שתף קטע נבחר

ועידת פריז: לפעול להרחקת נשק גרעיני מהמזה"ת

בהודעת הסיכום של הוועידה להשקת האיחוד הים תיכוני, גינו המשתתפות את הטרור והצהירו כי יש לפעול לשלום באזור. האיחוד צפוי לקום עד סוף השנה ובראשו יעמדו בכל סבב שתי מדינות - אחת מאירופה ואחת הנמצאת לחופי הים התיכון. סרקוזי: זה לא יהיה גוף של "אירופה נגד השאר"

44 המדינות המשתתפות בוועידת איחוד הים התיכון בפריז קראו אמש (יום א'), עם פרסום הודעת הסיכום של הוועידה, לפירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית ולהשגת שלום באזור. בין היתר, דנו מנהיגי המדינות בוועידה גם בהקמת האיחוד הים תיכוני, אשר יעסוק בעיקר במלחמה בהגירה הלא חוקית ובסוגיות סביבתיות באגן הים התיכון.

 

משתתפות הוועידה - בהן ישראל, סוריה, הפלסטינים ומדינות ערביות נוספות - הודיעו כי יש לפעול להרחקת נשק גרעיני, כימי וביולוגי והצהירו כי ישקלו לפעול למניעת הפצת אמצעי לחימה אלה באזור. הצהרת הסיכום מגנה גם את הטרור על כל צורותיו ומדגישה את הצורך בדמוקרטיה, הגנה על זכויות אדם וחירות בסיסית.

 

האיחוד הים תיכוני אמור לקום דה-פקטו עד סוף השנה ובראשו יעמדו בכל סבב שתי מדינות - אחת מאירופה ואחת הנמצאת לחופי הים התיכון. בנוסף, הודיעו משתתפות הוועידה על התנעת שישה פרויקטים משותפים הנוגעים לאוניברסיטאות משותפות, הקלות במתן אשרות לסטודנטים, מניעת זיהום באגן הים התיכון וקידום מערכות אנרגיה סולאריות.

 

"תמיד חלמנו על איחוד ים תיכוני וכעת זו מציאות", אמר נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, עם פרסום הודעת הסיכום. סרקוזי כינה את הוועידה כ"צעד חשוב מאוד קדימה" וציין כי הדיונים היו מוצלחים ופוריים. "היו אי הסכמות, אך אנו נבנה את השלום במזרח התיכון ביחד, כמו שבעבר בנינו שלום באירופה". נשיא צרפת הדגיש כי האיחוד הים תיכוני לא יהיה גוף של "צפון נגד דרום או אירופה נגד השאר".

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי יותר מ-20 מיליארד דולרים אשר יועדו ליישום הסכם ים תיכוני דומה שנחתם בברצלונה ב-1995 ולא נעשה בהם שימוש, יוקצו לקידום הפרויקטים המשותפים. נשיא מצרים, חוסני מובארק, ציין כי מטרת האיחוד לצמצם את הפערי האיכות בין צפון לדרום ואמר כי לאיחוד החדש יש סיכויי הצלחה טובים יותר מההסכם שהושג לפנ 13 שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט, סרקוזי ואבו-מאזן
צילום: רויטרס
רה"מ ונשיא צרפת בוועידה
צילום: AFP
מומלצים