שתף קטע נבחר

שש פרשות לאולמרט - וכולן "במצב מתקדם"

לאחר הקפאה מסוימת בגלל תיק טלנסקי, שוקדת כעת היאח"ה על שלל התיקים, התלויים ועומדים נגד ראש הממשלה. במה עוסק כל תיק, ומה מצב החקירה בעניינו? תזכורת

פרשת "ראשונטורס", ש"התפוצצה" בסוף-השבוע - כהסתעפות של פרשת טלנסקי - במהלך חקירתו באזהרה של ראש הממשלה, מצטרפת לשורה ארוכה של פרשות ותיקי חקירה, התלויים ועומדים נגד אהוד אולמרט. בין העבירות-לכאורה שיוחסו לו: שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים ועוד.

 

צפו בחשבוניות הכפולות כפי שנחשפו ע"י גידי וייץ בעיתון הארץ .

 

כל הפרשות - שש במספר - נחקרות ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). גורמים במערכת אכיפת החוק מסרו הבוקר (יום א') ל-ynet, כי לאחר הקפאה מסוימת - בשל חקירת תיק טלנסקי - כעת נחקרות שוב כל הפרשות, וכולן במצב מתקדם.

 

מי שמרכז את החקירות בעיקר הוא ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו; ראש "להב 433" (הגוף החדש שמאגד את יחידות החקירה במטה הארצי), ניצב יואב סגלוביץ'; וראש יאח"ה, תת-ניצב שלומי איילון. החקירות מתנהלות בליווי צמוד של פרקליטות מחוז ירושלים, הפרקליטות הארצית ומשרד היועץ המשפטי לממשלה. היועץ, מני מזוז, אישר באופן אישי כל תיק וחקירה.  

 

במה נחשד ראש הממשלה, ומה סטטוס החקירה בכל תיק ותיק?  

 

במרס 2006 באה לאוויר העולם פרשת הבית ברחוב כרמיה. לפי החשדות, שמקורם בבדיקת מבקר המדינה, רכש אולמרט את הבית שבשכונת המושבה הגרמנית בירושלים בהנחה של כ-320 אלף דולר - וזאת בתמורה לסיוע בהאצת פרויקט הנדל"ן, מתוקף תפקידו כשר התמ"ת. תיק זה ממתין להשלמות חקירה והמלצה של חוקרי המשטרה.  

 

פרשת מרכז ההשקעות נוגעת לתקופה בה כיהן אולמרט כשר התמ"ת. לפי החשד, הוא פעל בניגוד עניינים ובדרך פסולה, שעה שהתערב בהליכים ובהחלטות במרכז ההשקעות שבאחריות המשרד, לטובת חברת "סיליקט דימונה". החברה יוצגה על-ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר. גם פרשה זו החלה בדו"ח מבקר המדינה, שציין כי "יש לראות במשנה חומרה את ניגוד העניינים שבו היה שרוי אולמרט". תיק זה ממתין אף הוא להמלצתם של אנשי יאח"ה.   

 

בפרשת הרשות לעסקים קטנים ובינוניים - אף היא גוף במשרד התמ"ת - חשוד אולמרט בשורה של מינויים פוליטיים שלא כחוק, במסגרתם קודמו לכאורה חברי מרכז ליכוד שלא היו ראויים לתפקידם. גם פרשה זו נפתחה בעקבות בדיקת מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, וממתין להמלצת המשטרה.  

  

פרשת בנק לאומי נחשפה על-ידי החשב הכללי באוצר לשעבר, ד"ר ירון זליכה. אולמרט

 נחשד כי במהלך הפרטת הבנק, בהיותו ממלא-מקום שר האוצר בממשלת שרון, היטה את המכרז לטובת מקורבו, איש העסקים האוסטרלי פרנק לואי. המשטרה המליצה לסגור את התיק ללא כתב אישום, וההכרעה הועברה לידי פרקליט המדינה. במשרד מבקר המדינה ציינו כי המלצת המשטרה "אינה סוף פסוק", והפרקליט - משה לדור - "יצטרך להביא בחשבון היבטים משפטיים נוספים, שלא נכללו בהמלצה".

 

ולבסוף, תיק טלנסקי - הלוא הוא פרשת מעטפות הכסף. פרשה זו הובאה לידיעת הציבור - לאחר ימים מתוחים של איסור פרסום חריף - במוצאי יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל. אולמרט לא הכחיש שבמשך שנים קיבל מהנדבן היהודי-אמריקני, מוריס טלנסקי, סכומי כסף. אלא שלטענתו, המזומנים - שזרמו אליו דרך ראש לשכתו שולה זקן ומקורבו אורי מסר - נועדו למימון הבחירות בעיריית ירושלים ולפריימריז בליכוד. במשטרה ובפרקליטות מנסים לבסס בתיק זה את עבירת השוחד. באורח חריג, הובא עד המפתח טלנסקי לבית-המשפט בירושלים עוד בטרם הוחלט על כתב אישום בפרשה, במסגרת עדות מוקדמת.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
מחכים ללדור: מכרז בל"ל
צילום: פלאש 90
צילום: אלכס קולומויסקי
נדל"ן מוזל: הבית בכרמיה
צילום: אלכס קולומויסקי
עדות מוקדמת: טלנסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
סובב עולם: ראשונטורס
צילום: שאול גולן
מומלצים