לוגיסטית

הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, אמר לממשלת ישראל כי הוא עשוי להסכים ולאשר תקיפה צבאית על מתקני הגרעין האיראניים, אם המגעים עם טהרן לא יצלחו. כך דיווח הבוקר (א') העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" לפי מקורות במשרד ההגנה האמריקני. עם זאת, ג'ים הוגלנד, בעל טור ב"וושינגטון פוסט", כתב כי "ארה"ב לא תאפשר למטוסים ישראליים לעבור בשמי עיראק ולא תספק תמיכה לוגיסטית אחרת במקרה של תקיפה עכשיו".

  

לפי ה"סאנדיי טיימס" הבריטי, חרף ההתנגדות בקרב מפקדי הצבא האמריקני והספקות בכך שארה"ב תסכים להסתכן בהשלכות הצבאיות, הכלכליות והפוליטיות של פעולה כזו, הנשיא נתן "אור צהוב" לתקיפה ישראלית.

 

"אור צהוב פירושו - תתחילו עם ההכנות, תתכוננו לתקיפה מיידית ותגידו לנו כשאתם מוכנים", אמר הבכיר. לפי העיתון, ישראל נערכת לתקוף את איראן בגיחות הפצצה ארוכות-טווח. עוד נכתב כי ארה"ב הודיעה לישראל כי אל לה לצפות לסיוע מהכוחות האמריקנים, וכי היא לא תוכל להשתמש בבסיסי צבא ארה"ב בעיראק לצורך תמיכה לוגיסטית.  

 

הבכיר אמר עוד כי ישראל הציגה לנשיא האמריקני "הצעה צבאית משכנעת". "אם אין תוכנית מגובשת, הצהוב לעולם לא יהפוך לירוק", אמר. לדבריו, רק אם ישראל תצליח לעכב את התוכנית האיראנית בחמש שנים לפחות - הדבר ייחשב כהצלחה.

 

מהדיווח לא ברור אם "אור צהוב" יוכל להפוך ברבות הימים "לאור ירוק", מבלי שיתקבלו הוכחות מוצקות לעוינות האיראנית. ניסויי הטילים שערכה טהרן בשבוע בעבר נתפסו בקרב הממשל האמריקני כפרובוקציה, אך המודיעין האמריקני הסיק כי לא מדובר באיום מיידי על ישראל או על מטרות אמריקניות.

 

"זה סגור כל הדרך עד לישראלים", הוסיף הבכיר. "הממשל לא יתקוף את איראן. הדבר הזה הוחלט. אבל הנשיא עסוק מאוד באיום הגרעיני על ישראל ואני יודע שהוא לא מאמין כי משהו מלבד כוח יוכל להרתיע אותם".

 

"להחריף את הסנקציות" 

שגריר ישראל בוושינגטון, סלי מרידור, אמר ל"וושינגטון פוסט" כי בהיעדר צעדים דרמטיים, איראן תוכל להגיע ליכולת לבנות פצצה גרעינית עד סוף שנת 2009. "פעולה צבאית היא באמת המוצא האחרון מצד ישראל, אבל הזמן חולף במהירות לנקיטה בכל הצעדים האחרים".

 

השגריר מרידור הציע למצות את האפשרות להחרפת הסנקציות: "סנקציות על הביטוח ועל התעבורה הימית והאווירית, יכולות להעלות את העלויות של העסקים האיראנים. סנקציות יעילות, אבל מה שיכול לשנות את המשחק כולו זה סנקציות על יבוא של נפט מזוקק". איראן מייצרת נפט גולמי אבל אין לה יכולת לזקק אפילו את כל תצרוכת הנפט שלה. 

 

כלי התקשורת בעיראק דיווחו בסוף השבוע כי מטוסי חיל האוויר הישראלי מקיימים זה יותר מחודש טיסות בשמי עיראק ונוחתים במספר בסיסים של חיל האוויר האמריקני במדינה - כהכנה לביצוע תקופות באיראן.

 

הדיווח, שצוטט גם באיראן, טוען כי בתקופה האחרונה נרשמה פעילות לילית מאסיבית של מטוסי קרב במספר בסיסים של ארצות הברית, וכי הכוחות האמריקנים נקטו שורה של צעדי ביטחון תקיפים ותגברו את אמצעי האבטחה סביב הבסיסים הללו. עם זאת, בצה"ל הכחישו את הדיווחים ואמרו כי "אין להם כל שחר".

 

אתמול אמר עוזרו של המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, כי אם ישראל וארה"ב יירו "כדור או טיל" על איראן, כוחותיה יתקפו את לבה של ישראל ו-32 בסיסים אמריקנים באזור. לדברי העוזר, מוג'תבה זולנור, התשובה האיראנית תגיע "בטרם ישקע האבק מתקיפתן", כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אור צהוב" לתקיפה ישראלית באיראן
צילום: AP
ייאשר פעולה? בוש
צילום: רויטרס
מומלצים